RPO
2.3.2
Uprzejmie informujemy, że dnia 16 października br. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął Uchwałę w sprawie aktualizacji listy rankingowej wszystkich wniosków podlegających ocenie formalnej i merytorycznej w ramach KOP dla konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 oraz zwiększenia kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w konkursie.
1.12.2017 r. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zatwierdził listę rankingową wniosków podlegających ocenie formalnej i merytorycznej w ramach Komisji Oceny Projektów dla konkursu z Poddziałania 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych.
9 października 2017 r. zakończył się etap oceny merytorycznej w ramach konkursu. Przedstawiamy listę projektów, które spełniły kryteria weryfikowane na etapie oceny merytorycznej i zostały skierowane do etapu negocjacji.
Informujemy, że 9 października 2017 r. zakończyła się ocena kryteriów merytorycznych w ramach prac Komisji Oceny Projektów konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17.
Obecnie trwają prace związane z weryfikacją Kart Oceny Merytorycznej oraz przygotowaniem jednolitych stanowisk negocjacyjnych dla projektów, które w ramach przedmiotowej oceny zostaną rekomendowane do dofinansowania. Niezwłocznie po zakończeniu weryfikacji dokumentacji, związanej z przebiegiem oceny merytorycznej przedmiotowego konkursu, poinformujemy Państwa pisemnie o wynikach przeprowadzonej oceny.
Wysyłka pism nastąpi do 17 października 2017 r. Następnie odbędą się negocjacje z Wnioskodawcami, których wnioski zostaną zakwalifikowane do etapu negocjacji.
W związku z dużą liczbą wniosków o dofinansowanie, które wpłynęły w odpowiedzi na konkurs nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17, ogłoszony w ramach Poddziałania 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych, Instytucja Zarządzająca RPO WiM podjęła decyzję o wydłużeniu terminu oceny merytorycznej do 09.10.2017 r.
Informujemy, że 5 września 2017 r. zakończyliśmy ocenę formalną wniosków o dofinansowanie złożonych w konkursie. W załączeniu przedstawiamy listę wniosków zakwalifikowanych do etapu oceny merytorycznej.
Ocena merytoryczna rozpocznie się 6 września 2017 r.
Komunikat z 8.09.2017 r.
Informujemy, że w pliku załączonym do komunikatu z 5 września 2017 r. pojawił się błąd pisarski. W nagłówku zamiast "Lista projektów, które zostały zakwalifikowane do etapu oceny merytorycznej..." przez pomyłkę pojawiło się sformułowanie "Lista projektów, które zostały zakwalifikowane do etapu oceny formalnej...". W załączeniu przedstawiamy poprawiony plik.
22 sierpnia 2017 r. zakończyliśmy weryfikację wymogów formalnych wniosków o dofinansowanie złożonych w konkursie. W załączeniu przedstawiamy listę wniosków zakwalifikowanych do etapu oceny formalnej.
Ocena formalna rozpocznie się 23 sierpnia 2017 r.
Pytanie 1: Czy w ramach projektu można uwzględnić szkolenia z tzw. kompetencji miękkich, np. umiejętność pracy w zespole, komunikacja interpersonalna itp. jeśli z przeprowadzonej diagnozy będzie wynikało, iż jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje w danej branży?
Odpowiedź: Dofinansowanie mogą uzyskać projekty realizujące wsparcie obejmujące m.in. kursy i szkolenia prowadzące do uzyskania kompetencji zawodowych. Kompetencje i umiejętności zawodowe to takie, które są niezbędne do właściwego wykonywania zawodu/ów określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
Pytanie 2: W pytaniach i odpowiedziach z dnia 13 lipca br. wskazano, iż: "Z uwagi na popytowy charakter konkursu, który umożliwia każdej zainteresowanej osobie (wpisującej się w definicję zawartą w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych) udział w projekcie, Wnioskodawca nie jest w stanie na etapie sporządzania wniosku, przedstawić szczegółowej diagnozy grupy docelowej. W związku z powyższym, opis grupy docelowej powinien zostać ograniczony do wskazania, iż uczestnikami będą wyłącznie osoby dorosłe z własnej inicjatywy zainteresowane podnoszeniem kompetencji i umiejętności zawodowych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego."
Czy powyższe oznacza, że opis grupy docelowej nie musi zawierać takich informacji jak status na rynku pracy, wykształcenie itp. uczestników projektu ani informacji ile osób z poszczególnych grup zostanie zrekrutowanych, np. ile będzie osób bezrobotnych, ile pracujących itp.?
Odpowiedź: Opis grupy docelowej powinien zostać ograniczony do wskazania, iż uczestnikami będą wyłącznie osoby dorosłe z własnej inicjatywy zainteresowane podnoszeniem kompetencji i umiejętności zawodowych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Pytanie 3: Czy biorąc pod uwagę, iż diagnoza zapotrzebowania na szkolenia prowadzona jest w odniesieniu do konkretnej branży/branż, to czy diagnoza grupy docelowej również powinna odnosić się do osób z tych branż czy diagnoza powinna się odnosić ogólnie do osób dorosłych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego?
Odpowiedź: Mimo, iż charakter planowanych szkoleń wynika z potrzeb konkretnej branży nie można ograniczać grupy docelowej wyłącznie do jej pracowników. Projekt powinien być dostępny dla wszystkich osób spełniających kryteria tj. uczestnikami mogą być wyłącznie osoby dorosłe z własnej inicjatywy zainteresowane podnoszeniem kompetencji i umiejętności zawodowych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, z wyłączeniem osób prowadzących działalność gospodarczą.
Prezentujemy zbiorcze zestawienie pytań i odpowiedzi do konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 dotyczących m.in. wskaźników, kursów i szkoleń, partnerstwa, personelu, grupy docelowej.
Czy w ramach konkursu projekt realizowany może być na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego czy należy zawęzić obszar realizacji?
Odpowiedź 1
Jako „miejsce realizacji projektu” należy rozumieć obszar, gdzie realizowane są najważniejsze zadania/działania projektu lub/i obszar, z jakiego rekrutowani są uczestnicy projektu. Beneficjent może zdecydować, czy obszar realizacji projektu będzie zawężony do miejsca realizacji projektu (np. powiat, gmina) lub będzie obejmować obszar, z jakiego rekrutowani są uczestnicy projektu (np. województwo).
Pytanie 2
Czy rekrutacja do projektu musi być otwarta i prowadzona do wyczerpania miejsc szkoleniowych, czy nie jest to obligatoryjne? Czy wprowadzenie np. rund naboru nie będzie stanowić ograniczenia dla grupy docelowej?
Odpowiedź 2
Rekrutacja powinna obejmować wskazanie i uzasadnienie wybranych kryteriów, technik i metod rekrutacji, dopasowanych do grupy odbiorców oraz charakteru projektu. Projekt powinien być dostępny dla wszystkich osób spełniających kryteria, tj. uczestnikami mogą być wyłącznie osoby dorosłe z własnej inicjatywy zainteresowane podnoszeniem kompetencji i umiejętności zawodowych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, z wyłączeniem osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeżeli jest to możliwe, wsparcie powinno być skierowane do jak najszerszego kręgu. Wybór metody rekrutacji oraz naboru uczestników należy do Beneficjenta, który zgodnie z koncepcją i założeniami projektu planuje harmonogram realizacji szkoleń. Wprowadzenie rund naboru może być zasadne, np. w sytuacji, gdy dotyczą one różnych szkoleń (np. szkolenie X realizowane jest w lutym 2018 r. – rekrutacja prowadzona w styczniu 2018 r.; szkolenie Y realizowane jest w maju 2018 r. – rekrutacja prowadzona jest w kwietniu 2018 r.).
Pytanie 3
W związku z interpretacją zapisów Regulaminu konkursu – 6.07.2017 r. – czy w projekcie nie można faworyzować określonej grupy osób ?
Pytanie 4
Czy można przyjąć określone kryteria rekrutacji faworyzujące daną grupę?
Odpowiedź 3 i 4
Z uwagi na popytowy charakter konkursu, który umożliwia każdej zainteresowanej osobie (wpisującej się w definicję zawartą w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych) udział
w projekcie, Wnioskodawca nie jest w stanie na etapie sporządzania wniosku, przedstawić szczegółowej diagnozy grupy docelowej. W związku z powyższym, opis grupy docelowej powinien zostać ograniczony do wskazania, iż uczestnikami będą wyłącznie osoby dorosłe z własnej inicjatywy zainteresowane podnoszeniem kompetencji i umiejętności zawodowych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjent przyjmuje kryteria rekrutacji, które należy określać w sposób pozwalający na wybór uczestników projektu w sposób przejrzysty. Jeżeli jest to możliwe, wsparcie powinno być skierowane do jak najszerszego kręgu osób. Ograniczenie grupy docelowej może wynikać z charakteru szkoleń.
Pytanie 5
Czy w ramach wskaźnika rezultatu: Liczba osób które zyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia – można ująć tylko osoby, które nabędą kwalifikacje zawodowe, czy we wskaźnik można wliczyć także osoby, które uzyskają kompetencje zawodowe?
Odpowiedź 5
Wykazywać należy wyłącznie kwalifikacje osiągnięte w wyniku interwencji EFS.
We wskaźniku należy uwzględnić tylko te osoby, które otrzymały wyniki egzaminu do czasu ostatecznego rozliczenia projektu. Uczestnika należy wykazać tylko raz, nawet jeśli uzyskał w ramach projektu kilka kwalifikacji.
Pytanie 6
Jeśli w ramach projektu zaplanujemy 9 szkoleń, to czy możemy w projekcie ograniczyć udział 1 osoby do, np. udziału w 3 szkoleniach maksymalnie, czy nie jest to dopuszczalne i nie możemy ograniczać wyboru uczestników? Jeżeli nie możemy wprowadzać takich ograniczeń, to czy w przypadku zaplanowania 9 szkoleń w projekcie musimy na etapie konstruowania wniosku założyć, że 1 osoba weźmie udział we wszystkich 9 szkoleniach w projekcie?
Odpowiedź 6
Według dokumentacji konkursowej nie ma ograniczenia ilości szkoleń, w których może brać udział jedna osoba. Należy jednak uwzględnić zapis zawarty w instrukcji wypełniania wniosku – str. 21: Liczba osób, podmiotów objętych wsparciem: „Wnioskodawca wypełnia pola liczbowe, wskazując planowaną liczbę osób/ podmiotów objętych wsparciem w ramach projektu. Należy pamiętać, iż w przypadku objęcia wsparciem jednego uczestnika lub podmiotu kilkoma rodzajami wsparcia, wnioskodawca zobligowany jest wykazać ww. uczestnika/ podmiot tylko jeden raz”. Jednakże Beneficjent zgodnie z koncepcją i założeniami projektu może przewidzieć ograniczenie udziału 1 osoby do np. udziału w 3 szkoleniach, o ile wniosek zawierać będzie rzetelne uzasadnienie potrzeby takiego ograniczenia i wynikać będzie z przeprowadzonej diagnozy.
Pytanie 1
Zwracam się z pytaniami odnośnie kryterium "Projekt realizuje minimum trzy kursy/szkolenia prowadzące do podniesienia kwalifikacji i/lub kompetencji, zaś jego realizacja uzasadniona jest potrzebami danej branży, zdiagnozowanymi we współpracy z pracodawcami."
W regulaminie konkursu zapisano:
"Wyniki diagnozy przeprowadzonej na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie stanowią element uzasadnienia realizacji każdego projektu. Uzasadnienie to uwzględnia ponadto aktualne wyniki badań przedstawione w „Barometrze zawodów – raport podsumowujący badanie w województwie warmińsko-mazurskim“ przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie i/lub prezentowane w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Skills Panorama” (https//skillspanorama.cedefop.europa.eu)."
Jak należy odnieść się do tych dokumentów, skoro rozeznajemy zapotrzebowanie branży na dane kwalifikacje, a np. w barometrze zawodów -wskazane są dane zawody a nie kwalifikacje. Czy w związku z tym dana kwalifikacja musi być powiązana z konkretnym zawodem który jest wskazany jako zawód deficytowy, bo inaczej wniosek zostanie odrzucony?
Odpowiedź 1
W ramach projektu należy dokonać analizy danej branży w zakresie potrzebnych kwalifikacji/kompetencji pracowników, a nie pod kątem zapotrzebowania na konkretne zawody. Kwalifikacje są elementem składowym zawodu. Wykaz kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie został zawarty w Rozporządzeniu MEN z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Należy zaznaczyć, że istnieją kwalifikacje, które są powiązane z wieloma zawodami np. prawo jazdy czy uprawnienia na wózek widłowy. Dodatkowo uzasadnienie realizacji projektu musi opierać się na aktualnych wynikach badań przedstawionych w „Barometrze zawodów – raport podsumowujący badanie w województwie warmińsko-mazurskim“ przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie i/lub prezentowanych w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Skills Panorama” (https//skillspanorama.cedefop.europa.eu). Wnioskodawca sam decyduje w oparciu, o który dokument będzie uzasadniał realizację projektu (może wykorzystać oba dokumenty lub jeden wybrany).
Na etapie oceny merytorycznej weryfikowane będzie przede wszystkim czy zaplanowane szkolenia/kursy stanowią odpowiedź na potrzeby zdiagnozowanej branży. Jeżeli dana kwalifikacja będzie powiązana z zawodem deficytowym, ale Wnioskodawca rzetelnie uzasadni potrzebę (np. w oparciu o przeprowadzone badania własne, dane statystyczne), że w danej branży istnieje na nią zapotrzebowanie, to projekt z tego powodu nie zostanie odrzucony.
Pytanie 2
Ponadto w regulaminie zapisano:
"W ramach jednego projektu realizowane są minimum trzy kursy/szkolenia o różnej tematyce prowadzące do uzyskania kwalifikacji i/lub kompetencji, stanowiące kompleksową odpowiedź na potrzeby branży/branż zdiagnozowanej/-ych w projekcie."
Proszę o informację jak należy rozumieć kompleksową odpowiedź w kontekście konkursu 2.3.2 ?
Odpowiedź 2
Projekt ma zapewnić kompleksową odpowiedź na zapotrzebowanie na kompetencje
i kwalifikacje pracowników zdiagnozowanej branży. Powyższy wymóg jest spełniony poprzez zapewnienie w ramach projektu minimum 3 kursów/szkoleń prowadzących do podniesienia kwalifikacji i/lub kompetencji.
Pytanie 3
Na podstawie jakiej klasyfikacji należy określać branże na potrzeby konkursu 2.3.2?
Czy określając je należy kierować się określonym dokumentem zawierającym katalog branż?
Odpowiedź 3
Branża jest to dziedzina gospodarki, produkcji lub handlu, która obejmuje produkty i usługi należące do tego samego rodzaju, np. branża spożywcza, branża turystyczna itd. W ramach konkursu 2.3.2 nie wyodrębniono klasyfikacji branż, muszą być zgodne ze wskazana definicją.
Pytanie 4
Czy w ramach konkursu można realizować kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Zgodnie z przepisami wziąć udział w takim kursie może wyłącznie osoba zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, lub będąca członkiem tych jednostek (m.in. WOPR, GOPR, PSP, OSP, Straż Miejska, Policja).
Czy takie szkolenie będzie dopuszczone w ramach konkursu czy stanowić będzie ograniczenie grupy docelowej?
Odpowiedź 4
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy można realizować w ramach konkursu. Konieczność zawężania grupy docelowej może wynikać z charakteru szkoleń oraz z obowiązujących przepisów.
Pytanie:
Przyporządkowując dany wskaźnik do zadania – jego wartość jest taka sama przy każdym zadaniu, przykładowo: Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia – 120. Wybierając ten wskaźnik przy zadaniu 1., 2., 3. – jego wartość zawsze będzie 120. Tymczasem w ramach 1. Zadania kwalifikacje ma zdobyć 60 os., w ramach 2. zadnia 40 osób, w ramach 3. zadania 20 osób. Tymczasem przy każdym zadaniu wyświetlać się będzie suma ogólna – 120. Czy jest to prawidłowe? Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku innych wskaźników np. Liczba osób uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia w programie.
Odpowiedź:
W pkt 4.1 (zadania) wskaźnik „liczba osób, które uzyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia” będzie przypisany do każdego zadania we wskazanej wartości 120 i będzie to prawidłowe, jednak zgodnie z regulaminem konkursu w sytuacji, kiedy wskazane wskaźniki nie dają możliwości pełnego monitorowania zakresu wsparcia oferowanego w projekcie wnioskodawca powinien zaproponować własne wskaźniki (specyficzne). Dlatego w celu lepszego zobrazowania sytuacji uzyskiwania kwalifikacji w ramach każdego z zadań wnioskodawca może w pkt. 3.2 wniosku o dofinansowanie określić wskaźniki mówiące o liczbie osób która uzyskały kwalifikacje danego rodzaju. Wskaźniki w określonym brzmieniu należy wykazać w pkt. 4.1 wniosku o dofinansowanie projektu przy odpowiednim rodzaju zadań.
Odpowiedź:
Branża – jest to dziedzina gospodarki, produkcji lub handlu, która obejmuje produkty i usługi należące do tego samego rodzaju, np. branża spożywcza, branża turystyczna itd. W związku z tym na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca powinien określić konkretnie, która branża/branże objęte zostały diagnozą np. branża produkcji mięsnej i mleczarskiej.
Jeżeli jest to możliwe, wsparcie powinno być skierowane do jak najszerszego kręgu osób (grupa docelowa wskazana została na stronie 20 Regulaminu konkursu). Mimo iż charakter planowanych szkoleń wynika z potrzeb konkretnej branży, nie można ograniczać grupy docelowej wyłącznie do jej pracowników. Ograniczenie grupy docelowej może wynikać z charakteru szkoleń, np. w szkoleniu z komunikacji może wziąć udział każda osoba dorosła, ale w kursie na prawo jazdy kat. E może wziąć udział osoba, która posiada już prawo jazdy kat. C.
Pytanie:
Czy w ramach konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 dopuszczalne jest ujęcie w budżecie w ramach kosztów bezpośrednich wynagrodzenia specjalisty ds. szkoleń, który stanowiłby personel merytoryczny, nie zarządzający? Obowiązki specjalisty ściśle związane byłyby z realizacją zadań dot. szkoleń, wskazanych w ramach kosztów bezpośrednich. Do obowiązków takiej osoby należałoby, m.in.: przygotowywanie i realizacja planu szkoleń w ramach projektu, monitoring realizowanych szkoleń, ich nadzorowanie, obsługa grup szkoleniowych, współpraca z podwykonawcami wybranymi do realizacji szkoleń, badanie efektywności szkoleń, przygotowywanie wskaźników i raportów szkoleniowych.
Odpowiedź:
Przedstawiony zakres obowiązków specjalisty ds. szkoleń wskazuje, iż osoba ta nie będzie stanowiła personelu merytorycznego, bezpośrednio związanego z realizacją szkolenia, tylko personel zarządzający. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności czynności związane z organizacją wsparcia w ramach projektu w tym organizacja szkoleń i kursów, nie zaś ich prowadzenie, należy sfinansować w ramach kosztów pośrednich.
Forma zatrudnienia, fakt oddelegowania oraz to czy osoba jest zatrudniona z zewnątrz nie stanowi o przypisaniu kosztów wynagrodzenia do kosztów pośrednich bądź bezpośrednich. O zakwalifikowaniu kosztów decyduje zakres wykonywanych obowiązków.
Koszty pośrednie stanowią koszty administracyjne związane z obsługą projektu.
Wynagrodzenia w kosztach bezpośrednich dotyczą pracy personelu projektu niezbędnego do realizacji zadań merytorycznych.
Zapisy dotyczące wydatków wykazywanych w ramach kosztów bezpośrednich i pośrednich znajdują się w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności oraz Regulaminie przedmiotowego konkursu.
Dokumenty odnośnie Wytycznych w zakresie kwalifikowalności znajdują się pod linkiem: https//www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/#/domyslne=1/10515=1678/10502=3027/24204=3130
26 czerwca 2017 r. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wprowadził aktualizację Regulaminu konkursu wraz z załącznikami.
Zmiany zapisów Regulaminu konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17, wynikają z konieczności monitorowania na etapie wdrażania projektu horyzontalnego wskaźnika produktu: ,,Liczba podmiotów wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK)”, a tym samym uwzględnienia go wśród wskaźników horyzontalnych produktu ujętych w przedmiotowym Regulaminie konkursu i wynikających ze znowelizowanych Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020, zatwierdzonych przez Ministra Rozwoju i Finansów obowiązujących od dnia 18 maja 2017 r.
Konieczność aktualizacji załącznika nr 6 do Regulaminu konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 - tj. Wzoru umowy o dofinasowanie projektu konkursowego RPO WiM 2014-2020 jest wynikiem zakończenia prac nad ostatecznym kształtem ww. wzoru zaopiniowanego pod względem formalno-prawnym w dniu 14 czerwca 2017 roku pismem znak: P.084.131.2017 z Departamentu Prawnego. Główne zmiany umowy wynikają m.in. z aktualizacji Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020, doprecyzowania zapisów w zakresie zwrotu odsetek bankowych, terminu liczenia zwrotu środków, przekazywania transz dofinansowania, naliczania odsetek oraz ograniczenia zapisów w zakresie dokumentacji składanej w każdym wniosku o płatność, jak również doprecyzowania zapisów w zakresie trwałości projektu, a także zmiany Załącznika nr 7 do wzoru umowy o dofinasowanie projektu, tj. Wzoru oświadczenia Beneficjenta/Partnera Beneficjenta/Członka personelu Projektu/Uczestnika Projektu. Ponadto, dodane zostały zapisy w zakresie zasobów edukacyjnych w części dotyczącej praw autorskich.
Przedmiotowe zmiany, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014 - 2020 (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 217) nie skutkują nierównym traktowaniem Wnioskodawców.
Zmiany w powyższym zakresie obowiązują od dnia podjęcia uchwały przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Pytanie:
Czy nasz Partner może wystąpić w ramach tego samego konkursu jako Wnioskodawca w innym projekcie, bądź Partner w innym projekcie – z inną instytucją? Czy też dopuszczone jest wystąpienie w charakterze Partnera lub Wnioskodawcy jedynie jednokrotnie?
Odpowiedź:
W przedmiotowym konkursie nie ma ograniczeń określających liczbę projektów, w których jeden podmiot może występować jako Wnioskodawca/Parter.
Informujemy, że w Rozdziale 1, podrozdział 3.1 (str. 8) Regulaminu konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 wystąpiła oczywista omyłka pisarska nieskutkująca nierównym traktowaniem Wnioskodawców.
Jest:
Powinno być:
Z uwagi na popytowy charakter konkursu, który umożliwia każdej zainteresowanej osobie (wpisującej się w definicję zawartą w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych) udział w projekcie, Wnioskodawca nie jest w stanie na etapie sporządzania wniosku, przedstawić szczegółowej diagnozy grupy docelowej. W związku z powyższym, opis grupy docelowej powinien zostać ograniczony do wskazania, iż uczestnikami będą wyłącznie osoby dorosłe z własnej inicjatywy zainteresowane podnoszeniem kompetencji i umiejętności zawodowych, które uczą się, pracują lub zamieszkują, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Diagnoza będąca wynikiem współpracy z pracodawcami, musi wskazywać na jakiego rodzaju kwalifikacje i kompetencje wykazuje zapotrzebowanie dana branża. Zaplanowane w projekcie wsparcie musi stanowić odpowiedź na te potrzeby. Należy pamiętać, że możliwość udziału w projekcie nie może zostać ograniczona do osób związanych czy zatrudnionych w diagnozowanej branży.
Zakwalifikowanie w „Barometrze zawodów“ przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, danego zawodu do kategorii nadwyżkowe nie wyklucza realizacji szkoleń dla branży z nim związanej.
Pomimo diagnozy odnoszącej się do potrzeb danej branży, należy we wniosku przedstawić bariery potencjalnych uczestników, mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, np. w oparciu o dostępne raporty, diagnozy (WUP, UP, itp.). Jest to istotne m.in. w kontekście wsparcia dodatkowego.
Instytucja Organizująca Konkurs informuje, że:
w Regulaminie konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 wystąpiły dwie omyłki pisarskie.
1. Strona tytułowa:
Jest:
„Priorytet inwestycyjny: 10 iv Wyrównywanie dostępu do uczenia się przez całe życie
o charakterze formalnym, nieformalnym i pozaformalnym wszystkich grup wiekowych, poszerzanie wiedzy, podnoszenie umiejętności i kompetencji siły roboczej oraz promowanie elastycznych ścieżek kształcenia, w tym poprzez doradztwo zawodowe i potwierdzanie nabytych kompetencji”.
Powinno być:
„Priorytet inwestycyjny: 10 iv Lepsze dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną
w ścisłej współpracy z pracodawcami”.
2. Rozdział 3, podrozdział 3.1 (str. 12):
Jest:
"Nie ma możliwości by zrealizować kurs dotyczący komunikacji z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i aplikacji, natomiast istnieje możliwość realizacji kursu obsługi specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przez grafika komputerowego, inżyniera itd. Dodatkowo, nie jest możliwe realizowanie kursów i szkoleń."
Powinno być:
" Nie ma możliwości by zrealizować kurs dotyczący komunikacji z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i aplikacji, natomiast istnieje możliwość realizacji kursu obsługi specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przez grafika komputerowego, inżyniera itd."
Zmiana Regulaminu nie skutkuje nierównym traktowaniem Wnioskodawców.
ZAPRASZAMY NA WARSZTATY KONSULTACYJNE
W ramach warsztatów konsultacyjnych pracownicy Biura Projektów Kształcenia Ustawicznego będą do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na pytania związane z ubieganiem się o środki w ramach konkursu RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
• kursy i szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji zawodowych
• kursy i szkolenia prowadzące do uzyskania kompetencji zawodowych
• kwalifikacyjne kursy zawodowe
• kursy umiejętności zawodowych
Alokacja w ramach konkursu to aż 20 390 328,00 zł!
Termin warsztatów:
• 28 i 30 czerwca 2017 r. w godzinach 9.00-13.00
• 4 i 5 lipca 2017 r. w godzinach 9.00-13.00
• 25 i 26 lipca 2017 r. w godzinach 9.00-13.00
Miejsce warsztatów:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
ul. E. Plater 1, pokój nr 310 i 311, telefon 89 521 97 32
Czy w ramach podziałania 2.3.2. dopuszczalne jest partnerstwo, w ramach którego partnerowi nie zostaną przydzielone żadne zadania w ramach kosztów bezpośrednich, a jego rolą będzie wsparcie w zakresie zarządzania projektem i rekrutacji?
Partnerstwo musi być zawierane zgodnie z Regulaminem konkursu, który zakłada współpracę na każdym etapie realizacji projektu.
W związku z tym, że partnerstwo oznacza współpracę między podmiotami w tak ścisłym zakresie/ zależności, tj. wspólne przygotowanie WOD, uzgodnienie wzajemnych relacji (podział obowiązków i odpowiedzialności) oraz wspólna realizacja projektu, w tym zarządzanie, należy przeanalizować zasadność podejmowania partnerstwa lub stworzyć współpracę opartą o odpowiedni podział obowiązków na wszystkich jej etapach.
Więcej szczegółów w Regulaminie konkursu. pkt 3.2.2. str. 16
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 2.3 Rozwój kompetencji i umiejętności osób dorosłych,
Poddziałania 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych.
Konkurs nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
ul. E. Plater 1, 10-562 Olsztyn.
Wniosek w wersji elektronicznej należy złożyć za pomocą dostępnej w Lokalnym Systemie Informatycznym Maks 2 funkcji „Wyślij wniosek”.
Następnie wydrukowany wniosek w jednym egzemplarzu należy złożyć w siedzibie Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.
O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się wszystkie podmioty, które spełniają kryteria określone w Regulaminie konkursu.
Kompleksowe wsparcie osób dorosłych zainteresowanych z własnej inicjatywy podnoszeniem poziomu kompetencji i umiejętności zawodowych, z wyłączeniem wsparcia realizowanego w ramach Poddziałania 2.3.1 (w zakresie języków obcych, ICT oraz zarządzania projektem).
Wsparcie może być realizowane poprzez realizację pozaszkolnych form kształcenia ustawicznego, w tym wymienionych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 622).
Kryteria wyboru projektów znajdują się w załączniku nr 3 do szczegółowego opisu osi priorytetowej.
Regulaminie konkursu – obowiązuje od 28.06.2017 r.
Regulamin konkursu – wersja archiwalna (26.06.2017 r. – 28.06.2017 r.)
Regulamin konkursu – wersja archiwalna
Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązuje od 26.06.2017 r.
Wzór umowy o dofinansowanie - wersja archiwalna
Procedura odwoławcza została szczegółowo uregulowana w rozdziale 15 Ustawy wdrożeniowej. W zakresie nieuregulowanym w ustawie do postępowania przed sądami administracyjnymi, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[1] określone dla aktów lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4, z wyłączeniem art. 52-55, art. 61 § 3-6, art. 115-122, art. 146, art. 150 i art. 152 tej ustawy (art. 64 Ustawy wdrożeniowej). Do procedury odwoławczej nie stosuje się przepisów KPA, z wyjątkiem przepisów dotyczących wyłączenia pracowników organu, doręczeń i sposobu obliczania terminów.
Szczegółowe Informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w podrozdziale 5.6 Regulaminu konkursu.
[1] Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.
Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich:
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Olsztynie:
gpiolsztyn@warmia.mazury.pl,
tel. 89 512 54 82
tel. 89 512 54 83
tel. 89 512 54 85
tel. 89 512 54 86
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Elblągu:
tel. 55 620 09 13
tel. 55 620 09 14
tel. 55 620 09 16
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Ełku:
tel. 87 734 11 09
tel. 87 734 11 10
tel. 87 610 07 77
W kwestiach szczegółowych, budzących wątpliwości interpretacyjne, w których niezbędne jest zajęcie stanowiska, zapytania należy kierować na powyżej wskazane adresy e-mail z wykorzystaniem formularza.
Ponadto informujemy, że istnieje możliwość zgłoszenia problemów technicznych bezpośrednio w systemie LSI MAKS2 (całodobowo) pod linkiem:https://maks2.warmia.mazury.pl/index.php/pracownik/zgloszenie/create
Pełna dokumentacja konkursowa zip
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl