Jak mają być rozdysponowane środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020? Jakie przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje będą miały możliwość skorzystania z tych pieniędzy? Jak przełoży się to na jakość życia mieszkańców Warmii i Mazur? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas konferencji inaugurującej Regionalny Program dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020.
Konferencja, która odbędzie się w Olsztynie 28 maja 2015 roku będzie towarzyszyła pierwszemu posiedzeniu Komitetu Monitorującego RPO WiM 2014-2020. W komitecie zasiadają przedstawiciele samorządów, strony rządowej, a także partnerzy spoza administracji. W tej trzeciej grupie są między innymi reprezentanci związków zawodowych, organizacji pracodawców, organizacji środowiska naukowego czy pożytku publicznego.
Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak ponad 1 miliard 700 milionów euro z RPO 2014-2020 przyczyni się do rozwijania potencjału województwa. Program zakłada dofinansowanie przedsięwzięć z dziedziny przedsiębiorczości, szkolnictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych, transportu, efektywności energetycznej, gospodarki odpadami, gospodarki wodnej, ochrony przyrody, kultury i dziedzictwa, rewitalizacji, dostępu do usług publicznych, regionalnego rynku pracy czy włączenia społecznego.
Wytyczne Komisji Europejskiej premiują innowacyjność oraz łączenie nauki z biznesem. Na szczególne wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy działający w branżach objętych inteligentnymi specjalizacjami. W naszym regionie wyodrębniono trzy. Ekonomia wody - związana z turystyką wodną, ośrodkami wellness i spa oraz budową jachtów. Produkcja żywności wysokiej jakości - z wykorzystywaniem doskonałych warunków naturalnych i rozwiniętej bazy badawczo-rozwojowej. Trzecia specjalizacja to przemysł drzewny i meblarski.
Nowością RPO 2014-2020 jest także nowy instrument wsparcia - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które mają pomóc w rozwoju aglomeracji miejskich. W województwie są trzy takie obszary: aglomeracja olsztyńska, elbląska i ełcka. Pieniądze z ZIT mają pomóc w ściślejszym zintegrowaniu gmin wchodzących w skład aglomeracji.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl