RPO
1.3.4
Z uwagi na liczbę i złożoność projektów w przedmiotowym konkursie oraz duże obciążenie instytucji związane z kumulacją wielu konkursów, a także aktualną sytuację panującą w kraju, związaną z epidemią COVID-19, orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu przewidziany w Regulaminie konkursu, wymaga przesunięcia z lutego 2021 r. na marzec 2021 r.
Informujemy, że zmianie ulega orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu – na luty 2021 r.
Zmiana dotyczy wydłużenia terminu weryfikacji warunków formalnych wniosków o 58 dni.
Informujemy, że w Regulaminie konkursu zaktualizowaliśmy następujące załączniki:
UZASADNIENIE:
Wnioskodawcy, składając wniosek o dofinansowanie, są zobowiązani do podpisania oświadczenia, że nie zalegają z należnościami wobec Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz nie zalegają z podatkami i innymi należnościami publicznoprawnymi. Ze względu na ogłoszoną pandemię COVID-19 podmiotom tym przysługuje możliwość złożenia do właściwego organu wniosku o ulgę w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. W związku z pojawieniem się możliwości złożenia wniosku o ulgę, a także możliwym brakiem dysponowania na dzień ubiegania się o dofinansowanie decyzją właściwego organu o udzieleniu takiej ulgi, Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zaktualizował wzory dokumentacji konkursowej poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów uwzględniających przypadek złożenia przez Wnioskodawców wniosku o ulgę.
Wprowadzony zapis umożliwi Wnioskodawcom, którzy nie otrzymali jeszcze ulgi w ramach Tarczy antykryzysowej, podpisanie oświadczenia pod wnioskiem o dofinansowanie. Instytucja Zarządzająca zastrzega jednak możliwość weryfikacji powyższych okoliczności, a Wnioskodawcy przed zawarciem umowy – zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej będą zobowiązani wykazać okoliczności braku zalegania w opłatach za podatki i inne należności publiczne.
Zmiany obowiązują od 29.06.2020 r., tj. od dnia podjęcia uchwały przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w pozostałym zakresie Regulamin konkursu pozostaje bez zmian.
Wszystkie wprowadzone zmiany, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r., poz. 818), nie skutkują nierównym traktowaniem Wnioskodawców.
Pytanie 1: Czy kompletna infrastruktura elektryczna wraz z przygotowaniem podłączenia budynku będzie wydatkiem kwalifikowalnym?
Odpowiedź: Tak. Kwalifikują się koszty związane z infrastrukturą energetyczną, także przyłącze.
Pytanie 2. Czy oświetlenie terenu np. lampy są wydatkiem kwalifikowalnym?
Odpowiedź 2: Nie. Oświetlenie terenu np. lampy stanowią wydatek niekwalifikowalny.
Pytanie 3. Czy budowa parkingu z kostki brukowanej wraz z wymianą gruntu będą wydatkiem kwalifikowalnym?
Odpowiedź 3: Tak. Budowa parkingu z kostki brukowanej wraz z wymianą gruntu stanowi wydatek kwalifikowalny.
Pytanie 4. Czy infrastruktura drogowa – utwardzone drogi komunikacyjne kostką brukową wewnątrz terenu wraz z wymianą gruntu będą wydatkiem kwalifikowalnym?
Odpowiedź 4: Tak. Infrastruktura drogowa – utwardzone drogi komunikacyjne kostką brukową wewnątrz terenu wraz z wymianą gruntu stanowi wydatek kwalifikowalny.
Pytanie 5. Czy wymiana gruntu pod posadzenie trawy będzie wydatkiem kwalifikowalnym?
Odpowiedź 5: Tak. Generalnie niwelacja terenu i wymiana gruntu stanowi wydatek kwalifikowalny.
Pytanie 6. Czy posadzenie zieleni będzie wydatkiem kwalifikowalnym?
Odpowiedź 6: Nie. Posadzenie zieleni stanowi wydatek niekwalifikowalny.
Pytanie 1: Koszty kwalifikowalne - w związku z faktem, że zgodnie z Zasadami kwalifikowalności wydatków w ramach Poddziałania 1.3.4 kwalifikowalne w przypadku wydatku polegającego na robotach budowlanych jedynie zakres objęty wnioskiem o dofinansowanie, niezbędny do realizacji inwestycji, czy kwalifikowalne będą następujące koszty:
Odpowiedź: Kosztem kwalifikowalnym w ramach poddziałania 1.3.4 mogą być jedynie działania związane z utworzeniem nowych lub dostosowaniem istniejących terenów inwestycyjnych i obejmują one m.in.: uporządkowanie i przygotowanie terenów (np. prace studyjno-koncepcyjne, badania geotechniczne, archeologiczne, rozbiórka, usuwanie zarośli, krzewów, drzew, niwelacja terenu, wymiana ziemi), a także koszty związane z kompleksowym lub częściowym uzbrojeniem terenu (infrastruktura wodno-kanalizacyjna, telekomunikacyjna, energetyczna, gazowa, ciepłownicza), budowę lub modernizację układu komunikacyjnego dla terenu inwestycyjnego (wewnętrzna infrastruktura drogowa, wewnętrzna infrastruktura kolejowa).
Wobec powyższego, zakres wskazany w Państwa pytaniu, nie może być przedmiotem projektu w ramach poddzialania 1.3.4.
Pytanie 2: Załączniki do wniosku:
Odpowiedź:
Jednocześnie informuję, że wykaz dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie oraz ich szczegółowy opis znajduje się w Instrukcji wypełniania załączników (...) stanowiącej Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu. Pełna dokumentacja konkursowa jest dostępna do pobrania na stronie rpo.warmia.mazury.pl. w zakładce naboru nr RPWM.01.03.04-IZ.00-28-001/20
Pytanie 3: Dodatkowe kryteria:
Odpowiedź:
W związku z powyższym uzbrojenie/przygotowanie terenu musi być początkiem inwestycji, której rezultatem będzie utworzenie nowego przedsiębiorstwa lub rozbudowa istniejącego lub dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa lub zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego.
Wnioskodawca, we wniosku o dofinansowanie musi opisać i uzasadnić spełnienie powyższego warunku.
Weryfikacja, czy zakres projektu spełnia przesłanki inwestycji początkowej odbędzie się na etapie oceny merytorycznej projektu.
b. Odpowiedź na pytanie została udzielona przy pytaniu 2
Pytanie: Czy w ramach poddziałania 1.3.4 tereny inwestycyjne kwalifikowalnym kosztem mogłoby być stworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod tereny inwestycyjne?
Odpowiedź: Kosztami kwalifikowalnymi w ramach Poddziałania 1.3.4 są koszty związane z utworzeniem nowych lub dostosowaniem istniejących terenów inwestycyjnych i obejmują one m.in.: uporządkowanie i przygotowanie terenów (np. prace studyjno-koncepcyjne, badania geotechniczne, archeologiczne, rozbiórka, usuwanie zarośli, krzewów, drzew, niwelacja terenu, wymiana ziemi), a także koszty związane z kompleksowym lub częściowym uzbrojeniem terenu (infrastruktura wodno-kanalizacyjna, telekomunikacyjna, energetyczna, gazowa, ciepłownicza), budowie lub modernizacji układu komunikacyjnego dla terenu inwestycyjnego (wewnętrzna infrastruktura drogowa, wewnętrzna infrastruktura kolejowa). Przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod tereny inwestycyjne nie wpisuje się w katalog kosztów możliwych do dofinansowania w ramach poddziałania 1.3.4.
Ogłaszamy nabór w ramach działania 1.3 Przedsiębiorczość (Wsparcie przedsiębiorczości), poddziałania 1.3.4 Tereny inwestycyjne.
Konkurs nr RPWM.01.03.04-IZ.00-28-001/20
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
ul. Kościuszki 89/91, 10-554 Olsztyn, I piętro, pok. 101
lub
Kancelaria Ogólna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, pokój 380
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00–16:00
Wtorek–piątek 7:30–15:30
Wypełniony wniosek w wersji elektronicznej należy przesłać za pomocą systemu informatycznego LSI MAKS2, używając funkcji: „wyślij wniosek”, z zastrzeżeniem, że w dniu zamknięcia naboru wniosek w wersji elektronicznej musi być wysłany do godziny 15:30.
Następnie wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy złożyć w formie papierowej w 1 egzemplarzu oraz w wersji elektronicznej (na płycie CD/ innym nośniku elektronicznym) Wnioskodawca składa w sekretariacie departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zgodnie z ogłoszeniem o konkursie.
Konkurs nie jest podzielony na rundy.
W ramach konkursu wspierane będą następujące typy projektów:
Wśród terenów objętych poddziałaniem będą także obszary powojskowe – nie pozostające w zasobach Agencji Mienia Wojskowego ani żadnej innej instytucji zarządzającej terenami wojskowymi a także tereny poprzemysłowe, pokolejowe i popegeerowskie.
Powyższym działaniom towarzyszyć będą mogły działania promocyjne służące upowszechnieniu wiedzy o dostępności infrastruktury (wyłącznie jako komponent projektu inwestycyjnego).
Preferencje uzyskają projekty z obszarów inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto preferowane będą projekty przedsiębiorstw oraz przedsięwzięcia wynikające z lokalnych/ponadlokalnych planów rewitalizacji miast i komplementarne do realizowanych w ramach osi priorytetowej Obszary wymagające rewitalizacji oraz działań finansowanych przy udziale Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kryteria wyboru projektów wskazane są w Szczegółowym opisie osi priorytetowej oraz w załącznikach do Regulaminu konkursu.
Wzór wniosku o dofinansowanie – obowiązuje od 29.06.2020 r.
Wzór wniosku o dofinansowanie – wersja archiwalna
Szczegółowe informacje na temat procedury odwoławczej znajdują się w § 14 Regulamin konkursu.
Pytania prosimy kierować do:
lub
nabory.przedsiebiorczosc@warmia.mazury.pl
lub
Tel. 89 521 96 36
89 521 93 97
89 521 96 26
89 521 96 41
89 521 96 54
Jeśli masz uwagi dotyczące naboru Poddziałanie 1.3.4 Tereny inwestycyjne. Konkurs nr RPWM.01.03.04-IZ.00-28-001/20 , to podziel się z nami swoją opinią. Twoja informacja pomoże nam doskonalić działania i lepiej przygotować kolejny nabór.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl