Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

Pytania i odpowiedzi – 16.06.2020 r.

Pytanie 1: Koszty kwalifikowalne - w związku z faktem, że zgodnie z Zasadami kwalifikowalności wydatków w ramach Poddziałania 1.3.4 kwalifikowalne w przypadku wydatku polegającego na robotach budowlanych jedynie zakres objęty wnioskiem o dofinansowanie, niezbędny do realizacji inwestycji, czy kwalifikowalne będą następujące koszty:

  1. ogrodzenie terenu inwestycyjnego (działki, której dotyczy projekt)
  2. niezbędna infrastruktura techniczna np. oświetlenie, monitoring terenu, itp.?
  3. kompletna instalacja fotowoltaniczna

Odpowiedź: Kosztem kwalifikowalnym w ramach poddziałania 1.3.4 mogą być jedynie działania związane z utworzeniem nowych lub dostosowaniem istniejących terenów inwestycyjnych i obejmują one m.in.: uporządkowanie i przygotowanie terenów (np. prace studyjno-koncepcyjne, badania geotechniczne, archeologiczne, rozbiórka, usuwanie zarośli, krzewów, drzew, niwelacja terenu, wymiana ziemi), a także koszty związane z kompleksowym lub częściowym uzbrojeniem terenu (infrastruktura wodno-kanalizacyjna, telekomunikacyjna, energetyczna, gazowa, ciepłownicza), budowę lub modernizację układu komunikacyjnego dla terenu inwestycyjnego (wewnętrzna infrastruktura drogowa, wewnętrzna infrastruktura kolejowa).

Wobec powyższego, zakres wskazany w Państwa pytaniu, nie może być przedmiotem projektu w ramach poddzialania 1.3.4.

 

Pytanie 2: Załączniki do wniosku:

  1.  czy Projekt budowalny jest załącznikiem obligatoryjnym, czy wystarczy projekt przyłączy?
  2.  czy w związku z długim czasem oczekiwania (ponad miesiąc) załącznik: "Kopia decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy" można złożyć w terminie późniejszym niż wniosek i tylko oświadczyć, że zostanie on dostarczony?
  3.  czy "Oświadczenie Gminy o zgodności projektu z programem rewitalizacji" jest załącznikiem obligatoryjnym?

 

Odpowiedź:

  1. Projekt budowlany jest załącznikiem obligatoryjnym. Wnioskodawcy jako wymagany załącznik, w przypadku projektów przewidujących prace budowlane, powinni przedstawić wyciąg z projektu budowlanego, w postaci kopii stron dokumentacji zawierającej: numery tomów (jeżeli dotyczy), tytuły i autorów opracowań wraz z numerami uprawnień i podpisami autorów oraz opis techniczny wraz z podstawowymi rzutami inwestycji. Ponadto, na żądanie IOK/ION, Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia pełnej dokumentacji technicznej projektu.
  2. Na etapie składania Wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca nie ma obowiązku dostarczenia kopii pozwolenia/pozwoleń na budowę. Dokument powinien zostać dostarczony przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
  3. W konkursach, w których zgodność projektu z programem rewitalizacji nie jest obligatoryjna (w tym Poddziałanie 1.3.4), a jedynie premiowana jest jego zgodność z programem rewitalizacji, w przypadku opisania zgodności projektu z celami określonymi w programie rewitalizacji, Wnioskodawca również dostarcza wraz z wnioskiem o dofinansowanie projektu wyciąg z programu rewitalizacji tj. kopię aktualnej uchwały przyjmującej program rewitalizacji oraz kopię listy planowanych, podstawowych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych wraz z ich opisami lub Oświadczenie Gminy o zgodności projektu z programem rewitalizacji (w przypadku projektów określonych w programie rewitalizacji, jako „pozostałe rodzaje przedsięwzięć rewitalizacyjnych”).

Jednocześnie informuję, że wykaz dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie oraz ich szczegółowy opis znajduje się w Instrukcji wypełniania załączników (...) stanowiącej Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu. Pełna dokumentacja konkursowa jest dostępna do pobrania na stronie rpo.warmia.mazury.pl. w zakładce naboru nr RPWM.01.03.04-IZ.00-28-001/20

 

Pytanie 3: Dodatkowe kryteria:

  1. czy jako element inteligentnej specjalizacji regionalnej na działce docelowo może powstać chłodnia dla runa leśnego ?
  2. w związku z załącznikiem 12- Lista sprawdzająca do weryfikacji Lista sprawdzająca do weryfikacji poprawności sporządzenia Programu rewitalizacji - w przypadku Poddziałania 1.3.4 czy Program rewitalizacji jest obowiązkowym załącznikiem do dokumentacji projektowej? A jeśli tak, to czy chodzi o załącznik sporządzany przez gminę, na której będzie realizowany projekty czy też ma być on przygotowany przez Wnioskodawcę(i czy są jakieś wytyczne co do niego)?

 

Odpowiedź:

  1. Należy pamiętać, że w ramach poddziałania 1.3.4, w przypadku projektów objętych pomocą publiczną, pomoc może zostać udzielona tylko na tzw. inwestycję początkową. Uzbrajany/przygotowywany w ramach projektu teren, musi wiązać się z inwestycją początkową w rozumieniu art. 2 pkt 49 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu [GBER]. W myśl powyższego artykułu „inwestycja początkowa” oznacza inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

W związku z powyższym uzbrojenie/przygotowanie terenu musi być początkiem inwestycji, której rezultatem będzie utworzenie nowego przedsiębiorstwa lub rozbudowa istniejącego lub dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa lub zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego.

Wnioskodawca, we wniosku o dofinansowanie musi opisać i uzasadnić spełnienie powyższego warunku.

Weryfikacja, czy zakres projektu spełnia przesłanki inwestycji początkowej odbędzie się na etapie oceny merytorycznej projektu.

       b. Odpowiedź na pytanie została udzielona przy pytaniu 2

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.