Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

Dotacje unijne pomagają znaleźć pracę - poznaj historię naszych beneficjentów

Arkadiusz Stec, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej, przy Stowarzyszeniu Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach:

Nasze Stowarzyszenie od wielu lat stara się ułatwiać osobom niepełnosprawnym znalezienie pracy. Zanim powstał Zakład Aktywności Zawodowej pozyskiwaliśmy dotacje unijne, które pozwalały niepełnosprawnym korzystać ze szkoleń i staży zawodowych. Pracodawcy mogli przyjąć na staż naszych podopiecznych, a później ich zatrudnić. Szkoliliśmy przyszłych pracowników biurowych i gastronomii, dozorców, magazynierów lub ochroniarzy. Nasze kursy przyniosły rezultaty – więcej niż 20% uczestników kursów znalazło pracę.

 

Pomimo naszych starań nie wszystkim udawało się znaleźć zatrudnienie. Dlatego dla osób z najcięższym stopniem niepełnosprawności stworzyliśmy Zakład Aktywności Zawodowej. Nie mogliśmy znaleźć pracodawców, więc sami się nimi staliśmy.

Zaczęliśmy działać w 2014 roku. Wtedy do naszej placówki przyszło 25 osób, które zostały zatrudnione w jednej z czterech pracowni: pielęgnacji terenów zielonych i usług porządkowych, rękodzieła artystycznego, małej gastronomii oraz usług pralniczych. Tam pod opieką instruktorów niepełnosprawni wykonują swoje obowiązki zawodowe.

 

Nasze Stowarzyszenie chce zmieniać sposób postrzegania osób niepełnosprawnych. Społeczność lokalna powinna zdawać sobie sprawę, że takie osoby nie są skazane na siedzenie w domach. Powinny z nich wychodzić i, przy zachowaniu odpowiednich warunków, prowadzić aktywne życie i pracować.

Wykluczenie bierze się stąd, że do tej pory nie było warunków, żeby niepełnosprawni podejmowali aktywność zawodową. Rynek pracy był dla nich zamknięty, a o wzięciu udziału w stażu zawodowym nie było mowy. Brakowało pieniędzy na stworzenie stanowisk pracy dostosowanych do ich możliwości, a tym bardziej do opłacenia dla nich opiekunów. Dopiero dotacje unijne pozwoliły nam zatrudniać asystentów i trenerów. To znacznie ułatwia podejmowanie decyzji przez pracodawców, którzy mają świadomość, że w jego zakładzie pracy osoby niepełnosprawne są pod specjalistyczną opieką.

Kiedy zaczynaliśmy, nasze pracownie nie miały zbyt wielu klientów, firmy nie chciały korzystać z naszych usług. Nie ufali nam. Dzisiaj mamy tylu chętnych do współpracy, że w wielu przypadkach musimy ograniczać nowe zlecenia. Klienci już wiedzą, że nasze usługi są profesjonalne i w dobrej cenie.

Środki z Unii Europejskiej pomogły nam rozbudować budynek pralni. Zwiększyliśmy komfort pracy naszych pracowników, ale co ważniejsze, mogliśmy zatrudnić dodatkowo dwie osoby. Mogliśmy też zwiększyć liczbę staży i praktyk zawodowych.

To właśnie środki europejskie postawiły nacisk na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

 

 

Zobacz również

Zobacz efekty

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS