Pytanie 1: Czy gmina będąca Wnioskodawcą w ramach naboru RPWM.11.02.03-IZ.00-28-001/20 może zaplanować działania polegające na przygotowaniu miejsc odbywania kwarantanny?
Odpowiedź: Zgodnie z polecaniem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 2 kwietnia 2020 r. zarządzono uruchomienie obiektów, które będą pełnić rolę miejsc kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców z terenu powiatu. Za organizację miejsca kwarantanny i zapewnienie funkcjonowanie obiektu w czasie odbywania w nim kwarantanny odpowiedzialny jest Starosta Powiatu/Prezydent Miasta na prawach powiatu. W związku z powyższym gmina nie może zaplanować działań polegających na przygotowaniu miejsc odbywania kwarantanny.
Należy jednocześnie wskazać iż ustalony przez Wojewodę koszt w wysokości do 125 zł brutto za osobę na dobę (przebywającą w miejscu kwarantanny) nie dotyczy kosztów związanych z utrzymaniem obiektu w gotowości oraz jego wyposażeniem.
W związku z powyższym samorząd powiatowy w ramach projektu może zaplanować działania związane z przygotowaniem miejsc odbywania kwarantanny.
Zasadność oraz racjonalność przygotowania miejsc odbywania kwarantanny zostanie oceniona na podstawie precyzyjnego uzasadnienia zawartego we wniosku. Planując ww. działanie należy mieć na uwadze krótki, 3- miesięczny okres realizacji projektu. Ponadto zgodnie z Regulaminem naboru odbiorcami wsparcia w ramach projektu są osoby przebywające w instytucjach zajmujących się opieką nad osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz personel tych instytucji.
Pytanie 2: Czy w projekcie jako wkład własny mogą być wynagrodzenia pracowników DPS, Placówek opiekuńczo-wychowawczych? Jeśli jest taka możliwość czy wtedy DPS oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze występują w roli partnera?
Odpowiedź: W ramach projektu wynagrodzenia pracowników podmiotów tj. DPS, placówki opiekuńczo-wychowawcze nie mogą stanowić wkładu własnego.
Pytanie 3: Czy jeśli chcemy zatrudnić z zewnątrz na umowę zlecenie osobę od zamówień publicznych, to czy musimy ogłaszać konkurs, czy możemy wybrać osobę, która wcześniej już prowadziła dla innych instytucji pomocy społecznej przetargi?
Odpowiedź: Należy podkreślić, iż działania w projekcie mają mieć charakter doraźnej odpowiedzi na sytuację osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia w warunkach pandemii. W związku z powyższym nie ma możliwości zatrudnienia pracownika, o którym mowa w pytaniu w ramach kosztów bezpośrednich.
Pytanie 4: Czy osoby dodatkowo zatrudnione należy wykazać we wskaźniku liczby osób objętych pomocą?
Odpowiedź: Należy wskazać, iż zatrudnienie dodatkowego pracownika w placówce nie jest wykazywane we wskaźniku „Liczba osób objętych wsparciem w zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19”. Ww. wskaźnik dotyczyć będzie pracowników w tym również nowo zatrudnionych, którzy skorzystają z oferowanego w projekcie wparcia np. środków ochrony osobistej.
Pytanie 5: Czy wkładem własnym może być wydatek w postaci dodatkowego wynagrodzenia dla pracowników świadczących usługi opiekuńcze, poniesiony wcześniej – przed okresem realizacji projektu?
Odpowiedź: Nie ma możliwości uznania za kwalifikowalne w projekcie wydatków poniesionych przed okresem realizacji projektu. Wkład własny do projektu ponoszony jest wyłącznie w okresie realizacji projektu.
Pytanie 6: Czy jednostka wskazana do realizacji projektu (MOPS) może zakupiony sprzęt i środki zabezpieczające przed COVID przekazać innym jednostkom podległym Wnioskodawcy (Gmina Miejska) protokołem przekazania? Czy realizującym zakupy i przekazującym musi być wnioskodawca?
Odpowiedź: Zakupiony sprzęt i środki zabezpieczające przed COVID zakupione dla podmiotu, który został określony we wniosku o dofinansowanie jako odbiorca wsparcia następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Podmiotem realizującym zakupy i przekazującym jest Wnioskodawca.
Pytanie 7: W ramach projektu planujemy wsparcie podmiotów będących jednostkami organizacyjnymi Gminy oraz podmiotów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Czy w §3 pkt. 4 umowy o dofinansowanie wszystkie te podmioty będą wskazane jako jednostki realizujące projekt?
Odpowiedź: §3 pkt. 4 umowy o dofinansowanie dotyczy sytuacji, w której projekt realizowany będzie przez jednostkę organizacyjną Beneficjenta. Wówczas w ww. części umowy wskazuje się jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej pozostającą w strukturze organizacyjnej Beneficjenta.
Pytanie 8: Czy podmioty prowadzone przez organizacje pozarządowe mogą ponosić wydatki w projekcie (wydatki na wynagrodzenia)?
Odpowiedź: Przedstawione pytanie jest zbyt ogólne. Nie przedstawiono jakich podmiotów prowadzonych przez organizacje pozarządowe dotyczy przedstawiona kwestia. W związku z powyższy nie ma możliwości zweryfikowania możliwości ponoszenia wydatków przez podmioty, o których mowa w pytaniu.
Pytanie 9: W ramach projektu planujemy wsparcie podmiotów będących jednostkami organizacyjnymi Gminy oraz podmiotów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. W przypadku zakupu środka trwałego, czy możemy do organizacji pozarządowej przekazać środek trwały na podstawie umowy użyczenia?
Odpowiedź: Przekazanie środka trwałego do organizacji pozarządowej, o której mowa w pytaniu, powinno nastąpić na postawie dokumentów rachunkowo księgowych obowiązujących w danej jednostce.
Pytanie 10: Czy przewidujecie Państwo wydłużenie terminu składnia wniosków w sprawie przestąpienia do ww. projektu?
Odpowiedź: W chwili obecnej Instytucja Organizująca Nabór nie przewiduje wydłużenia terminu składania wniosków w ramach naboru nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-001/20. Zgodnie z Regulaminem wnioski o dofinansowanie projektów należy składać:
Należy podkreślić, iż wydłużenie terminu skłania wniosków następuje w przypadku wyjątkowych utrudnień, uniemożliwiających składanie wniosków o dofinansowanie projektu. W chwili obecnej ww. przesłanki nie występują.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl