Weź udział w naszej zabawie. Do wygrania nawet 10 tys. zł!
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

Ponad 130 mln zł na przebudowę hali Urania

15 grudnia 2020 r. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdził ponad 131 mln zł dofinansowania na przebudowę i rozbudowę hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie.

Jest to efekt negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.

- Negocjacje nie były łatwe, ale po wielu rozmowach zdołaliśmy przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do naszego pomysłu - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - W ten sposób powstanie najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach, w którym będą mogły się odbywać najważniejsze imprezy o charakterze sportowym czy kulturalnym. Myślę, że decyzja o przebudowie jest równie ważna, jak ponad 40 lat temu, kiedy powstawała hala Urania. Po tylu latach obiekt w końcu zasłużył na gruntowną modernizację. Na realizację tego projektu czekają nie tylko mieszkańcy Olsztyna, ale również całego regionu.

 

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 190 mln zł, natomiast dofinansowanie RPO WiM 2014–2020 to ponad 131 mln zł.

Będzie to jeden z najdroższych projektów dofinansowanych w obecnej prekspektywie Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zakończenie modernizacji hali Urania planowane jest na jesień 2023 roku.

 

Co zostanie przebudowane?

Przedmiotem projektu jest przebudowa i rozbudowa hali wraz z budową lodowiska zewnętrznego, parkingu podziemnego, miejsc parkingowych naziemnych, komunikacji kołowej i pieszej, zagospodarowanie zieleni i małej architektury oraz zapewnienie niezbędnej infrastruktury technicznej i wyposażenia.  W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie wraz z pomieszczeniami dla trenerów. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nieco ponad 4 tys. widzów. Główna kopuła będzie wyposażona w nowe elementy paneli akustycznych  i oświetlenia, przydatnymi również podczas organizacji imprez kulturalnych. Z kolei zaplecze konferencyjne służyć będzie organizacji kongresów, wystaw czy szkoleń. Ta bryła budynku to także główne wejście wraz z przestrzenią na kasy bądź recepcje. Zlokalizowana będzie tu też część komercyjna i restauracyjna.

Bryła główna zostanie skomunikowana z bryłą BC, do której przewidziano oddzielne wejście. Mieścić się tam będzie sala treningowo-rozgrzewkowa (z trybunami na 500 miejsc), sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zlokalizowana będzie wypożyczalnia łyżew i rolek stanowiąca zaplecze dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska, zlokalizowanego od strony al. Piłsudskiego. Pomiędzy obiema bryłami zaplanowano natomiast ściankę wspinaczkową.

Obiekt będzie dysponował parkingiem podziemnym, na którym przewidziano także punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza parkingiem podziemnym zaprojektowano także parking naziemny (ogółem przewidziano 274 miejsc parkingowych). 

Zmianie ulegnie także zagospodarowanie wokół budynku. Powstaną drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, ciągi piesze. Uporządkowana zostanie zieleń wokół hali. Całość została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu hali dla osób z niepełnosprawnościami.

Pliki do pobrania

Lista projektów wybranych do dofinansowania

2020-12-16

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS