RPO
11.2.4
4 maja 2022 r. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął Uchwałę w sprawie aktualizacji listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu (w związku ze zwiększeniem alokacji w konkursie). Do dofinansowania skierowano dodatkowych 7 projektów, czyli łącznie w ramach konkursu do dofinansowania skierowano 11 projektów.
KOMUNIKAT
8 grudnia 2021 r. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia konkursu – 4 projekty otrzymały ocenę pozytywną i zostały wybrane do dofinansowania.
Informujemy o zmianie w Regulaminie konkursu, która dotyczy zwiększenia alokacji na dofinansowanie projektów.
W związku z reprogramowaniem RPO WiM 2014-2020 i zwiększeniem środków w ramach Poddziałania 11.2.4, a także mając na celu dofinansowanie większej liczby wniosków, zwiększamy kwotę przeznaczoną na dofinasowanie projektów w ramach niniejszego konkursu. Alokacja w konkursie po zwiększeniu wynosi 3 670 710,43 PLN. Powyższa zmiana obowiązuje od dnia 4 maja 2022 r.
Informujemy o zmianie w Regulaminie konkursu, która dotyczy zwiększenia alokacji na dofinansowanie projektów.
W związku z dostępnością środków w ramach poddziałania 11.2.4, a także, aby dofinansować większą liczby wniosków, zwiększyliśmy kwotę przeznaczoną na dofinasowanie w tym konkursie. Alokacja po zwiększeniu wynosi 1 576 733,00 złotych. Zmiana obowiązuje od 8 grudnia 2021 r. i nie skutkuje nierównym traktowaniem Wnioskodawców.
Informujemy o wydłużeniu terminu oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów złożonych w ramach konkursu nr RPWM.11.02.04-IZ.00-28-001/21. Planowany termin dokonania oceny merytorycznej to 17 września 2021 r.
Wydłużenie terminu oceny merytorycznej związane jest z dużą liczbą realizowanych zadań, w tym m.in. w ramach równolegle prowadzonych konkursów.
Etap oceny merytorycznej w ramach konkursu dobiegł końca. Poniżej umieszczamy listę ocenionych wniosków o dofinansowanie projektu, które spełniły wszystkie kryteria oceniane na etapie oceny merytorycznej i zostały skierowane do etapu negocjacji.
Negocjacje będą prowadzone do wyczerpania kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów, poczynając od projektu, który uzyskał najwyższą ocenę punktową na etapie oceny merytorycznej i został skierowany do negocjacji.
Aktualnie trwa sukcesywna wysyłka pism do Wnioskodawców, których projekty zostały skierowane do etapu negocjacji.
Pytanie 1:
Regulamin przewiduje obowiązkowe partnerstwo z co najmniej 1 podmiotem lokalnym. Czy Fundacja może wejść w partnerstwo z OHP – Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP? Niniejsze partnerstwo zostanie uzasadnione we wniosku. Czy to jest odpowiedni partner?
Odpowiedź:
Regulamin nie narzuca obowiązku zawiązania partnerstwa w rozumieniu ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach realizacji projektu w ww. konkursie. Obowiązkowe natomiast jest nawiązanie współpracy z co najmniej jednym podmiotem lokalnym działającym na obszarze realizacji projektu (zapisy te znajdują się na str. 28 Regulaminu konkursu). Podmiot, z jakim Wnioskodawca nawiąże współpracę, musi wpisywać się w powierzone mu w ramach projektu działania wynikające z założeń projektu i profilu działalności podmiotu. Zakres tej współpracy musi zostać wskazany we wniosku o dofinansowanie projektu. Wybór podmiotu i zakres współpracy stanowi element oceny merytorycznej wniosku, w związku z tym nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na wskazane powyżej pytanie.
Pytanie 2:
Fundacja przewiduje w projekcie 5 formy wsparcia: Indywidualne diagnozy przez specjalistów, Indywidualne poradnictwo przez specjalistów, warsztaty społeczne, podniesienie umiejętności miękkich z następujących tematów: Autoprezentacja Radzenie sobie ze stresem, Trening asertywności i Integracja społeczna. Proszę o wskazanie czy szkolenia z podnoszenia umiejętności" miękkich" są właściwe? Czy w czasie trwania szkolenia z tych kompetencji miękkich Fundacja może wypłacić stypendium szkoleniowe dla uczestnika projektu za udział w do max 150 godzin?
Odpowiedź:
Wskazane w pytaniu kwestie są przedmiotem oceny na etapie oceny merytorycznej wniosku, w związku z tym nie jest możliwe udzielenie na nie podpowiedzi. Należy jednak zauważyć, że podjęte w projekcie działania powinny odpowiadać na zdiagnozowane problemy grupy docelowej i wpisywać się w przewidziane w ramach konkursu formy wsparcia. Ponadto należy podkreślić, że stypendium szkoleniowe wypłacane jest za udział w szkoleniach zawodowych, a nie za udział w szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich. Organizacja szkoleń zawodowych nie jest możliwa w ramach projektów składanych w niniejszym konkursie.
Pytanie:
Czy w przypadku realizacji w projekcie wsparcia w postaci poradnictwa psychologicznego, prawnego oraz warsztatów kompetencji społecznych, traktuje się to wsparcie jako „tworzenie nowych miejsc świadczenia usług społecznych”? Czy jest w tym wypadku obligatoryjny fakt zapewnienia trwałości miejsc świadczenia usług społecznych po zakończeniu projektu, co najmniej przez okres odpowiadający okresowi realizacji projektu? Jeśli tak, jak zdefiniować „miejsce świadczenia usług społecznych” w przypadku wsparcia w postaci poradnictwa psychologicznego, prawnego oraz warsztatów kompetencji społecznych?
Odpowiedź:
Zgodnie z załącznikiem nr 11 do Regulaminem konkursu, miejsce świadczenia usług społecznych to:
Obowiązek zachowania trwałości dotyczy tylko usług opiekuńczych (oprócz usług świadczonych przez opiekunów faktycznych), usług asystenckich, mieszkań chronionych i wspomaganych oraz utworzonych miejsca w placówkach wsparcia dziennego (jest to zgodnie z Wytycznymi w zakresie włączenia społecznego oraz Regulaminem konkursu).
W pytaniu nie zostało szczegółowo wskazane, na czyją rzecz będzie świadczone wskazane poradnictwo i w jakiej formule. Jeśli jest ono świadczone na rzecz rodzin i nie jest elementem wskazanych wyżej form wsparcia objętych obowiązkiem trwałości, to nie zachodzi konieczność zapewnienia trwałości wskazanych w pytaniu form wsparcia.
Pytanie:
Czy w ramach konkursu konieczne jest spełnienie kryteriów specyficznych (obligatoryjnych) zawartych w załączniku 9 do Regulaminu konkursu tj.:
Odpowiedź:
W ramach konkursu konieczne jest spełnienie kryterium „Wnioskodawca lub Partner ma co najmniej 12-miesięczne doświadczenie w prowadzeniu działalności w obszarze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego”.
Kryterium „Grupę docelową projektu stanowią wyłącznie osoby mieszkające na obszarze wyznaczonym do rewitalizacji, wskazanym w „Programie Rewitalizacji”” nie dotyczy niniejszego konkursu, gdyż nie jest to konkurs rewitalizacyjny. Tak też należy wskazać wypełniając wniosek o dofinansowanie.
Pytanie 1:
Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do nawiązania oficjalnego partnerstwa z co najmniej jednym podmiotem lokalnym (zgodnie z katalogiem beneficjentów określonym w SzOOP), czy może to być współpraca, która nie wymusza oficjalnego partnerstwa?
Odpowiedź:
Zgodnie z Regulaminem konkursu, Wnioskodawca nie jest zobligowany do nawiązania partnerstwa w rozumieniu ustawy wdrożeniowej na potrzeby realizacji projektu. Natomiast jest on zobowiązany do nawiązania współpracy z co najmniej jednym podmiotem lokalnym działającym na obszarze realizacji projektu. Zapis ten nie wymusza na Wnioskodawcy zawiązania oficjalnego partnerstwa z takim podmiotem. Fakt nawiązania tej współpracy należy ująć w zapisach wniosku o dofinansowanie.
Pytanie 2:
Czy dobrze rozumiem, iż katalog określony w SzOOP (spełniający w/w zapisy dot. współpracy) to:
jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego; jednostki organizacyjne pomocy społecznej (w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej); jednostki zatrudnienia socjalnego realizujące zadania wynikające z przepisów o zatrudnieniu socjalnym; jednostki wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej); organizacje pozarządowe działające na podstawie zapisów statutowych w sferze pomocy i integracji społecznej oraz inne podmioty prowadzące na podstawie zapisów statutowych działalność w sferze pomocy i integracji społecznej; podmioty ekonomii społecznej?
Odpowiedź:
Tak, wskazany katalog jest właściwy.
Pytanie 3:
Czy w przypadku podmiotu (NGO), który zarejestrowany jest na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, jednak nie na terenie MOF Olsztyna, współpraca ta spełni w/w wymagania? Czy jednak wymagany jest podmiot zarejestrowany na terenie MOF Olsztyna?
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu, współpraca musi odbywać się z podmiotem lokalnym działającym na obszarze realizacji projektu. Należy przez to rozumieć, że podmiot ten co do zasady musi być ulokowany lokalnie, a jego obszar działalności powinien pokrywać się z obszarem realizacji projektu. Należy mieć jednak na uwadze, że kwestie dotyczące współpracy weryfikowane są w oparciu o zapisy wniosku i szczegółowe w tym kontekście uzasadnienia dotyczące doboru podmiotów, z którymi nawiązana jest współpraca.
Pytanie 4:
Czy partnerem w projekcie w w/w naborze może być podmiot będący jednoosobową działalnością gospodarczą?
Odpowiedź:
Regulamin nie określa formy prawnej podmiotu, z którym jest możliwe zawiązanie partnerstwa na potrzeby realizacji projektu w ramach konkursu. Należy mieć jednak na uwadze, że partnerstwo musi być utworzone zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, tj. m.in. może zostać utworzone przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe. Zasadność i prawidłowość utworzonego partnerstwa oceniania jest na etapie oceny merytorycznej projektu.
Ogłaszamy nabór wniosków o dofinansowanie projektów, w ramach:
Działania 11.2 Ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym,
Poddziałania 11.2.4 Ułatwienie dostępu do usług społecznych – projekt ZIT Olsztyn.
Konkurs ma charakter zamknięty, nie jest podzielony na rundy.
TYP 1 projektu:
Realizacja zintegrowanych usług społecznych skierowanych do osób lub rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z zastosowaniem co najmniej trzech różnych form wsparcia (na podstawie indywidualnej diagnozy).
TYP 2 projektu:
Realizacja usług wspierających integrację rodzin ze środowiskiem lokalnym, prowadzących do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej
i podejmowania działań na jej rzecz (np. wspólne działanie na rzecz poprawy przestrzeni publicznej z wykorzystaniem nabytych podczas aktywizacji zawodowej kompetencji, aktywizacja środowisk lokalnych w celu tworzenia społecznych form samopomocy, udział w rodzinnych piknikach, wspieranie rodzin w ich środowiskach,
w szczególności poprzez usługi streetworkera i animatora).*
*TYP PROJEKTU NR 2 MOŻE BYĆ REALIZOWANY JEDYNIE W POŁĄCZENIU Z TYPEM PROJEKTU NR 1.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn, p. 219
Wnioski o dofinansowanie projektów należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem dostępnej w Lokalnym Systemie Informatycznym Maks 2 funkcji "Wyślij wniosek", od dnia 28.05.2021 r. od godziny 0:00 do dnia 18.06.2021 r. do godziny 15:00.
W przypadku wyboru przez Wnioskodawcę tradycyjnej formy złożenia wniosku o dofinansowanie projektu, wnioski o dofinansowanie projektów należy złożyć:
Usługi społeczne mogą być realizowane przez podmioty (wyżej wymienione) prowadzące w swojej działalności statutowej usługi społeczne lub przez podmioty prowadzące w swojej działalności statutowej jednocześnie usługi społeczne i zdrowotne. Usługi zdrowotne należy rozumieć zgodnie z definicją zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze zdrowia na lata 2014-2020. Należy jednakże pamiętać, że przedmiotem konkursu są wyłącznie usługi społeczne (nie ma możliwości realizowania usług zdrowotnych).
Typ 1 projektu
Realizacja zintegrowanych usług społecznych skierowanych do osób lub rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z zastosowaniem co najmniej trzech różnych form wsparcia (na podstawie indywidualnej diagnozy), przez np.:
Typ 2 projektu
Realizacja usług wspierających integrację rodzin ze środowiskiem lokalnym, prowadzących do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej i podejmowania działań na jej rzecz (np. wspólne działanie na rzecz poprawy przestrzeni publicznej z wykorzystaniem nabytych podczas aktywizacji zawodowej kompetencji, aktywizacja środowisk lokalnych w celu tworzenia społecznych form samopomocy, udział w rodzinnych piknikach, wspieranie rodzin w ich środowiskach, w szczególności poprzez usługi streetworkera i animatora).*
*TYP PROJEKTU NR 2 MOŻE BYĆ REALIZOWANY JEDYNIE W POŁĄCZENIU Z TYPEM PROJEKTU NR 1.
Kryteria wskazane są w Szczegółowym opisie Osi priorytetowej 11 Włączenie społeczne oraz w Regulaminie konkursu.
Regulamin konkursu – obowiązuje od 4.05.2022 r.
Regulamin konkursu – wersja archiwalna
Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia protestu, zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 15 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020. Protest w formie pisemnej należy złożyć w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Szczegółowa procedura składania protestu znajduje się w rozdziale VII Regulaminu konkursu.
Pytania można kierować do:
1. Sekretarza konkursu (osoby odpowiedzialnej za konkurs) – pracownika Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej:
W kwestiach szczegółowych, budzących wątpliwości interpretacyjne, w których niezbędne jest zajęcie stanowiska, zapytania należy przesyłać za pomocą zamieszczonego pod konkursem anonimowego formularza on-line.
2. Punktów informacyjnych
Godziny pracy punktów: poniedziałek 8:00 – 18:00, wtorek – piątek 7:30 – 15:30.
Dodatkowo na stronie internetowej programu funkcjonuje odnośnik do najczęściej zadawanych pytań (FAQ), w których na bieżąco umieszczane są szczegółowe pytania i odpowiedzi odnoszące się do jednostkowych przypadków związanych z danym konkursem/beneficjentem.
Jeśli masz uwagi dotyczące naboru Poddziałanie 11.2.4 Ułatwienie dostępu do usług społecznych – projekt ZIT Olsztyn. Konkurs nr RPWM.11.02.04-IZ.00-28-001/21 , to podziel się z nami swoją opinią. Twoja informacja pomoże nam doskonalić działania i lepiej przygotować kolejny nabór.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl