Pytanie 1: Czy fakt płacenia podatku PIT za pracowników w województwie jest wystarczający do uznania za spełnione kryterium "Odprowadzanie podatku dochodowego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego"? Wnioskodawca, spółka cywilna, która od lat prowadzi działalność na Warmii i Mazurach, płaci podatek PIT od pracowników na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, jednak podatek PIT wspólnicy płacą poza województwem.
Odpowiedź: W przypadku spółki cywilnej, kryterium merytoryczne specyficzne (obligatoryjne) nr 2 „Odprowadzanie podatku dochodowego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego” będzie spełnione, jeśli wspólnicy spółki odprowadzają podatek dochodowy od prowadzonej działalności na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (decydująca jest właściwość urzędu skarbowego znajdującego się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego).
Zaliczki na podatek dochodowy pracowników, są związane z podatkiem dochodowym od dochodu osiągniętego przez pracowników i wynikają z zasad dotyczących wypłaty wynagrodzeń. Natomiast ww. kryterium dotyczy odprowadzania podatku od dochodów osiąganych w wyniku działalności firmy.
Pytanie 2: Jaka kwota przychodu powinna być wskazana we wskaźniku? Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów? Czy w przypadku wprowadzenia nowej usługi – przychody tylko z nowego źródła przychodu? A jaki przychód powinien być wskazany w przypadku zachowania dotychczasowej oferty przy nowych kanałach promocji i dystrybucji oraz nowej organizacji pracy?
Co powinno być źródłem weryfikacji wskaźnika?
Odpowiedź: Zgodnie z definicją wskaźnika określoną w Regulaminie naboru, wskaźnik obrazuje przychody ze sprzedaży wyrobów, usług, procesów, nowych lub znacząco udoskonalonych przez wsparte przedsiębiorstwo w ramach realizowanego projektu; wskaźnik przedstawia dane za okres 12-cy od zakończeniu realizacji projektu lub za pełny rok po zakończeniu realizacji projektu. Wskaźnik mierzy wielkość przychodów ze sprzedaży wyrobów, usług, procesów, nowych lub znacząco udoskonalonych wytworzonych w ramach projektu.
Beneficjent ma obowiązek prowadzenia:
Wobec powyższego, źródłem danych potwierdzających osiągnięcie wskaźnika będzie wyciąg z wyodrębnionego konta wskazującego wysokość przychodów z tytułu realizacji projekt lub wyciąg z wyodrębnionego rejestru przychodów z tytułu realizacji projektu, w zależności od sposobu prowadzenia księgowości.
W tym miejscu należy przypomnieć, że Wnioskodawca zobowiązany jest zaplanować przychody ze sprzedaży z tytułu realizacji projektu także w sekcji E Biznes planu, tym samym wartość wskaźnika, powinna być spójna z danymi wykazanymi w Biznes planie.
Pytanie 3: Czy usługi w zakresie stworzenia strony internetowej należy traktować jako usługi doradcze?
Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem naboru, a także zgodnie z Zasadami kwalifikowalności wydatków, kwalifikowalny może być zakup usług doradczych (w tym również finansowych, prawnych) dotyczących modyfikacji istniejącego lub wprowadzenia nowego modelu biznesowego uwzględniającego aspekt zwiększania odporności firmy lub dywersyfikację jej działalności.
Wydatki na zakup usług doradczych nie mogą stanowić więcej niż 10% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Wobec powyższego, zakup usługi związanej z utworzeniem strony internetowej nie wpisuje się w ww. definicję usługi doradczej.
W przypadku strony internetowej, kosztem kwalifikowalnym może być zakup np. oprogramowania, licencji itp. (czyli wartości niematerialnych i prawnych), a także np. serwerów (środek trwały), związanych z utworzeniem strony internetowej.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl