KOMUNIKAT W SPRAWIE OBOWIĄZKÓW INFO-PROMO FUNDUSZY UE W ZAKRESIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z REACT-EU
Przedstawiamy wzory tablicy informacyjnej, pamiątkowej i wzór plakatu dla projektów realizowanych w ramach instrumentu finansowego REACT-EU.
Obowiązek umieszczania informacji słownej nt. wsparcia ze środków REACT-EU, wprowadzony w zaktualizowanym „Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014–2020 w zakresie informacji i promocji”, wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2220 z 23 grudnia 2020 r.
Plakat REACT-EU
Tablica REACT-EU
SPECJALNY KOMUNIKAT W SPRAWIE OBOWIĄZKÓW ZWIĄZANYCH Z INFORMACJĄ I PROMOCJĄ FUNDUSZY UE W ZAKRESIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z EPIDEMIĄ COVID-19
W reakcji na obecny kryzys Komisja Europejska umożliwiła zakup sprzętu dla sektora ochrony zdrowia oraz innych jednostek zaangażowanych w walkę z epidemią z niewykorzystanych środków funduszy UE, w ramach RPO. Aby należycie poinformować społeczeństwo o wkładzie Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej w walkę z epidemią COVID19, koniecznym jest, aby wyposażenie zakupione w ramach uzgadnianych obecnie projektów, posiadało naklejkę z flagą UE (obowiązek minimalny) lub typową dla zakupu sprzętu ze środków ESIF naklejkę z logotypami. Naklejki nie są konieczne w przypadku środków higieny, masek, rękawiczek itp.
Wzór naklejek z dużymi logotypami
OBOWIĄZKI INFORMACYJNE REALIZOWANE W RAMACH REACT-EU
Przedstawiamy wzory tablicy informacyjnej, pamiątkowej i wzór plakatu dla projektów realizowanych w ramach instrumentu finansowego REACT-EU.
Obowiązek umieszczania informacji słownej nt. wsparcia ze środków REACT-EU, wprowadzony w zaktualizowanym „Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014–2020 w zakresie informacji i promocji”, wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2220 z 23 grudnia 2020 r.
Plakat REACT-EU
Tablica REACT-EU
Jeżeli korzystasz z unijnego wsparcia masz nie tylko prawo, ale i obowiązek, aby o tym informować. Skąd taki obowiązek? Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo wiedzieć, jak wydawane są pieniądze publiczne. Dlatego UE wymaga informowania opinii publicznej, uczestników i odbiorców projektów o tym, że dane przedsięwzięcie było możliwe między innymi dzięki unijnej pomocy finansowej. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące zasad oznaczania projektów obowiązujące dla umów podpisanych od 1 stycznia 2018 r.
Informacje o dofinansowaniu powinieneś podawać w trakcie realizacji projektu, przy okazji wszystkich działań informacyjnych i promocyjnych. Nie istnieje jeden obowiązkowy, z góry określony, zestaw działań informacyjno-promocyjnych, które musisz zrealizować. Trzeba natomiast wybrać takie działania, które będą zgodne z celem Twojego projektu oraz jego charakterem i skalą.
Powinieneś też odpowiednio oznaczać dokumenty dotyczące projektu, które będziesz publikować np.: dokumentację przetargową, ogłoszenia, raporty, publikacje, materiały dla prasy itp. Ta sama zasada obowiązuje Cię w przypadku wszelkich dokumentów i materiałów przeznaczonych dla uczestników projektów, np.: zaświadczeń, certyfikatów, materiałów informacyjnych, programów szkoleń i warsztatów, list obecności.
Nie zapomnij o odpowiednim oznaczeniu miejsca projektu. Jeśli dofinansowanie Twojego projektu nie przekracza 500 tys. euro – umieść plakat informacyjny. Jeśli natomiast dofinansowanie projektu dotyczy infrastruktury, prac budowlanych lub zakupu środków trwałych i przekracza tę kwotę – umieść tablice informacyjne lub tablice pamiątkowe.
Kiedy to zrobić? Plakaty i tablice informacyjne umieszcza się w trakcie trwania projektu, a tablice pamiątkowe po jego zakończeniu.
Masz stronę internetową? Jeśli tak, także na niej umieść krótki opis projektu i wstaw znaki Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich oraz barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest, aby flaga UE i napis Unia Europejska były widoczne od razu w momencie wejścia na stronę www.
Nie zapomnij udokumentować swoich działań informacyjnych i promocyjnych. Instytucje kontrolujące mogą sprawdzić spełnienie obowiązków informacyjnych. Pamiętaj, że jako beneficjent masz możliwość skorzystania z różnych form promocji projektu we współpracy z instytucjami, które zajmują się Funduszami Europejskimi.
Obowiązki informacyjne i możliwości promocji Twojego projektu znajdziesz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności.
Jeżeli jesteś beneficjentem Funduszy Europejskich musisz oznaczać:
Każde oznaczenie w wersji pełnokolorowej musi zawierać następujące znaki:
W przypadku projektów współfinansowanych z programu regionalnego – także oficjalne logo promocyjne województwa.
Znak Funduszy Europejskich złożony jest z symbolu graficznego, nazwy Fundusze Europejskie oraz nazwy programu, z którego korzystasz.
Znak barw Rzeczypospolitej Polskiej składa się z symbolu graficznego oraz nazwy Rzeczpospolita Polska.
Pamiętaj, że barwy RP występują wyłącznie w wersji pełnokolorowej. Nie możesz stosować barw RP w wersji achromatycznej i monochromatycznej. Dlatego są przypadki, kiedy nie będziesz umieszczał barw RP. Szczegółowe zasady znajdziesz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności.
Znak Unii Europejskiej składa się z flagi UE, napisu Unia Europejska i nazwy funduszu, który współfinansuje Twój projekt.
Przykładowe zestawienia znaków dla RPO WiM 2014–2020
Jeżeli Twoje działanie informacyjne lub promocyjne, dokument czy materiał dotyczy:
Znak Funduszy Europejskich, barwy RP oraz znak Unii Europejskiej zawsze musisz umieścić w widocznym miejscu. Pamiętaj, aby ich miejsce oraz wielkość były odpowiednie do rodzaju i skali materiału, przedmiotu lub dokumentu. Zwróć szczególną uwagę, żeby znaki i napisy były czytelne dla odbiorcy i wyraźnie widoczne.
Znak Funduszy Europejskich z nazwą programu znajduje się zawsze z lewej strony, barwy RP jako drugi znak od lewej strony, trzecim znakiem jest oficjalne logo promocyjne województwa, natomiast znak Unii Europejskiej z nazwą funduszu z prawej strony. W przypadkach, gdy nie możesz umieścić znaków w poziomie, możesz wykorzystać pionowe ułożenie, w którym znak Funduszy Europejskich z nazwą programu znajduje się na górze, pod znakiem FE znajdują się barwy RP, następnie oficjalne logo promocyjne województwa i na dole znak Unii Europejskiej.
W zestawieniu – w jednej linii – możesz umieścić do czterech znaków, łącznie ze znakiem FE, barwami RP, oficjalnym logo województwa i znakiem UE (zapis nie dotyczy tablic informacyjnych i pamiątkowych, na których w zestawieniu znaków mogą wystąpić maksymalnie 3 znaki).
Ewentualne dodatkowe znaki, możesz umieścić w innej linii. Musisz jednak przestrzegać zasady, że jeśli w zestawieniu lub na materiale występują inne znaki, to nie mogą być one większe (mierzone wysokością lub szerokością) od barw RP i symbolu Unii Europejskiej. W zestawieniu znaków możesz dodatkowo dodać logo beneficjenta. Nie możesz natomiast umieszczać znaków wykonawców, którzy wykonują działania i usługi w ramach projektu, a którzy nie są beneficjentami.
W Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności określone są wzory tablic. Tam również znajduje się opis Twoich obowiązków w zakresie informacji i promocji, a także porady, które mogą być przydatne na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie. Szczegółowych informacji dotyczących stosowania i budowy znaków szukaj w Księdze identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014–2020.
Ponadto prezentujemy Kartę wizualizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020, w której są wzory znaków, tablicy i plakatu (również wzór tablicy informacyjnej i pamiątkowej dla projektów finansowanych ze środków EFS (np. projektów realizowanych z Pomocy Technicznej w ramach RPO WiM)).
Do umieszczania plakatów w trakcie realizacji projektu są zobowiązani beneficjenci, którzy nie mają obowiązku umieszczania tablic informacyjnych lub tablic pamiątkowych.
Plakat musi zawierać informacje:
Ze wzoru plakatu mogą korzystać tylko beneficjenci, żeby poinformować o swoim projekcie. Wzór plakatu uzupełnij o brakujące dane i wydrukuj na kartce formatu A3 (jest to minimalny rozmiar). Plakat możesz wykonać z trwalszego materiału (np. plastik).
Znak Funduszy Europejskich z nazwą Programu Regionalnego
Barwy Rzeczpospolitej Polskiej
Logo województwa
Znak Unii Europejskiej
Zestawienia znaków
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl