1. Pierwsza forma, czyli „pożyczamy i oddajemy” obejmuje dwa rodzaje pożyczek:
Pożyczka rozwojowa stworzona dla młodych firm, które działają na rynku od 1 dnia do 3 lat. Wspiera inwestycję firmy lub równolegle inwestycję z wydatkami obrotowymi. Do klienta może trafić łączna kwota od 5 tys. do 1,5 mln złotych. Ma atrakcyjne, stałe oprocentowanie od 0,15% niezależne od koniunktury i powszechnie używanego w bankach Wiboru. Ponadto nie ma innych opłat. Koszt odsetek jest jedynym. Mimo że pożyczkę można wziąć nawet na 10 lat, jej rata będzie stała. Biorąc pod uwagę, że jest to pożyczka dla nowych firm i na długi okres, jej cena jest tym bardziej atrakcyjna. Pomimo że ma ona charakter inwestycyjny nie jest wymagany dla niej wkład własny i można ją otrzymać bez długiej dokumentacji finansowej oraz rozbudowanej historii kredytowej. Wiele innych, przydatnych szczegółów, można znaleźć na stronie Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”, Działdowskiej Agencji Rozwoju, Fundacji Rozwoju Regionu Łukta, Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” oraz Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie.
Pożyczka inwestycyjna z premią jest dla firm z naszego województwa i ma charakter wyłącznie inwestycyjny. Pomimo to nie jest potrzebny wkład własny. Co więcej inwestycja może być finansowana od wartości brutto – to kolejna przewaga nad ofertą banków. Całą inwestycję można sfinansować jedną pożyczką. Do klienta może trafić łączna kwota od 5 tys. do 1,5 mln złotych. Można ją zaciągnąć do 10 lat. Gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki oprocentowanie będzie na bardzo symbolicznym poziomie i wyniesie nawet 0,94%. Ponadto nie ma opłat, również tych za prowizję. Dodatkowo odsetki mogą być jeszcze bardziej obniżone (nawet o 50% do łącznej ich wartości 75 tys. zł, czyli będą na poziomie 0,47%), przy spełnieniu określonego zakresu inwestycji. Raty kapitałowe powiększone o oprocentowanie, z którym banki nie mogą konkurować i możliwość umorzenia go aż do 50%! Więcej informacji znajdziesz tutaj.
2. Wejście kapitałowe – zwiększenie kapitału firmy w zamian za część udziałów w przedsiębiorstwie. To nowy instrument w naszym województwie przeznaczony dla firm, które są krótko na rynku, ich inwestycja ma charakter rozwojowy, innowacyjny. Przyznany może być do kwoty 1 mln złotych. Ważnym wyróżnikiem jest tu brak jakiegokolwiek zadłużania się firmy. Oddając udziały w firmie, w zamian za wsparcie, nie rezygnuje się z ostatecznego głosu w zarządzaniu nią, ponieważ udziały można przekazać maksymalnie do 49% . Więcej informacji można znaleźć tutaj.
3. Poręczenia to ostatnia z form wsparcia w ramach instrumentów finansowych, które działają na terenie naszego województwa. Narzędzie zwiększające zdolność zabezpieczeniową firm, które starają się o tradycyjny kredyt w banku. Może ono zapobiec odmowie udzielenia kredytu, gdy firma nie dysponuje wystarczającym zabezpieczeniem hipotecznym lub może przyczynić się do zmniejszenia kosztów pozyskiwanego finansowania w bankach komercyjnych. Firmy z naszego województwa, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność (np. poprzez wprowadzenie nowych produktów czy usług), mogą starać się o uzyskanie wsparcia w postaci poręczeń do kwoty 1 mln złotych. Trzeba jednak pamiętać, że poręczenie maksymalnie może wynieść 75%–80%. Uzależnione jest to od celu finansowania. Poręczenie może być przyznane na okres do 7 lat. Mogą się o nie ubiegać zarówno mikro-, mali jak i średni przedsiębiorcy z naszego województwa. Podobnie jak przy pożyczkach – klient nie ponosi opłat w związku z otrzymaniem tego wsparcia. A zatem od strony finansowej to kolejny konkurencyjny produkt ,który generuje znacznie mniej kosztów niż analogiczna oferta w bankach komercyjnych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl