Pytanie 1: Jeżeli miejscem prowadzenia działalności kulturalnej jest zabytkowy park, to czy środkiem trwałym kwalifikowanym mogą być dwa kontenery morskie służące jako magazyny dla sprzętu wykorzystywanego do działalności stowarzyszenia?
Odpowiedź: Zadane pytanie jest zbyt ogólne, aby móc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wspomniane kontenery morskie, pełniące funkcję magazynu, przyczynią się do unowocześnienia działalności kulturalnej, pozwolą na wprowadzenie nowej oferty kulturalnej lub utrzymanie istniejącej. Dodatkowo, ważną kwestią jest także informacja o lokalizacji kontenerów, gdyż wspomniano, że przedmiotowy park jest zabytkowy. Dopiero dokładna weryfikacja dokumentacji projektowej pozwoli na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wyżej wymienione informacje są zbyt ogólne.
Pytanie 2: W konkursie RPWM.06.01.02-IZ.00-28-001/22 wnioski mogą otrzymać punkty za gotowość do realizacji, tj. za ogłoszone postępowania przetargowe / upublicznienie zaproszeń do składania ofert (w trybie konkurencyjnym) na cały zakres rzeczowy określony we wniosku.
We wniosku planujemy zakup różnego rodzaju sprzętu i wyposażenia, z których część ze względu na ich charakter i wartość będzie musiała być udzielona w postępowaniu krajowym zgodnie z ustawą Pzp, część zgodnie z zasadą konkurencyjności, a reszta wg rozeznania rynku lub przepisów regulaminu wewnętrznego. Przy czym tylko dwa z wymienionych trybów (postępowanie krajowe i zasada konkurencyjności) mają charakter konkurencyjny. Zarówno rozeznanie rynku, jak i regulamin wewnętrzny jednostki przewidują dla zamówień o wartości do 20 000 zł netto tryb niekonkurencyjny (np. analizę rynku na podstawie cenników internetowych lub za pośrednictwem poczty elektronicznej do wybranych potencjalnych wykonaców).
Jak w kontekście przytoczonego powyżej warunku dot. oceny wniosków traktować zakres zamówień, które będą udzielane w trybach niekonkurencyjnych? Jak udokumentować gotowość do realizacji projektu w tym zakresie?
Odpowiedź: W przypadku trybów niekonkurencyjnych niezbędne jest udokumentowanie wszczęcia procedury w danej procedurze, tj.
- w rozeznaniu rynku (według obowiązującej wersji Wytycznych w zakresie kwalifikowalności…) będzie to udokumentowanie rozpoczęcia dokonywania rozeznania rynku, m. in. poprzez pozyskanie cen/cenników ze stron internetowych lub upublicznienie opisu przedmiotu zamówienia z zapytaniem o cenę na stronie internetowej beneficjenta, lub udokumentowanie skierowania zapytań o cenę z opisem przedmiotu zamówienia do potencjalnych wykonawców, itd.
- w zakresie zamówień o wartości poniżej 20 tys. zł – udokumentowanie rozpoczęcia procedury wyboru wykonawcy w sposób wybrany przez Beneficjenta wynikający np. z wewnętrznych regulaminów (Wytyczne w zakresie kwalifikowalności… nie wskazują procedury wyboru w tym przypadku).
Pytanie 3: Czy zakup licencji na filmy do projekcji w kinie prowadzonym przez instytucję kultury jest możliwy do dofinansowania?
Odpowiedź: Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu nr RPWM.06.01.02-IZ.00-28-001/22 instytucje kultury mogą uzyskać wsparcie na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w celu dostosowania ich do nowoczesnej działalności kulturalnej.
Mając na uwadze, że prawa do filmów nabyte na podstawie umowy licencyjnej należą do wartości niematerialnych i prawnych, to możliwe jest dofinansowanie ich zakupu w ramach ww. konkursu, jednak wyłącznie jako przedsięwzięcia, którego realizacja umożliwi włączenie nowej/utrzymanie istniejącej oferty kulturalnej w wachlarzu produktów turystycznych województwa.
Należy pamiętać, że w przypadku pobierania opłat projekt będzie realizowany z pomocą publiczną.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl