Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 16 pytań i odpowiedzi
dla Poddziałania 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Przedsiębiorstwo chce złożyć wniosek do konkursu 4.1 Osi Priorytetowej 4 Efektywność energetyczna, Działanie 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych na instalacje fotowoltaiczną do 40kW korzystać będzie z pomocy de minimis.

Pytanie:

Czy kosztem kwalifikowanym projektu 4.1, który korzysta z pomocy de minimis może być dokumentacja w postaci projektu technicznego na wykonanie instalacji PV? Jeśli tak, to do jakiej kwoty można zakwalifikować wydatek w kwocie netto? Ponadto, czy również kosztem kwalifikowanym może być wykonanie studium wykonalności do projektu 4.1, jeśli tak, do jakiej kwoty netto jest kwalifikowany wydatek? Czy podczas rozliczenia wniosku o płatność wystarczającym dokumentem rozliczenia kosztu wykonania studium wykonalności może być umowa o dzieło lub zlecenie?

Temat: dokumentacja techniczna, wydatki kwalifikowalne

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Wydatkiem kwalifikowalnym będzie studium wykonalności, którego koszt nie przekroczy 10 000,00 zł (brutto). Dokumentacja techniczna jest kosztem kwalifikowalnym, w wytycznych nie ma informacji o limicie, do jakiej kwoty jest on wydatkiem kwalifikowalnym. Podczas oceny będzie brany całkowity koszt projektu oraz jego zakres rzeczowy. Eksperci mogą zakwestionować koszt dokumentacji technicznej, jeżeli stwierdzą, że jest ona za wysoki w stosunku do zakresu projektu. Należy pamiętać, że aby dokumentacja techniczna była kosztem kwalifikowalnym musi zawierać zakres rzeczowy projektu i odnosić się do projektu. Podczas rozliczenia wniosku o płatność wystarczającym dokumentem rozliczenia kosztu wykonania studium wykonalności może być umowa o dzieło lub zlecenie.

W Osi priorytetowej 4 Efektywność energetyczna Działania 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020 w Załączniku nr 12 do Regulaminu konkursu nr RPWM.04.01.00-IZ.00-28-001/17 (…) z dnia 20.06.2017 r. w kryterium 5 – kryterium merytoryczne punktowe – Przygotowanie projektu – gotowość do realizacji inwestycji jest przywołane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. 2004 nr 257 poz. 2573).

Zauważyliśmy, że powyższe rozporządzenie, zostało uznane za niezgodne z dyrektywami unijnymi OOŚ i zostało uchylone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. 2010 nr 213 poz. 1397). Ponadto rozporządzenie posiada z 2010 r. tekst jednolity – Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. 2016 nr 0 poz. 71).

Pytanie:

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, proszę o wskazanie podstawy prawnej stosowania rozporządzenia uchylonego w 2010 r.

Jeśli odpowiedź brzmi: nie – to proszę o podanie rozporządzenia, które powinno stanowić podstawę oceny kryterium nr 5 w załączniku nr 12 Regulaminu konkursu nr RPWM.04.01.00-IZ.00-28-001/17 (…) z dnia 20.06.2017.

Temat: dokumentacja techniczna

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Podstawą oceny stanowić będzie posiadanie pozwolenia na budowę wydanego na podstawie Prawa budowlanego.

Projekt będzie polegał na budowie, rozbudowie oraz przebudowie infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystujących energię słońca (np. kolektory słoneczne, fotowoltaika) – do 2 MWe/MWth.

W Załączniku nr 12 do Regulaminu konkursu nr RPWM.04.01.00-IZ.00-28-001/17 (…)  z dnia 20.06.2017 r. w kryterium merytorycznym punktowym nr 5 – jest zapis „W przypadku występowania tylko jednego pozwolenia na budowę – warunkiem oceny będzie uzyskanie pozwolenia na budowę w ramach kontraktu dla zadań wskazanych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko – projekt będzie mógł uzyskać decyzję o dofinansowaniu przez rozpoczęciem prac – konieczne będzie udokumentowanie wystąpienia o uzyskanie pozwolenia (14 pkt.)”.

Wnioskodawca złożył wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia – na podstawie, którego stwierdzono, że planowana inwestycja zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane – inwestycję należy zakwalifikować do planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, których realizacja zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 „ustawy ooś” wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Wnioskodawca w odpowiedzi na złożony wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia uzyskał decyzję wójta, po zasięgnięciu opinii: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, o odstąpieniu od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia.

 Pytanie:

  1. Czy wobec takiej inwestycji i posiadania takiej dokumentacji z przeprowadzenia procedury wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy przedłożyć pozwolenie na budowę lub wniosek z wystąpieniem o uzyskanie pozwolenia na budowę?
  2. Czy pozwolenie na budowę z klauzulą ostateczności może zostać dostarczone przed podpisaniem umowy o dofinansowanie?

Temat: dokumentacja techniczna

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

  1. TAK, wymagane jest pozwolenie na budowę ww. instalacji do 2 MWe/MWth.
  2. Co do zasady – wymagane jest pozwolenie na budowę z klauzulą ostateczności w momencie składania wniosku o dofinansowanie.

Dotyczy Regulaminu konkursu w § 9 Sporządzanie i forma składania wniosku o dofinansowanie projektu i załączników 1. pkt 5: Wypełniony wniosek o dofinansowanie projektu w wersji elektronicznej należy wysłać za pomocą dostępnej w systemie LSI MAKS2 funkcji „Wyślij wniosek”. Następnie wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami, Wnioskodawca składa w Sekretariacie WFOŚiGW w Olsztynie w jednym egzemplarzu oraz w wersji elektronicznej (na płycie CD/innym nośniku elektronicznym). Wnioskodawca nie może edytować/poprawiać wysłanego w systemie MAKS2 wniosku, w wersji która została przekazana do IOK do momentu nadania numeru rejestracyjnego projektu pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.                                          

Co powinna zawierać wersja elektroniczna dołączona do wniosku?

Temat: dokumenty do załączenia

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy złożyć w formie papierowej w jednym egzemplarzu oraz w wersji elektronicznej (na płycie CD/ innym nośniku elektronicznym). Ponadto, wypełniony wniosek w wersji elektronicznej należy przesłać za pomocą systemu informatycznego LSI MAKS2, dostępnego na stronie internetowej www.rpo.warmia.mazury.pl, używając funkcji: „wyślij wniosek”.

  

Czy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie i podpisaniem umowy o dofinansowanie można rozpocząć procedury związane z wyborem wykonawcy (wszczęcie procedury, podpisanie umowy, itp.)?

Temat: Wybór wykonawcy

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Jeżeli Beneficjent jest zobowiązany do stosowania zasad Prawo Zamówień Publicznych, to na etapie składania wniosku powinien mieć przygotowane wzory dokumentów niezbędnych do wszczęcia postepowania. Wybór wykonawcy i podpisanie umów powinno nastąpić po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Punktowana na ocenie wniosku jest gotowość, zatem posiadanie projektu zapytania ofertowego. Wybór wykonawcy na realizację projektu powinien nastąpić po podpisaniu umowy o dofinansowanie z zachowaniem zasad określonych w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszy Społecznego oraz Fundusz Spójności na lata 2014 – 2020. Należy pamiętać, że Beneficjenci, którzy nie są zobowiązani do stosowania PZP, zobowiązani są do ponoszenia wydatków w ramach projektu zgodnie z zasadą konkurencyjności. Przez zasadę konkurencyjności należy rozumieć działania, jakie muszą zostać podjęte przez Beneficjenta w celu wybrania najkorzystniejszej oferty z zachowaniem uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

 

Zasady konkurencyjności opisane są  na stronie RPO WiM 2014-2020 http://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/317/baza-konkurencyjnoscizapytan-ofertowych-uruchomiona

Natomiast Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków są dostępne na stronie: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/wytyczne-w-zakresie-kwalifikowalnosci-wydatkow-w-ramach-europejskiego-funduszu-rozwoju-regionalnego-europejskiego-funduszu-spolecznego-oraz-funduszu-spojnosci-na-lata-2014-2020/

Projekt będzie polegał na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych postawionych na dachu budynku. Czy ten projekt będzie spełniał wymagania dotyczące dokumentacji technicznej? Projekt zawiera: strona tytułowa – nazwa projektu, inwestor, nazwa projektanta wraz z uprawnieniami, opis zawartości projektu, opis techniczny zawiera: opis szczegółowy, parametry projektowanych urządzeń, opis szczegółowy automatyki i sterowania – opis konfiguracji, sposób łączenia paneli z dwoma falownikami , opis i rzut z góry (plan sytuacyjny piętra) miejsce montażu falownika, opis wizualizacji danych z instalacji fotowoltaicznej wraz z prezentacją, schemat zasilania, widok instalacji fotowoltaicznej – sposób montażu paneli, miejsce montażu - rzut dachu, karty katalogowe i certyfikaty

Temat: dokumentacja techniczna, zaprojektuj i wybuduj

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Zał. nr 5 wyciąg z dokumentacji technicznej powinna zawierać wymienione w e-mailu elementy, ale o tym czy projekt będzie spełniał wymogi , dotyczące dokumentacji technicznej, zadecydują eksperci po zapoznaniu się z  ta dokumentacja na ocenie wniosku.

Proszę pamiętać, że załączniki do wniosku o dofinansowanie powinny być przygotowane zgodnie z Załącznikiem nr 3 Instrukcja wypełniania załączników. Szczegółowy opis zał. nr 5 wyciąg z dokumentacji technicznej znajduje się na str. 11 w/w instrukcji.

Wyciąg z dokumentacji technicznej

„Wnioskodawcy jako wymagany załącznik, w przypadku projektów przewidujących prace budowlane, powinni przedstawić wyciąg z projektu budowlanego, w postaci kopii stron dokumentacji zawierającej: numery tomów (jeżeli dotyczy), tytuły i autorów opracowań wraz z numerami uprawnień i podpisami autorów oraz opis techniczny wraz z podstawowymi rzutami inwestycji. Ponadto, na żądanie IOK/ION, Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia pełnej dokumentacji technicznej projektu. Załącznik ten może okazać się istotny w procesie oceny merytorycznej Wniosku o dofinansowanie projektu przy weryfikacji rzeczowego zakresu robót.

W przypadku projektów drogowych należy załączyć dodatkowo Plan sytuacyjny drogi oraz przekroje porzeczne i podłużne.

Wyciąg z dokumentacji technicznej powinien dotyczyć prac przewidzianych w projekcie (dokument może mieć szerszy charakter niż zakładany w projekcie, nie może jednak zakładać węższego katalogu prac). Jeśli dokument ten zawiera numery działek, powinny być one zgodne z działkami wskazanymi w pozwoleniu na budowę lub dokumentach dotyczących zagospodarowania przestrzennego (zał. nr 3.1, 3.2, 3.3) lub zał. 4.1, 4.2 oraz zał. 6.

IOK/ION przewiduje dofinansowania projektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W przypadku projektów „Zaprojektuj i wybuduj” obowiązkowym załącznikiem jest program funkcjonalno-użytkowy sporządzony zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. z 2004 roku, Nr 202, poz. 2072, z późn. zm.).”.

Dokumentacja techniczna dla przedsięwzięć niepodlegających zgłoszeniu powinna zawierać opis techniczny wraz ze schematami / rysunkami technicznymi umożliwiającymi jednoznaczne określenie zakresu rzeczowego projektu wraz z charakterystyką prac i głównymi urządzeniami do zamontowania

Dodatkowo do Wniosku o dofinansowanie projektu w przypadku projektów polegających na zakupie środków trwałych powinien zostać dołączony plan sytuacyjny budynku na którym zaznaczone powinno być docelowe pomieszczenie, w którym dany środek trwały zostanie zamontowany”.

 

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.