Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 229 pytań i odpowiedzi
dla Poddziałania 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Czy osoby lub rodziny, muszą spełniać co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, muszą również spełniać kryterium dochodowe określone w pomocy społecznej, aby otrzymać wsparcie?

Temat: uczestnik projektu

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Status osoby lub rodziny zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest niezależny od zapisów art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Bowiem ten wyznacza przesłankę (kryterium dochodowe) do przyznania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Natomiast wsparcie w projekcie, co do zasady, nie będzie miało charakteru pieniężnego.

Tak więc, projekt można kierować np. do osób lub rodzin, które spełniają co najmniej jedną z przesłanek zawartych w art. 7 ww. ustawy, nie zależnie od tego czy ich dochody przekraczają kryterium dochodowe czy też nie. Należy jednakże zwrócić szczególną uwagę, że w przypadku, w którym w projekcie (jako wkład własny) będą wypłacane świadczenia pieniężne z pomocy społecznej na rzecz uczestników, zastosowanie będzie miał art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Czy wkładem własnym mogą być wynagrodzenia wypłacane przez stronę trzecią w takiej sytuacji – projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych (dzieci z SOSW) – nauczyciele i pracownicy internatu będą w projekcie osobami wspomagającymi uczestników podczas warsztatów, zajęć, wyjazdów itp. Osoby te są zatrudnione w szkole na zasadzie Karty Nauczyciela. Czy część ich wynagrodzenia odpowiadająca liczbie godzin poświęconej na projekt może być wkładem własnym? Czy dla tych osób należałoby jednak przygotować umowy wolontariackie i w takiej formie wnieść ich pracę jako wkład własny do projektu?

Temat: wkład własny

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków nie wskazują specyficznych wymagań dotyczących wnoszenia wkładu własnego pieniężnego. W definicji wkładu własnego zawartej ww. Wytycznych określone jest, że są to „środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez beneficjenta, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych i nie zostaną beneficjentowi przekazane w formie dofinansowania(…)”. Tak więc, zgodnie z przytoczoną definicją nie ma znaczenia czy środki finansowe wniesione do projektu przez Wnioskodawcę jako wkład finansowy pochodzą z jego własnych zasobów, czy też strony trzeciej.

Niemniej jednak, aby wkład własny w postaci części wynagrodzenia kadry projektu mógł zostać wniesiony do projektu, pracownicy ci powinni zostać w jakiś sposób zaangażowani w jego realizację. W takiej sytuacji (z wyłączeniem projektów rozliczanych kwotami ryczałtowymi, o których mowa w sekcji 6.6.1 pkt 1 lit. b ww. Wytycznych) będą miały zastosowanie zapisy ww. Wytycznych w zakresie kosztów związanych z angażowaniem personelu (podrozdział 6.15). Forma zaangażowania tych pracowników do projektu będzie zależała od Wnioskodawcy. Przy czym należy zwrócić uwagę, że w przypadku grupy pracowników jaką są nauczyciele szkół zastosowanie mogą mieć również inne przepisy (np. ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela).

Z otrzymanej mailowo odpowiedzi na pytanie nr 3 wynika, że oprócz problemu długotrwałej lub ciężkiej choroby powinniśmy wziąć też pod uwagę drugi problem, który na bazie Państwa odpowiedzi na pytania 4-5 można nazwać zdarzeniem losowym i sytuacją kryzysową.

Były to te słowa:

Seniorzy wymagają wsparcia z uwagi na różne problemy związane z sytuacją rodzinną, brakiem zapewniania opieki przez bliskich lub sąsiadów, trudnościami z nawiązywaniem kontaktów ze społecznością lokalną, uczestniczeniem w życiu społecznym w połączeniu z długotrwałymi chorobami i taka/takie mogą być przesłanki ich uczestnictwa w projekcie. Udział w projekcie seniorów ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu z ww. powodów. Odpowiednio zaplanowane i zrealizowane formy wsparcia zniwelują u seniorów problemy natury społecznej i psychicznej.

Chcę zapytać o "zdarzenie losowe i sytuację kryzysową". Jest tam litera "i" (spójnik). Czy to oznacza, że oprócz sytuacji kryzysowej, którą spodziewamy się wykazywać, MUSI też być wykazane zdarzenie losowe?

Temat: formy wsparcia, sytuacja kryzysowa, zdarzenie losowe

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Zastosowanie spójnika „i” w art. 7 pkt 14 ustawy o pomocy społecznej wskazuje na to, że określenie „zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa” należy czytać jako jedną przesłankę. Tak więc, aby uznać spełnienie tej przesłanki, musi wystąpić sytuacja, w której zdarzenie losowe powoduje wystąpienie sytuacji kryzysowej. Ustawa o pomocy społecznej nie zawiera definicji „zdarzenia losowego” ani „sytuacji kryzysowej”, tak więc w każdym przypadku będzie konieczne, aby zbadać, czy wystąpiło zdarzenie losowe pociągające za sobą powstanie sytuacji kryzysowej. (szerzej S. Nitecki, Prawo do pomocy społecznej w polskim systemie prawnym, Warszawa 2008, s. 176).

Czy kwalifikowalny jest wyjazd zagraniczny, jeżeli wpisywałby się w cele projektu?

Temat: finansowanie wyjazdu za granicę uczestników projektu, koszty kwalifikowalne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

 


Poddziałanie 11.2.3 skupia się na ułatwianiu dostępu do usług społecznych (przez np. wsparcie rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym). Ponadto należy zaznaczyć, że wsparcie oferowane w projekcie musi mieć charakter zintegrowanych usług społecznych i wynikać z indywidualnej diagnozy osoby/rodziny. Pamiętać należy również, że cel projektu powinien wpisywać się w założenia danego Poddziałania.

W Regulaminie konkursu otwartego nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-002/18 w Podrozdziale 3.2 Typy projektów wskazany został przykładowy katalog możliwych do realizacji form wsparcia. Przy projektowaniu wsparcia Wnioskodawca powinien kierować się tymi zapisami. Tak więc, z punktu widzenia założeń konkursu, wyjazd zagraniczny nie będzie wydatkiem kwalifikowalnym.

Czy wkładem własnym niepieniężnym w projekcie może być koszt wykorzystania pomieszczeń w szkole publicznej, ale przy założeniu, że organ prowadzący tej szkoły nie jest partnerem ani liderem projektu? Tylko stroną trzecią?

Temat: koszty kwalifikowalne, wkład własny

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym


Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków (Podrozdział 6.10 pkt 2) wkład niepieniężny powinien być wnoszony przez beneficjenta ze składników jego majątku lub z majątku innych podmiotów, jeżeli możliwość taka wynika z przepisów prawa oraz zostanie to ujęte w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie, lub w postaci świadczeń wykonywanych przez wolontariuszy. Dalej ww. Wytyczne (Podrozdział 6.10 pkt 4 lit. g) wskazują, że jeżeli wkładem własnym nie jest cała nieruchomość, a jedynie jej część (na przykład tylko sale), operat szacunkowy nie jest wymagany – w takim przypadku wartość wkładu wycenia się jako koszt amortyzacji lub wynajmu (stawkę może określać np. cennik danej instytucji). Tak więc, jeżeli wskazane powyżej wymogi zostaną zachowane, wniesienie wkładu własnego do projektu w postaci sal szkolnych przez podmiot trzeci będzie możliwe.

 

W naszym projekcie chcemy współpracować z 3 lokalnymi podmiotami:

  • Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
  • Zespołem Szkół,
  • Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Czy te podmioty lokalne spełniają definicję z SzOOP (zgodnie z katalogiem beneficjentów określonym w SzOOP)?

 

Temat: partner, partnerzy, partnerstwo

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym


Wskazane w zapytaniu podmioty stanowią jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego, w związku z czym należy stwierdzić, że są one jednym i tym samym podmiotem. Podmiot ten (jednostka samorządu terytorialnego) jest zgodny z katalogiem potencjalnych beneficjentów określonym w SzOOP. Tak więc, jeżeli Projektodawca zakłada nieformalną współpracę z tymi podmiotami w celu realizacji projektu, to limit nr 5 zostanie spełniony.


Czy przesłankę związaną ze zdarzeniem losowym i sytuacją kryzysową wyczerpuje długotrwały konflikt seniora z własną rodziną (np. dziećmi i wnukami), mimo zamieszkania w jednym domu albo w sąsiedztwie, wpływający negatywnie na jakość życia seniora i na jego kondycję psychiczną, samopoczucie (brak opieki/wsparcia ze strony rodziny, odwiedzin, integracji rodzinnej, aktywizacji przy wnukach itp.)?

Temat: seniorzy, sytuacja kryzysowa, zdarzenie losowe

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Ze względu na to, że nie zdefiniowano sformułowania „zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa” w ustawie o pomocy społecznej, odpowiedź na wskazane pytanie nie może charakteryzować się wysokim stopniem szczegółowości.

Wnioskodawca po zanalizowaniu sytuacji potencjalnych uczestników projektu w wielu aspektach (sytuacji bytowej, psychicznej, społecznej) powinien określić, czy dana osoba spełnia przesłanki osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej. Weryfikacja przesłanki powinna odbywać się na podstawie pełnego obrazu sytuacji życiowej potencjalnego uczestnika projektu. Należy również określić cel uczestnictwa w projekcie i dążyć do jego zrealizowania.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 47 Ustawy o pomocy społecznej interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. Wskazywany zapis z ustawy powinien stanowić pomoc w określeniu spełniania przesłanki osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.

Czy seniorzy, który żyją samotnie z powodu śmierci współmałżonka, czy stałego wyjazdu zarobkowego ich dorosłych dzieci (poza granicę albo w inne regiony Polski) wyczerpują przesłanki osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej?

Temat: seniorzy, sytuacja kryzysowa, zdarzenie losowe

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Ze względu na to, że nie zdefiniowano sformułowania „zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa” w ustawie o pomocy społecznej, odpowiedź na wskazane pytanie nie może charakteryzować się wysokim stopniem szczegółowości.

Nie można określić czy seniorzy, który żyją samotnie z powodu śmierci współmałżonka czy stałego wyjazdu zarobkowego ich dorosłych dzieci (poza granicę albo w inne regiony Polski) wyczerpują przesłanki osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej. Weryfikacja spełnia ww. przesłanki oprócz wskazanego w pytaniu stanu faktycznego (tj. śmierci współmałżonka czy stałego wyjazdu zarobkowego ich dorosłych dzieci) zależy od sytuacji socjalno-bytowej, psychicznej, społecznej potencjalnego uczestnika projektu. Po zanalizowaniu sytuacji potencjalnych uczestników projektu w wielu aspektach należy określić, czy spełnia przesłanki osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 47 Ustawy o pomocy społecznej interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. Wskazywany zapis z ustawy powinien stanowić pomoc w określeniu spełniania przesłanki osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.

Czy seniorzy długotrwale cierpiący na choroby zwyrodnieniowe, nadciśnienie czy cukrzycę spełniają przesłankę długotrwałej choroby?

Temat: ciężka choroba, długotrwała choroba, seniorzy

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Ze względu na to, że nie zdefiniowano sformułowania „długotrwała lub ciężka choroba” w ustawie o pomocy społecznej, odpowiedź na wskazane pytanie nie może charakteryzować się wysokim stopniem szczegółowości.

Seniorzy wymagają wsparcia z uwagi na różne problemy związane z sytuacją rodzinną, brakiem zapewniania opieki przez bliskich lub sąsiadów, trudnościami z nawiązywaniem kontaktów ze społecznością lokalną, uczestniczeniem w życiu społecznym w połączeniu z długotrwałymi chorobami i taka/takie mogą być przesłanki ich uczestnictwa w projekcie. Udział w projekcie seniorów ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu z ww. powodów. Odpowiednio zaplanowane i zrealizowane formy wsparcia zniwelują u seniorów problemy natury społecznej i psychicznej.

W jaki sposób udokumentować, że uczestnicy projektu spełniają następujące przesłanki z art. 7 ustawy o pomocy społecznej i mogą być uczestnikami przygotowywanego projektu:

  • ubóstwo,
  • niepełnosprawność,
  • długotrwała lub ciężka choroba,
  • zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa.

 

Temat: ciężka choroba, długotrwała choroba, seniorzy, sytuacja kryzysowa, zdarzenie losowe

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Uczestnicy projektu powinni złożyć dokumenty charakterystyczne dla danej przesłanki np. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie od lekarza. W innym przypadku potencjalni uczestnicy projektu powinni złożyć oświadczenie dotyczące swojej sytuacji. Weryfikacja spełnienia ww. przesłanek powinna zostać dokonana również w wyniku diagnozy przeprowadzonej podczas realizacji projektu. Celem potwierdzenia ww. sytuacji u potencjalnego uczestnika projektu można przeprowadzić również wywiad środowiskowy.

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.