Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:
Dostępnych 56 pytań i odpowiedzi
dla Poddziałania 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Kryterium specyficznego fakultatywnego nr 6, które odnosi się do komplementarności działań. Czy projekt musi być komplementarny z innym projektem tego samego wnioskodawcy, czy jest możliwość udowodnienia komplementarności z projektem realizowanym przez inne podmioty?
Temat: kryteria specyficzne fakultatywne, kryterium
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Komplementarność działań oraz wzajemne uzupełnianie się projektów ma za zadanie zwiększenie wsparcia skierowanego do osób zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz zwiększenie jego skuteczności.
W myśl przedmiotowego kryterium Działania realizowane w ramach Osi priorytetowej 11 Włączenie społeczne powinny zatem wpisywać się w przemyślaną i logiczną ścieżkę wsparcia uczestników projektów zrealizowanych lub realizowanych w ramach Osi priorytetowych 2 lub 10. Przykładem takiej komplementarności jest sytuacja, w której osoby zagrożone wykluczeniem społecznym biorące udział w projektach aktywizujących społecznie i zawodowo, mają zapewnioną opiekę dla swoich dzieci w ramach punktu przedszkolnego dofinansowanego ze środków finansowanych z Osi priorytetowej 2.
Nie ma wymogu, aby projekty wzajemnie się uzupełniające były realizowane przez tego samego Wnioskodawcę. Do spełnienia kryterium, a co za tym idzie uzyskania przez projekt dodatkowych punktów najważniejsze jest wykazanie komplementarności projektów.
W przypadku, gdy Wnioskodawcą jest gmina, na jakim poziomie jest wkład własny? Jeśli Wnioskodawcą jest organizacja pozarządowa, na jakim poziomie jest wkład własny?
Temat: wkład własny
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
W ramach konkursu istnieje możliwość składania wniosków na dwa typy projektów. Poziomy wymaganych wkładów własnych różnią się w zależności od typu projektu, w ramach którego będzie realizowany projekt.
Zgodnie z Regulaminem konkursu:
1. Dla 1 typu projektu minimalny wkład własny wynosi:
2 . Dla typu 2 projektu minimalny wkład własny wynosi:
W związku z powyższym, w sytuacji gdy Wnioskodawcą w ramach 1 typu projektu jest gmina, wymagany wkład własny wynosi 5%, jednakże jeśli Wnioskodawcą jest gmina zaś jednostką realizującą projekt jest ośrodek pomocy społecznej, wówczas wymagany wkład własny wynosi 15%. W przypadku, gdy w ramach 1 typu projektu Wnioskodawcą jest organizacja pozarządowa wymagany wkład własny wynosi 5%.
W ramach 2 typu projektu wymagany wkład własny zarówno dla gminy jak i organizacji pozarządowej wynosi 5%.
Planowane rozstrzygnięcie konkursu II tury to październik 2019. Czy możemy rozpocząć realizację projektu od września 2019 r., ryzykując, że możemy nie otrzymać dofinansowania, jednak w przypadku otrzymania, wydatki poniesione przez rozstrzygnięciem konkursu będą kwalifikowały się do dofinansowania?
Temat: koszty kwalifikowalne, kwalifikowalność, ryzyko własne
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Wnioskodawca może na własne ryzyko rozpocząć realizację projektu przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Wydatki w ramach projektu są kwalifikowalne, gdy spełniają wymagania określone w "Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014−2020".
Planujemy realizację projektu w ramach działania 11.1.1. typ I PROJEKTU.
Grupa docelowa to osoby poniżej 18 r.ż.:
W przypadku wszystkich osób objętych planowanym przez nas projektem, tj.:
nie stosuje się wskaźnika efektywności zatrudnieniowej, czy mamy obowiązek stosowania wskaźnika obligatoryjnego „Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek)”. Czy w takim przypadku może on osiągać wartość „0”? Czy wykazanie zerowej wartości dyskwalifikuje projekt?
Temat: wskaźniki, wskaźniki rezultatu
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
We wniosku o dofinansowanie należy wykazać następujące wskaźniki potwierdzające podjęcie zatrudnienia przez uczestników projektu:
Analizując sposób pomiaru wskaźnika efektywności zatrudnieniowej zgodnie z "Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014−2020" (Wytyczne CT9) w przypadku skierowania projektu do wskazanej grupy docelowej obowiązuje wyłączenie z obowiązku stosowania kryterium efektywności zatrudnieniowej.
Ponadto zgodnie z metodologią pomiaru wskaźnika rezultatu Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek) do wskaźnika nie są wliczane osoby, które nie ukończyły 18 r. życia w chwili wejścia do projektu.
Co więcej należy zwrócić uwagę, iż w konkursie obowiązuje również kryterium merytoryczne − specyficzne obligatoryjne o treści: "Projekt przewiduje, że co najmniej 20% uczestników podejmie zatrudnienie", jednakże zgodnie z definicją kryterium wskazaną w Załączniku nr 8 do Regulaminu konkursu weryfikacja kryterium odbywa się na zasadach tożsamych dla wskaźnika rezultatu Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu.
W związku z powyższym projekt skierowany do osób poniżej 18 roku życia spełniających wskazane przez państwa warunki może wykazać wartość docelową omawianych wskaźników na poziomie 0.
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie wątpliwości odnośnie projektu składanego w ramach działania 11.1.1 RPO WM 2014–2020:
- ile rodzajów diagnoz uczestników / indywidualnych planów działania / indywidualnych planów rozwoju należy przygotować. Wg Regulaminu: „Limity i ograniczenia dla Poddziałania 11.1.1: 1. Proces wsparcia skierowany do osób, rodzin i środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odbywa się w oparciu o ścieżkę reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdej osoby, rodziny, środowiska zagrożonego ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb. (dotyczy 1 i 2 typu projektu)” oraz „6. Podmioty nie będące OPS i PCPR realizują swoje projekty z wykorzystaniem umowy na wzór kontraktu socjalnego”.
Czy w ramach projektu obejmującego wsparcie osób niepełnosprawnych uczęszczających do specjalnego ośrodka wychowawczego, i w konsekwencji ich rodzin, wymaga przeprowadzenia niezależnych trzech rodzajów diagnoz: uczestników, rodzin i środowiska, w którym funkcjonują (sosw?)?
- czy koszty ew. zakupu środków trwałych muszą się zmieścić w kwocie do 22 000zł / uczestnika (os. niepełnosprawną)?
- czy wkład własny niepieniężny (wkład JST) wlicza się w koszt na 1 uczestnika projektu w wysokości 22 tys. zł?
Temat: diagnoza grupy docelowej
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
1. Projekt powinien zawierać (jedną) diagnozę sytuacji problemowej danej grupy osób, które planuje się objąć wsparciem. Diagnoza taka powinna uwzględniać zarówno sytuację grupy osób (np. osoby starsze niesamodzielne, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny dysfunkcyjne lub kilku grup - jeżeli projekt nie będzie skierowany do konkretnej grupy osób) będącej grupą docelową projektu, jak również sytuację środowiska, w którym osoby te funkcjonują. Z przedstawionej diagnozy powinno wynikać, czy wsparcie będzie kierowane do osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym czy też środowiska zagrożonego ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Na tej podstawie Wnioskodawca będzie musiał zdecydować z jakiego charakteru usług aktywnej integracji będzie korzystał (indywidualnego – adresowane do osoby, rodzinnego – adresowane do rodziny, środowiskowego – adresowane do określonego środowiska). To natomiast pozwoli określić Wnioskodawcy dla kogo i jakiego rodzaju ścieżkę reintegracji należy sporządzić.
2. Wydatki przeznaczone na zakup środków trwałych zawierają się w kwocie wsparcia na jednego uczestnika projektu.
3. Tak, wkład własny niepieniężny wlicza się w koszt wsparcia przypadający na jednego uczestnika projektu.
Czy w odniesieniu do projektu stanowiącego przedsięwzięcie rewitalizacyjne wynikające z lokalnego planu rewitalizacji miasta Biskupiec wnioskodawcą danego projektu musi być sama Gmina, czy, jeżeli realizacja projektu planowana jest w partnerstwie Gminy i regionalnego NGO (NGO z siedzibą spoza terenu Gminy Biskupiec) to wnioskodawcą może być dane NGO, a Gmina może przy realizacji projektu wystąpić w roli partnera projektu?
Działania projektowe zaplanowane na obszarze rewitalizacji – Gminy Biskupiec. Uczestnikami projektu będą osoby, zamieszkujące na obszarze Gminy.
Temat: rewitalizacja
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej informuje, że Wnioskodawcą projektu rewitalizacyjnego, społecznego nie musi być sama Gmina. Istnieje możliwość złożenia wniosku przez inny podmiot (np. fundację, stowarzyszenie) , który będzie Wnioskodawcą, zaś partnerem w projekcie może być wówczas dana Gmina.
W związku z ogłoszonym naborem wniosków o dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 11.1.1, Konkurs nr RPWM.11.01.01-IZ.00.28-001/19, zwracamy się z prośbą o odpowiedź na pytanie: Czy aby spełnić zapisy pkt. 5.4. Wymaganie załączniki do wniosku o dofinansowanie, wystarczające jest załączenie uchwały przyjmującej program rewitalizacji oraz Oświadczenie Gminy o zgodności projektu z programem rewitalizacji (załącznik nr 15)? - Projekt nie jest uwzględniony w liście projektów kluczowych, ani uzupełniających, ale jest zgodny z celami określonymi w programie rewitalizacji.
Temat: rewitalizacja
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej informuje, że zgodnie z Regulaminem konkursu nr RPWM 11.01.01-IZ.00-28-001/19 w przypadku projektu, który nie został uwzględniony w programie rewitalizacji (ani na liście kluczowych projektów ani uzupełniających), do wersji papierowej należy dołączyć:
Natomiast właściwa analiza zgodności projektu z programem rewitalizacji nastąpi na etapie oceny merytorycznej.
Czy jeśli 100% grupy docelowej w proj. to osoby z niepełnosprawnościami to we wskaźnikach efektywności społecznej i zatrudnieniowej, mam uwzględnić tylko raz odpowiednio przy 12% i 34%?
Temat: niepełnosprawności, osoby z niepełnosprawnościami
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Jeśli na etapie planowania projektu istnieje prawdopodobieństwo, że w projekcie będą brały udział zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i pozostałe osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, należy zapewnić możliwość monitorowania efektywności dla obu grup w postaci wpisania do projektu zarówno wskaźników efektywnościowych dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla pozostałych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W sytuacji, gdy projekt z założenia dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, wówczas należy wykazać wskaźniki efektywności społecznej i zawodowej w odniesieniu do tej grupy osób o wartości docelowej określonej na poziomie conajmniej kolejno 34% i 12%.
Czy projekt może być realizowany do 05.2021 roku?
Temat: czas trwania projektu
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Tak, projekt może być realizowany do maja 2021 r. W Regulaminie konkursu nie określono końcowej daty trwania projektu jednakże należy mieć na uwadze, iż zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 końcową datą kwalifikowalności wydatków jest 31 grudnia 2023 r.
Czy koszty dojazdu uczestników projektu oraz wyżywienia, kwalifikowane są tylko dla os. ze znacznym i umiarkowanym stopniem a dla lekkiego ze sprzężeniem już nie?
Temat: koszty kwalifikowalne
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Zgodnie z Regulaminem konkursu w projekcie dopuszcza się możliwość sfinansowania kosztów dojazdów każdego z uczestników projektu, a także osób z ich otoczenia, które korzystają z usług aktywnej integracji. W przypadku uczestników z niepełnosprawnościami (ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) sfinansowaniu mogą podlegać również koszty dojazdów ich opiekunów, związane z uczestnictwem w kursach, poradnictwie, szkoleniach, konsultacjach i innych zajęciach związanych z realizacją projektu.
Ponadto podczas trwania zajęć w ramach projektu można zapewnić uczestnikom poczęstunek w ramach przerw kawowych oraz jeśli zajęcia trwają co najmniej 6 godzin dydaktycznych również wyżywienie w formie obiadów.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl