Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:
Dostępnych 56 pytań i odpowiedzi
dla Poddziałania 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
W związku z tym, iż zasiłki wypłacane przez ośrodek pomocy społecznej mogą być uznane za wkład własny do projektu, proszę o doprecyzowanie, czy dotyczy to zarówno zasiłków okresowych, jak i celowych?
Temat: wkład własny
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Wkładem własnym są środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez wnioskodawcę. Formę wniesienia wkładu własnego określa sam wnioskodawca.
Wkład własny może więc pochodzić ze środków m.in.:
• budżetu JST,
• Funduszu Pracy,
• Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
• prywatnych.
Wkład własny mogą m.in. stanowić bierne formy pomocy, tzn. zasiłki i świadczenia wypłacane na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Co może być udziałem własnym w projekcie?
Temat: wkład własny
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Wkładem własnym w projekcie mogą być środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez Wnioskodawcę, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych i nie zostaną Wnioskodawcy przekazane w formie dofinansowania.
Wkład własny może być wniesiony w następujących formach:
Wkład własny może być również wnoszony w ramach kosztów pośrednich, wówczas należy go traktować jako wkład pieniężny.
Więcej informacji na temat udziału własnego w projekcie można uzyskać z Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020.
Czy jest wymagana minimalna liczba osób uczestniczących w projekcie?
Temat: uczestnik projektu
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
W ramach ogłoszonego konkursu nie określono minimalnej oraz maksymalnej liczby uczestników, którzy muszą uczestniczyć w projekcie. Należy jednak pamietać, że grupa docelowa, która zostanie objęta wsparciem, powinna wynikać z diagnozy przeprowadzonej przez Wnioskodawcę. Projekt powinien zakładać taką liczbę osób, żeby jego realizacja była racjonalna i efektywna.
Czy beneficjentami projektu muszą być osoby niepełnosprawne, które są klientami pomocy społecznej?
Temat: niepełnosprawności, uczestnik projektu
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Zgodnie z Regulaminem konkursu uczestnikami projektu muszą być „osoby zagrożone ryzykiem ubóstwa lub wykluczenia społecznego, w tym osoby bezrobotne, wobec których zastosowanie wyłącznie instrumentów i usług rynku pracy jest niewystarczające i istnieje konieczność zastosowania w pierwszej kolejności usług aktywnej integracji o charakterze społecznym”.
Osoby z niepełnosprawnością mogą stanowić grupę docelową projektu, czyli być ostatecznymi odbiorcami wsparcia, ponieważ wpisują się w definicję osób rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym. W związku z powyższym nie muszą być to osoby niepełnosprawne, które są klientami pomocy społecznej. Jednakże muszą spełniać przesłankę zagrożenia ubóstwem lub wykluczenia społecznego.
Jak należy interpretować zapis "założenia projektu przedstawione we wniosku stanowią element zintegrowanego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego"? Czy wystarczające jest wskazanie, iż dany program rewitalizacji przewiduje realizację działań o charakterze integracji społeczno-zawodowej zaś wniosek o dofinansowanie (składany przez inny podmiot, niż jednostka samorządu terytorialnego, który opracowała dany program rewitalizacji) wpisuje się w jego treść, czy też wymagane jest, aby wnioskodawca realizował projekt wspólnie z ww. JST lub na jej zlecenie?”
Temat: kryterium
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
W danym konkursie kryterium formalne nr 6 „Projekt stanowi element zintegrowanego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego wynikającego z lokalnego programu rewitalizacji“ nie będzie weryfikowane. Ocena spełniania tego kryterium będzie polegała na stwierdzeniu, że kryterium „nie dotyczy” danego projektu.
Czy skoro o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty, dopuszczalne jest złożenie wniosku przez inny podmiot niż jednostka samorządu terytorialnego, który opracowała dany program rewitalizacji (np. urząd miasta czy gminy)? Czy w takie sytuacji wymagane jest składanie wniosku o dofinansowanie w partnerstwie z tym podmiotem?
Temat: partnerstwo
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Zgodnie z Regulaminem konkursu „O dofinansowanie projektu w ramach konkursu mogą ubiegać się wszystkie podmioty działające, na podstawie zapisów statutowych lub innych dokumentów (np. KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej), w sferze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy, z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).“ W związku z powyższym, wniosek o dofinansowanie może złożyć każdy podmiot, pod warunkiem, że działa „w sferze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy, z wyłączeniem osób fizycznych“. Ponadto w danym konkursie, nie ma obowiązku składania wniosku o dofinansowanie w partnerstwie z innym podmiotem.
Na jakiej podstawie weryfikujecie Państwo prawidłowość sporządzenia programu rewitalizacji, skoro zgodnie z regulaminem konkursu nie jest wymagane załączenie go do wniosku o dofinansowanie projektu?
Dotyczy konkursu nr RPWM.11.01.01-IZ.00-28-001/18
Temat: rewitalizacja
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Ogłoszony 22.01.2018 r. konkurs nr RPWM.11.01.01-IZ.00-28-001/18 nie jest konkursem rewitalizacyjnym. W związku z powyższym, wraz z wnioskiem o dofinansowanie projektu nie należy składać programu rewitalizacji. W danym konkursie program rewitalizacyjny nie będzie weryfikowany. Ocena spełniania tego kryterium będzie polegała na stwierdzeniu, że kryterium formalne nr 5 „Poprawność programu rewitalizacji“ – „nie dotyczy” danego projektu. W przypadku, gdy zainteresowani jesteście Państwo konkursem typowo rewitalizacyjnym, proszę o zapoznanie się z dokumentacją konkursu nr RPWM.11.01.01-IZ.00-28-002/18.
Złożyliśmy w naborach pozakonkursowych 4 wnioski o dofinansowanie – projektów strukturalnych, z których 2 były związane z komplementarnym wnioskiem miękkim – Utworzenie MKISu było powiązane z Adaptacją pomieszczeń w istniejącym kinie na siedzibę Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, niestety nie udało się nam uzyskać dofinansowania na dany projekt strukturalny, ale uzyskaliśmy na Przedsięwzięcie Rewitalizacyjne „Rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień”. Z uwagi na to prosimy o informację, czy możemy siedzibę MKISu przenieść do Wieży ciśnień i zrealizować projekt miękki w innym miejscu.
Temat: rewitalizacja
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Przy planowaniu projektów rewitalizacyjnych należy wziąć pod uwagę, że powinny one być jak najbardziej ze sobą powiązane i kompleksowe (komplementarność projektów rewitalizacyjnych) – tak aby zachodził między nimi efekt synergii (synchronizacja efektów oddziaływania na sytuację kryzysową). Dotyczy to również komplementarności przestrzennej projektów wskazanych w programie rewitalizacji.
Tak więc, jeżeli przeniesienie siedziby MKISu do zrewitalizowanej zabytkowej wieży ciśnień pozwoli w dalszym ciągu zachować wskazaną powyżej komplementarność projektów rewitalizacyjnych, w opinii ROPS taka zmiana jest możliwa. Należy pamiętać przy tym, że we wniosku o dofinansowanie projektu powinno znaleźć się szczegółowe uzasadnienie siły i efektywności powiązań obu projektów.
Czy w ramach ogłoszonego konkursu Działanie 11.1 Poddziałanie 11.1.1 Typ 1 projektu można składać wnioski, których odbiorcami będą tylko osoby w wieku 15-18 i dla nich realizowane będą tylko działania o charakterze społecznym i ewentualnie edukacyjnym? Nie będą realizowane działania zawodowe? I czy takie osoby wymagają wsparcia w formie zatrudnienia w okresie 4 tygodni po zakończeniu udziału w projekcie? Czy wniosek nie będzie odrzucony w związku z niespełnieniem wymogu zatrudnienia?
Temat: osoby poniżej 18. roku życia, 20% uczestników
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
W ramach ogłoszonego konkursu, Działanie 11.1 Poddziałanie 11.1.1 Typ 1, kryterium merytoryczne obligatoryjne „Projekt przewiduje, że co najmniej 20% uczestników podejmie zatrudnienie“ nie ma zastosowania do uczestników projektu w wieku poniżej 18 roku życia (w momencie przystąpienia do projektu). Takich osób nie wlicza się również do wskaźników rezultatu „Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu“ oraz „Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu“.
Dodatkowo należy pamiętać, że w ramach konkursu dla Poddziałania 11.1.1, obowiązuje limit o brzmieniu Projekty nie mogą być skoncentrowane na wsparciu dzieci (osoby poniżej 18 roku życia), z wyłączeniem projektów dedykowanych osobom:
a) wspieranych w ramach placówek wsparcia dziennego, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
b) będących w pieczy zastępczej i opuszczających tę pieczę, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
c) nieletnich, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich;
d) przebywających w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Uczestnikami projektów mogą być osoby poniżej 18 roku życia, które należą do powyższych grup wskazanych w podpunktach a-d oraz dla których zostaną zaplanowane formy wsparcia np. o charakterze społecznym, edukacyjnym i/lub zdrowotnym. Tym samym, wniosek o dofinansowanie projektu nie otrzyma oceny negatywnej za brak spełnienia wymogu zatrudnienia dla ww. grup osób.
Zgodnie z zapisami regulaminu:
„Przykład 1: W sytuacji, gdy Wnioskodawca zakłada, iż w projekcie wezmą udział osoby zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (należące do grupy a), wówczas należy wykazać jeden wskaźnik efektywności społecznej, przy czym jego minimalna wartość musi wynosić 34%.
Przykład 2: W sytuacji, gdy Wnioskodawca zakłada, iż w projekcie wezmą udział osoby zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (osoby należące do grupy a) oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (należące do grupy b) należy wykazać dwa odrębne wskaźniki efektywności społecznej dla osób:
- należących do grupy a oraz ,
- należących do grupy b,
przy czym wartości dla obu wskaźników nie mogą być niższe niż 34%. „
Czy oznacza to, że gdy w projekcie nie jest planowany udział osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym to nie należy wskazywać we wniosku wskaźnika dotyczącego tej grupy osób? Czy mimo wszystko należy wpisać we wniosku ten wskaźnik(na wypadek gdyby na etapie realizacji pojawiły się takie osoby)? Tak samo pytanie kieruję odnośnie wskaźnika efektywności zatrudnieniowej.
Temat: grupy, niepełnosprawności
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
We wniosku o dofinansowanie wskaźnik efektywności społecznej i wskaźnik efektywności zatrudnieniowej wykazujemy dla takiej grupy docelowej w projekcie, jaka jest opisana we wniosku, w polu 3.1 „Opis grupy docelowej“.
Wobec powyższego, jeżeli Wnioskodawca opisuje diagnozę sytuacji problemowej tylko względem osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym (w tym osób pełnosprawnych oraz z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) wówczas wykazuje jeden wskaźnik efektywności społecznej dla tych osób na poziomie 34% i jeden wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla tych osób na poziomie 22%.
Dodatkowo informujemy, że na etapie przygotowania wniosku, nie jest błędem założenie we wniosku wskaźników efektywnościowych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi z wartością docelową „0 %“, ponieważ w momencie pojawienia się takich osób w projekcie na etapie jego realizacji, wskaźnik odpowiednio będzie aktualizowany (należy pamiętać, że wartość docelowa wskaźnika musi wynieść dla wskaźnika efektywności społecznej 34%, a dla wskaźnika efektywności zatrudnieniowej 12% liczony od zrekrutowanej liczby osób w projekcie ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi).
Należy również pamiętać, że w ramach niniejszego konkursu preferowane do objęcia wsparciem w projekcie są 3 grupy:
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl