Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:
Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii
Czy seniorzy długotrwale cierpiący na choroby zwyrodnieniowe, nadciśnienie czy cukrzycę spełniają przesłankę długotrwałej choroby?
Temat: ciężka choroba, długotrwała choroba, seniorzy
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Ze względu na to, że nie zdefiniowano sformułowania „długotrwała lub ciężka choroba” w ustawie o pomocy społecznej, odpowiedź na wskazane pytanie nie może charakteryzować się wysokim stopniem szczegółowości.
Seniorzy wymagają wsparcia z uwagi na różne problemy związane z sytuacją rodzinną, brakiem zapewniania opieki przez bliskich lub sąsiadów, trudnościami z nawiązywaniem kontaktów ze społecznością lokalną, uczestniczeniem w życiu społecznym w połączeniu z długotrwałymi chorobami i taka/takie mogą być przesłanki ich uczestnictwa w projekcie. Udział w projekcie seniorów ma za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu z ww. powodów. Odpowiednio zaplanowane i zrealizowane formy wsparcia zniwelują u seniorów problemy natury społecznej i psychicznej.
W jaki sposób udokumentować, że uczestnicy projektu spełniają następujące przesłanki z art. 7 ustawy o pomocy społecznej i mogą być uczestnikami przygotowywanego projektu:
Temat: ciężka choroba, długotrwała choroba, seniorzy, sytuacja kryzysowa, zdarzenie losowe
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Uczestnicy projektu powinni złożyć dokumenty charakterystyczne dla danej przesłanki np. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie od lekarza. W innym przypadku potencjalni uczestnicy projektu powinni złożyć oświadczenie dotyczące swojej sytuacji. Weryfikacja spełnienia ww. przesłanek powinna zostać dokonana również w wyniku diagnozy przeprowadzonej podczas realizacji projektu. Celem potwierdzenia ww. sytuacji u potencjalnego uczestnika projektu można przeprowadzić również wywiad środowiskowy.
Dotyczy konkursu nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-001/18
Mimo podwyższenia części cen w Zestawieniu standardu i cen rynkowych maksymalna kwota wsparcia na uczestnika projektu pozostała bez zmian i wynosi 10 000 zł (strona 36 Regulaminu konkursu). W trakcie jednego ze spotkań zgłaszaliśmy, że w przypadku przedsięwzięć z osobami/rodzinami zagrożonymi ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym mogłaby być zwiększona, co spotkało się z pozytywnym odbiorem.
Czy jest zatem możliwe złożenie wniosku, w którym średni koszt wsparcia wszystkich uczestników w ramach projektu przekroczy ten poziom, oczywiście przy zachowaniu racjonalności kosztów przewidzianych w budżecie?
Temat: limity, maksymalna kwota wsparcia, seniorzy, średni koszt wsparcia, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Zgodnie z Regulaminem konkursu otwartego nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-002/18 maksymalna kwota wsparcia na jednego uczestnika projektu wynosi 10 000,00 PLN (kwota ta nie uwzględnia kosztów racjonalnych usprawnień), przy czym limit ten dotyczy średniego kosztu wsparcia wszystkich uczestników w ramach projektu. Tym samym nie ma możliwości, aby średni koszt wsparcia wszystkich uczestników w ramach projektu przekroczył ten poziom.
Czy w związku z tym, że „Wnioskodawca lub Partner ma co najmniej 12-miesięczne doświadczenie w prowadzeniu działalności w obszarze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego” oznacza, że wszyscy partnerzy i wnioskodawcy muszą spełnić to kryterium czy wystarczy, że np. jeden z nich, np. gmina lub OPS?
Temat: partner, potencjał merytoryczny wnioskodawcy i partnerów, wnioskodawca
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Kryterium merytoryczne specyficzne obligatoryjne o treści „Wnioskodawca lub Partner ma co najmniej 12-miesięczne doświadczenie w prowadzeniu działalności w obszarze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego” oznacza, że 12-miesięczne doświadczenie we wskazanym powyżej obszarze powinien posiadać Wnioskodawca lub Partner. Zatem wystarczy, iż jeden z dwóch podmiotów (w przypadku projektu realizowanego w partnerstwie) będzie posiadał wymagane doświadczenie.
Dotyczy: konkursu otwartego nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-001/18.
Pytanie dot. zapisów regulaminu konkursu (str. 23–24) w zakresie podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie. W 6. tirecie na str. 24 wskazano „inne podmioty prowadzące na podstawie zapisów statutowych działalność w sferze pomocy i integracji społecznej”. W związku z tym mam pytanie, czy spółka z o.o. mająca we wpisie do KRS następujący kod PKD: „88.99.Z Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana” może ubiegać się o dofinansowanie w ww. konkursie? A jeśli nie, to czy w ogóle spółka z o.o. może ubiegać się o dofinansowanie w tym konkursie?
Temat: podmioty uprawnione, spółka
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Zgodnie z Podrozdziałem 3.3 Regulaminu konkursu podmiotami mogącymi ubiegać się o dofinansowanie są:
Weryfikacja podmiotu z zakresu działalności w sferze pomocy i integracji społecznej nie odbywa się jedynie na podstawie kodu PKD wskazanego we wpisie do KRS, lecz na podstawie całej treści wniosku i/lub zapisów statutowych podmiotu.
Ponadto należy zaznaczyć, iż aby uzyskać dofinansowanie należy spełnić wszystkie kryteria merytoryczne specyficzne obligatoryjne (wykaz kryteriów znajduje się w załączniku nr 8 do Regulaminu), w tym kryterium o treści:
„Wnioskodawca lub Partner ma co najmniej 12-miesięczne doświadczenie w prowadzeniu działalności w obszarze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy, na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego”.
Proszę o pomoc i wskazówkę w następującej kwestii:
Jak w takiej sytuacji podejść do deklarowanej wartości wskaźników? Czy założyć minimum, że w każdej rodzinie będziemy pracować z minimum 2 rodzinami i tym osiągniemy wskaźniki, a jak będzie więcej osób w rodzinie, to obejmiemy ich również, ponieważ zakładamy limit 10000zł na rodzinę?
Temat: uczestnik projektu, wskaźniki
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Wnioskodawca powinien przyjąć wstępne założenie dotyczące liczby uczestników projektu i tą wartością się kierować przy tworzeniu projektu (głównie: wskaźniki, wskaźniki do rozliczenia kwot ryczałtowych i budżet projektu). Wnioskodawca powinien oszacować, z jaką liczbą uczestników jest w stanie pracować i tak zaplanować projekt, aby zrekrutować zakładaną grupę. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku projektu rozliczanego kwotami ryczałtowymi nie ma możliwości przekroczenia określonej kwoty wkładu publicznego (w lipcu – miesiąc ogłoszenia konkursu – kurs euro wynosił 4,3631, więc będzie to kwota 436 310 PLN). Można powiedzieć, że wskazana kwota będzie wyznacznikiem tego dla jak licznej grupy zaplanować projekt.
Co do limitu środków na uczestnika projektu należy zwrócić uwagę, że w przypadku projektu skierowanego do rodzin będzie to 10 000 PLN nie na rodzinę, lecz na każdego uczestnika (członka rodziny).
Czy w przypadku projektu kierowanego do rodzin zastępczych możliwe jest uznanie jako wkład własny finansowy do projektu świadczeń, które te rodziny uzyskują z PCPR-u na funkcjonowanie, wypoczynek letni dzieci itp.?
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza, wkład własny
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Tak. Wytyczne w zakresie włączenia społecznego, jak i Regulamin konkursu, dopuszczają możliwość wnoszenia wkładu własnego w postaci zasiłków.
Jeśli liderem projektu jest organizacja pozarządowa, a partnerem powiatowe centrum pomocy rodzinie, to czy projekt powinien być realizowany w oparciu o kontrakt socjalny, PAL lub projekt socjalny czy też w oparciu o umowę na wzór kontaktu socjalnego?
Temat: formy wsparcia
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
W takim przypadku Wnioskodawca może wybrać, czy będzie realizował swój projekt z wykorzystaniem umowy na wzór kontraktu socjalnego, czy będzie to robił, za pośrednictwem Partnera, z wykorzystaniem kontraktu socjalnego, programu aktywności lokalnej lub projektu socjalnego.
Dokumentacja konkursowa zawiera limity i ograniczenia dla Poddziałania 11.2.3 - punkt 1: "Kluczowym zadaniem projektów powinny stać się działania prewencyjne, które mają za zadanie zapobiegać umieszczaniu osób w opiece instytucjonalnej, w przypadku projektów skierowanych na wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, rozdzielaniu dziecka z rodziną i kierowaniu go do pieczy zastępczej"? Jak w powyższym kontekście należałoby rozumieć ten punkt, skoro dzieci są już rozdzielone z rodziną i przebywają w pieczy zastępczej?
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Patrz odpowiedź na pytanie nr 5. Jeżeli więc Wnioskodawca zakłada, że jego projekt będzie dotyczył wsparcia dzieci przebywających w pieczy zastępczej, to jednym z założeń powinno być umożliwienie im powrotu do rodzin biologicznych (o ile na podstawie diagnozy okaże się, że taka potrzeba rzeczywiście istnieje i jest możliwa do osiągnięcia).
Czy jeśli wiemy, że dziecko przebywające w pieczy zastępczej nie jest sierotą, to powinniśmy objąć w jakiś sposób wsparciem również rodziców biologicznych? A jeśli tak, to co w sytuacji braku kontaktu z rodziną biologiczną albo gdy są nikłe szanse na powrót dziecka do rodziny naturalnej (np. rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich, nie współpracują z OPS-em/PCPR-em, nie wykazują woli, aby przyjąć dziecko z powrotem, są dotknięci problemem alkoholowym i innymi problemami)?
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Zgodnie z limitem nr 1 (str. 30 Regulaminu konkursu nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-002/18) kluczowym zadaniem projektów powinny stać się działania prewencyjne, które mają za zadanie zapobiegać umieszczeniu osób w opiece instytucjonalnej, a w przypadku projektów skierowanych na wsparcie rodziny i pieczy zastępczej – rozdzieleniu dziecka z rodziną i kierowaniu go do pieczy zastępczej. Tak więc, w sytuacji, w której doszło już do rozdzielenia dziecka z jego rodziną biologiczną, projekt powinien zakładać umożliwienie temu dziecku powrót do jego rodziny. Niemniej jednak mogą wystąpić sytuacje, w których taki powrót nie będzie możliwy. W takich sytuacjach należy się skupić na wsparciu dziecka w celu wyposażenia go w niezbędne umiejętności/kompetencje, które będą dla niego przydatne w dorosłym życiu, a których nie była wstanie zapewnić rodzina biologiczna.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl