Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii

Bardzo proszę o informację, czy w ramach konkursu 1.3.4 kwalifikowalnym kosztem będzie wykonanie studni głębinowej?

Temat: koszty kwalifikowalne, studnia głębinowa

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowej, warunkiem otrzymania dofinansowania jest m.in. spełnienie kryterium merytorycznego specyficznego (obligatoryjnego) pn. „Zapewnienie dostępu do niezbędnej infrastruktury drogowej i mediów”. Zgodnie z definicją wskazanego kryterium,  w przypadku gdy beneficjentem jest przedsiębiorstwo lub specjalna strefa ekonomiczna – realizacja projektu uwarunkowana jest dostępem do terenu inwestycyjnego niezbędnej infrastruktury drogowej oraz mediów (w tym m.in. energia elektryczna, sieć wodno-kanalizacyjna). W przypadku mediów warunek zostaje spełniony gdy:

  • Beneficjent przedstawi warunki techniczne przyłączenia nieruchomości od dysponenta sieci – gdy przyłączenie nieruchomości wymaga tylko budowy przyłączy, lub
  • Beneficjent przedstawi warunki techniczne przyłączenia nieruchomości od dysponenta sieci wraz z projektem umowy planowanej do zawarcia z przedsiębiorstwem zajmującym się dostarczaniem danych mediów, gwarantującą wykonanie uzbrojenia terenu – gdy przyłączenie nieruchomości wymaga budowy sieci.

 

Mając na uwadze powyższe, wybudowanie studni głębinowej może stać się wydatkiem kwalifikowalnym w projekcie tylko w przypadku, gdy z uzasadnionych przyczyn nie będzie możliwe przyłączenia działki do sieci wodociągowej miejskiej (gminnej itp.). Jednak zasadność jej wybudowania będzie elementem ewentualnej analizy projektu przez eksperta z dziedziny budowlanej, podczas jego oceny.

Czy w ramach działania 1.3.4 Wnioskodawcą może być podmiot prywatny, który nie posiada na terenie województwa warmińsko-mazurskiego siedziby ani filii firmy, a jedynie tereny inwestycyjne?

Temat: prawo własności, własność, siedziba na terenie województwa

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

 

Warunkiem ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego poddziałania jest uregulowane prawo własności do terenów objętych projektem (własność lub użytkowanie wieczyste). Nie jest wymagane, ażeby Wnioskodawca miał siedzibę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jednakże należy mieć na uwadze, że uzbrajany/przygotowywany w ramach projektu teren, musi wiązać się z „inwestycją początkową” w rozumieniu art. 2 pkt 49 „Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu [GBER]”.

W ramach poddziałania 1.3.4, w przypadku projektów objętych pomocą publiczną, pomoc może zostać udzielona tylko na tzw. inwestycję początkową.

W przypadku poddziałania 1.3.4 uzbrojenie/przygotowanie terenu musi być początkiem inwestycji, której rezultatem będzie utworzenie nowego przedsiębiorstwa lub rozbudowa istniejącego lub dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa lub zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego.

W ramach projektu chcielibyśmy utworzyć klub dziecięcy, tak, by rodzice, zwłaszcza matki, małych dzieci mogły wziąć udział w warsztatach, konsultacjach, szkoleniach, jakie są planowane w projekcie, a także móc wyjść i „załatwić” ważne dla siebie sprawy (na terenie gminy wiejskiej wiąże się to często z dłuższą podróżą do np. miasta powiatowego).

Czy utworzenie takiego klubu dziecięcego wpisuje się w „Typ 1 punktu” SZOOP? Czy jest to wydatek kwalifikowalny?

Temat: usługi społeczne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

 

Poddziałanie 11.2.3 jest skierowane na realizację usług społecznych. Dlatego też wszystkie formy wsparcia, które zaplanują Państwo w swoim projekcie, muszą wpisywać się w zakres usług społecznych. Kwestię tę regulują „Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014–2020”.

Wskazane powyżej Wytyczne precyzują, co jest usługą społeczną, są to m.in.:

- usługi wspierania rodziny zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – w tym np.: pomoc w opiece i wychowaniu dziecka poprzez usługi placówek wsparcia dziennego w formie opiekuńczej i specjalistycznej oraz w formie pracy podwórkowej.

Na podstawie informacji przedstawionych przez Państwa w zapytaniu nie można jednakże jednoznacznie stwierdzić, czy „klub dziecięcy” będzie formą usługi społecznej. Należy zwrócić uwagę, że „klub dziecięcy”, sposób jego organizacji i utworzenia, został określony w Ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, i jako taki, nie wpisuje się w usługi społeczne.

Czy w konkursie nr RPWM.01.03.05-IZ.00-28-001/18 istnieje obowiązek złożenia wraz z dokumentacją konkursową dokumentacji potwierdzającej skierowanie zapytania na potrzeby analizy rynku do 3 potencjalnych Wykonawców? Czy w obecnym naborze wystarczające jest przeprowadzenie procedury zapytania zgodnie z zasadą konkurencyjności, np. już na etapie realizacji projektu?

Poddziałanie: 1.3.5 Usługi dla MŚP

 

W obecnie trwającym konkursie nr RPWM.01.03.05-IZ.00-28-001/18 nie ma obowiązku złożenia wraz z dokumentacją konkursową dokumentacji potwierdzającej skierowanie zapytania na potrzeby analizy rynku do 3 potencjalnych Wykonawców. Kryterium pn. „Analiza rynku w celu konkurencyjnego wyboru podmiotu świadczącego usługi” zostało usunięte z Załącznika pn. „Kryteria wyboru projektów konkursowych wraz z warunkami formalnymi w ramach Poddziałania 1.3.5 Usługi dla MŚP” w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowej. W obecnym naborze wystarczające jest przeprowadzenie procedury zapytania zgodnie z zasadą konkurencyjności na etapie realizacji projektu, co będzie przedmiotem weryfikacji na etapie realizacji projektu (weryfikacja wniosku o płatność lub podczas ewentualnej kontroli projektu).

Proszę o informację czy projekt polegający na uzbrojeniu terenu inwestycyjnego, gdzie docelowo mają powstać budynki rekreacji indywidualnej (domki letniskowe) będzie kwalifikował się do wsparcia? Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu przewiduje możliwość budowy indywidualnej zabudowy rekreacyjnej na obszarze 1,5 ha. Czy taki projekt będzie uznany za realizację inwestycji w sektorze mieszkalnym?

Temat: uzbrojenie terenu inwestycyjnego

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

 

Projekt może kwalifikować się do wsparcia, jeśli Wnioskodawcą będzie przedsiębiorca, który w ramach projektu planuje uzbrojenie terenu, na którym powstanie inwestycja początkowa, a prowadzona działalność będzie polegać na wynajmie powstałych domków letniskowych.

 

Czy projekt polegający na uzbrojeniu części działki i zmianie jej funkcji/przeznaczenia, w wyniku której powstanie docelowo infrastruktura produkcyjna (budynki i urządzenia) i/lub magazynowa kwalifikuje się do wsparcia?

Temat: zmiana przeznaczenia działki

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

 

Taki projekt może kwalifikować się do wsparcia, jednakże należy mieć na uwadze, że w przypadku projektów objętych pomocą publiczną część uzbrajanego w ramach projektu terenu, musi wiązać się z inwestycją początkową w rozumieniu art. 2 pkt 49 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu [GBER].

W ramach poddziałania 1.3.4, w przypadku projektów objętych pomocą publiczną, pomoc może zostać udzielona tylko na tzw. inwestycję początkową. Powyższe oznacza, że uzbrojenie części terenu musi być początkiem inwestycji, której rezultatem będzie utworzenie nowego przedsiębiorstwa lub rozbudowa istniejącego lub dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa lub zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego.

Czy projekt polegający na kompleksowym uzbrojeniu terenu inwestycyjnego pod przyszłą działalność polegającą na budowie obiektów, w którym będą hodowane ryby kwalifikuje się do wsparcia?

 

Temat: hodowla ryb

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

Projekt nie będzie kwalifikował się do wsparcia w sytuacji, gdy wnioskodawca jest przedsiębiorcą i otrzymuje pomoc publiczną oraz prowadzi działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury.  Zgodnie z art. 1 ust. 3 lit. a rozporządzenia nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (GBER), rozporządzenie to nie ma zastosowania do pomocy przyznawanej w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Definicja sektora rybołówstwa i akwakultury zawarta została w art. 5 lit. d rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. Sektor rybołówstwa i akwakultury oznacza sektor gospodarki, który obejmuje wszelką działalność związaną z produkcją i przetwarzaniem produktów rybołówstwa lub akwakultury oraz obrotem nimi.

Czy w ramach konkursu przedsiębiorca może składać wniosek na dwie usługi łącznie tj. na doradczo-szkoleniową oraz na związaną z internacjonalizacją firmy? Jeżeli tak, to czy jest wymóg, aby usługi wykonywała ta sama firma, czy mogą dwie różne?

 

Temat: łączenie usług

Poddziałanie: 1.3.5 Usługi dla MŚP

Tak, w ramach jednego projektu możliwy jest zakup przez Beneficjenta zarówno usług doradczo-szkoleniowych, jak i związanych z internacjonalizacją firmy. W takim przypadku, wypełniając wniosek o dofinansowanie należy wybrać dwa typy projektów (pkt 3.7 wniosku
o dofinansowanie). Nie ma obowiązku, ażeby te dwie usługi wykonywał ten sam Wykonawca.

Czy ograniczenie dotyczące prowadzenia przez wnioskodawcę działalności przez co najmniej 12 miesięcy odnosi się także do wyjazdów biznesowych w zakresie nawiązania kontaktów z podmiotami zagranicznymi? Precyzując, czy można zlecić w ramach projektu usługę polegającą na przygotowaniu firmy (działającej od pół roku) i jej produktów do konkretnego rynku zagranicznego oraz wyszukania kontrahentów na tym rynku, a następnie uzyskać wsparcie finansowe na wyjazdy biznesowe mające na celu zaprezentowanie swojej oferty konkretnym firmom (uprzednio wyszukanych)?

 

Temat: okres prowadzenia działalności

Poddziałanie: 1.3.5 Usługi dla MŚP

Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowej (SzOOP), w odniesieniu do projektów, których przedmiotem jest usługa związana z organizacją udziału w wydarzeniach spełnione muszą być w szczególności następujące warunki:

−             wydarzenie związane z internacjonalizacją przedsiębiorstwa nie trwa dłużej niż 7 dni kalendarzowych

−             Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży związanej z wydarzeniem co najmniej 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie

−             Wnioskodawca załączył do wniosku o dofinansowanie projekt programu/ program wydarzenia.

Udział w wydarzeniach oznacza udział przedsiębiorstwa w międzynarodowych targach, wyjazdach biznesowych, misjach gospodarczych.

W przypadku wyjazdu na spotkanie biznesowe, należy również spełnić warunek dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej co najmniej 12 m-cy do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może złożyć projekt dotyczący prac budowlanych na działkach, których jest współwłaścicielem (posiada 1/2 udziałów we własności działek)? Drugim współwłaścicielem jest osoba fizyczna, która wyraża zgodę na realizację prac?

 

Temat: współwłasność terenu

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

Zgodnie z SzOOP warunkiem ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego poddziałania jest uregulowane prawo własności do terenów objętych projektem (własność lub użytkowanie wieczyste). Wnioskodawca będący współwłaścicielem terenu w ocenie Departamentu EFRR posiada wymagany tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Należy jednak mieć na uwadze, że wszelkie prace na terenie objętym współwłasnością wymagają zgody współwłaściciela.

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.