Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii

Czy projekt budowy drogi na terenach inwestycyjnych będzie wpisywał się w założenia konkursu, jeżeli 50% wartość projektu stanowi budowa drogi wraz ze ścieżką pieszo – rowerową, a pozostałe 50% to budowa infrastruktury tj. kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, kanał technologiczny pod sieć światłowodową?

 

Temat: koszty budowy drogi

Poddziałanie: 1.3.4 Tereny inwestycyjne

 

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. (Dz. U. 2015 poz. 460, art. 8. 1) Wewnętrzny układ komunikacyjny to tzw. drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg. Do dróg wewnętrznych zalicza się np. drogi dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg.

Powyższe oznacza, że droga wewnątrz terenu inwestycyjnego może stanowić koszt kwalifikowalny w ramach projektu.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowej, nie będą kwalifikowane inwestycje związane wyłącznie z budową infrastruktury drogowej. Budowa infrastruktury drogowej możliwa będzie wyłącznie wewnątrz terenu inwestycyjnego objętego projektem (wewnętrzne układy komunikacyjne) Wydatki na wewnętrzną infrastrukturę komunikacyjną stanowić mogą jedynie uzupełniający element projektu dotyczącego kompleksowego przygotowania terenu inwestycyjnego i tym samym mniejszą część budżetu projektu (mniej niż 50%).

Czy wynajem i adaptacja, wyposażenie (lub jedno z tych działań) lokalu od osoby fizycznej z przeznaczeniem na utworzenie „Centrum Dziecka i Rodziny” można uznać za koszt kwalifikowalny w projekcie z poddziałania 11.2.3? Jeśli tak, czy jedyną drogą jest skorzystanie z cross financingu?

 

Temat: cross-financing, wynajem lokalu

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020 (dalej Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków) wydatki poniesione na nabycie tytułów prawnych do nieruchomości (np. najem, dzierżawa, użytkowanie) mogą być kwalifikowalne, jednakże nie mogą przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące nabywania tytułów prawnych do nieruchomości są zawarte w Sekcji 7.3.3 (Nabycie innych tytułów prawnych do nieruchomości) Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków.

Pamiętać należy również, że w przypadku tworzenia nowego miejsca świadczenia usług społecznych może obowiązywać wymóg zachowania trwałości – kwestia ta będzie sprawdzana na etapie oceny merytorycznej projektu.

Wynajem lokalu nie będzie stanowił wydatków w ramach cross-financingu. Natomiast dostosowanie lub adaptacja (prace remontowo-wykończeniowe) będzie stanowiła już taki wydatek. Należy również podkreślić, że zakup środków trwałych (jeżeli Wnioskodawca miał to na myśli przez użycie słowa „wyposażenie”) związany z adaptacją lub dostosowaniem będzie również stanowił wydatek w ramach cross-financingu.

Dodatkowo Wnioskodawca musi pamiętać, że cross-financing w ramach projektów współfinansowanych z EFS może dotyczyć wyłącznie takich kategorii wydatków, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa, w szczególności w związku z zapewnieniem realizacji zasady równości szans, a zwłaszcza potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to, że nawet jeżeli cross-financing został dopuszczony w ramach konkursu, zasadność i potrzeba ponoszenia tego rodzaju wydatków będzie podlegała ocenie.

Czy w opisie projektu musimy wymienić konkretny WTZ i ŚDS ?

Temat: Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztaty, warsztaty terapii zajęciowej, zajęcia dodatkowe

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

Tak, w opisie projektu powinni Państwo wymienić konkretny WTZ i ŚDS, w którym będzie prowadzone wsparcie dla potencjalnych uczestników projektu.

Będzie to obowiązkowy zapis we wniosku o dofinansowanie, jeżeli Państwo będą go składać w ramach 2 typu projektu:

„Wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym poprzez finansowanie funkcjonowania podmiotów integracji społecznej, tj. CIS, KIS, ZAZ, WTZ oraz podmioty działające na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej (których podstawowym zadaniem nie jest działalność gospodarcza).

Finansowanie wsparcia świadczonego osobom zagrożonym ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym powinno odbywać się:

  1. w nowo utworzonych podmiotach,
  2. w istniejących podmiotach”.

W projekcie pisanym dla uczestników WTZ i ŚDS zaplanowaliśmy warsztat krawiecki i informatyczny. Czy zajęcia mogą prowadzić nasi instruktorzy terapii zajęciowej lub terapeuci posiadający umiejętności krawieckie i umiejętności biegłego posługiwania się komputerem, a nie mają kwalifikacji krawieckich i nie są zawodowymi informatykami?

 

Temat: Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztaty, warsztaty terapii zajęciowej, zajęcia dodatkowe

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

W ramach Poddziałania 11.1.1 można realizować różnego rodzaju warsztaty, w tym także krawieckie lub komputerowe. Należy jednak pamiętać, że przypisanie warsztatów do konkretnego rodzaju instrumentu wsparcia (instrumenty zawodowe lub społeczne) uzależnione jest od programu warsztatów oraz ich celu.

Jeżeli warsztaty,  będą miały charakter jedynie wspierający i usprawniający uczestników WTZ i ŚDS w ramach warsztatów terapii zajęciowej, zajęcia te będą mogli prowadzić Państwa terapeuci posiadający umiejętności krawieckie i umiejętności biegłego posługiwania się komputerem.

W przypadku gdy warsztaty będą realizowane w ramach instrumentów zawodowych, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje, kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy, powinny być prowadzone przez uprawnione do tego osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje  i certyfikaty do prowadzenia danych kursów i szkoleń zawodowych.

W związku z powyższym, również uczestnicy projektu biorący udział w warsztatach o charakterze zawodowym (krawieckie lub komputerowe), będą musieli uzyskać dokument potwierdzający przez nich uzyskanie odpowiednich kwalifikacji. Przez kwalifikacje należy rozumieć formalny wynik oceny i walidacji, który uzyskuje się w sytuacji, kiedy właściwy organ uznaje, że dana osoba osiągnęła efekty uczenia się spełniające określone standardy.

Czy w ramach projektu muszą być realizowane kursy, szkolenia zawodowe – czy mogą być takie zajęcia, które wyposażą uczestników nie w konkretne umiejętności (zawód?), ale kompetencje zawodowe, które pozwolą im podjąć zatrudnienie?

Temat: kursy, kursy i szkolenia doskonalące, szkolenia

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

W ramach projektu nie ma obowiązku realizacji kursów i szkoleń zawodowych. Dobór odpowiedniego rodzaju wsparcia zależy od sporządzonej diagnozy, potrzeb oraz potencjału uczestnika projektu. Aktywizacja odbywa się w oparciu o indywidualną  ścieżkę.

Ponadto należy pamiętać, iż w ramach konkursu obligatoryjnie należy spełnić kryteria związane z podjęciem zatrudnienia przez uczestników projektu:

- Projekt przewiduje, że co najmniej 20% uczestników podejmie zatrudnienie;

- Wskaźnik efektywności zatrudnieniowej wynosi co najmniej:

•    w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami – 12%,

•    w odniesieniu do pozostałych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – 25%.

Czy dla uczestników WTZ i ŚDS, będących uczestnikami projektu w ramach poddziałania 11.1.1 można zorganizować warsztaty, np. poligraficzne, krawieckie, komputerowe? Warsztaty odbywać się będą na terenie WTZ lub ŚDS. Czy na zorganizowanie warsztatów można zakupić sprzęt np., komputery,  maszyny do szycia i inne materiały pomocnicze? Czy warsztaty te będą wówczas instrumentem aktywizacji zawodowej? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zorganizować tego typu warsztaty w projekcie?

Temat: kursy, kursy i szkolenia doskonalące, szkolenia, usługi społeczne

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym


Wsparcie w ramach Poddziałania 11.1.1 skierowane jest do osób zagrożonych ryzykiem ubóstwa lub wykluczenia społecznego, w tym również do uczestników WTZ lub ŚDS.  W ramach Poddziałania 11.1.1 można realizować różnego rodzaju warsztaty, w tym także poligraficzne, krawieckie lub komputerowe. Celem instrumentów o charakterze zawodowym jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje, kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy. Przypisanie warsztatów do rodzaju instrumentu wsparcia (instrumenty zawodowe lub społeczne) uzależnione jest od programu warsztatów oraz ich celu. Jeśli warsztaty poligraficzne lub krawieckie miałby na celu wyposażenie uczestników projektu w kompetencje zawodowe, mogłyby one stanowić instrumenty o charakterze zawodowym. 

Sprzęt taki jak komputery oraz maszyny do szycia będą stanowiły środki trwałe. Zakup środków trwałych o wartości niższej niż 3 500 PLN netto nie podlega limitom. Natomiast zakup środków trwałych o wartości jednostkowej równej lub wyższej 3 500 PLN netto podlega limitom, wówczas możliwy jest zakup środków trwałych do wartości 10% wydatków projektu. Ponadto konieczność zakupu środków trwałych w ramach projektu musi zostać szczegółowo uzasadniona w treści wniosku o dofinansowanie. Na podstawie zawartego uzasadnienia Komisja Oceny Projektów podejmie decyzję o możliwości zakupu wskazanych we wniosku środków trwałych.

W związku z tym, iż zasiłki wypłacane przez ośrodek pomocy społecznej mogą być uznane za wkład własny do projektu, proszę o doprecyzowanie, czy dotyczy to zarówno zasiłków okresowych, jak i celowych?

 

Temat: wkład własny

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

Wkładem własnym są środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez wnioskodawcę. Formę wniesienia wkładu własnego określa sam wnioskodawca.

Wkład własny może więc pochodzić ze środków m.in.:

• budżetu JST,

• Funduszu Pracy,

• Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

• prywatnych.

Wkład własny mogą m.in. stanowić bierne formy pomocy, tzn. zasiłki i świadczenia wypłacane na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Czy w ramach projektu możliwe jest sfinansowanie pobytu w mieszkaniu treningowym dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Czy możliwe jest w ramach kosztów bezpośrednich sfinansowanie trenera oraz kosztów użytkowania mieszkania, kosztów zużycia mediów?

 

Temat: formy wsparcia, usługi społeczne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

 

Co do zasady w ramach tego konkursu będzie można sfinansować pobyt np. osoby z niepełnosprawnością intelektualną w mieszkaniu treningowym. Należy jednakże, zwrócić szczególną uwagę, że wsparcie w ramach projektu powinno odpowiadać potrzebom uczestnika projektu (tj. wynikać z diagnozy osoby lub rodziny) oraz być zgodne z standardem świadczenia określonego rodzaju usługi społecznej (w tym przypadku mieszkania treningowego). Kwestia ta będzie podlegała szczegółowej analizie na etapie oceny merytorycznej projektu.

Wydatki związane z zaangażowaniem personelu merytorycznego do projektu (tj. takiego, który świadczy wsparcie bezpośrednio dla uczestników projektu) będzie mogło zostać pokryte z kosztów bezpośrednich. Kwestia wygląda analogicznie w przypadku kosztów użytkowania mieszkania treningowego i związanych z tym opłat (mediów). Kwestia racjonalności i rynkowości poszczególnych wydatków w ramach budżetu będzie przedmiotem oceny merytorycznej projektu.

Czy w ramach projektu możliwe jest sfinansowanie uczestnikom projektu zabiegów rehabilitacyjnych - usprawniających? Zabiegi będą skierowane dla osób z niepełnosprawnością i wynikać będą z diagnozy potrzeb.

 

Temat: formy wsparcia, usługi społeczne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

W Regulaminie konkursu otwartego nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-001/18 w Podrozdziale 3.2 Typy projektów wskazany został katalog przykładowych form wsparcia, które można w tym konkursie realizować. Jest to katalog otwarty, zatem formy wsparcia, które Wnioskodawca będzie realizował, zależeć będą w głównej mierze od indywidualnej diagnozy uczestników. Nie mniej jednak, przy planowaniu wsparcia dla uczestników projektu należy pamiętać, aby formy wsparcia były zbieżne z założeniami konkursu. W przypadku tego konkursu, projekty powinny być skierowane na ułatwienie dostępu do usług społecznych. Ponadto zawarte w pytaniu pojęcie zabiegów rehabilitacyjnych – usprawniających jest zbyt ogólne by zająć stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym IOK zwraca się z prośbą o doprecyzowanie co Wnioskodawca rozumie pod pojęciem zbiegów rehabilitacyjnych – usprawniających.

Czy liczba partnerów wskazana we wniosku inwestycyjnym musi być równa liczbie partnerów wskazanej we wniosku rewitalizacyjnym, tzw. „miękkim”?

Uzasadnienie do pytania: Na etapie opracowania wniosku inwestycyjnego wskazano, że liczba partnerów w projekcie „miękkim” wynosić będzie 6 – po 2 z różnych sektorów – pozarządowego, samorządowego i niepublicznych/publicznych instytucji rynku pracy. Między wnioskiem inwestycyjnym a rewitalizacyjnym  minął długi około dwuletni okres czasu – Wnioskodawca planuje zostawić partnerów z różnych sektorów, niemniej jednak ich liczba obecnie wydaje się być zawyżona.

 

Temat: partnerzy, rewitalizacja

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Po przeanalizowaniu zapisów Regulaminu konkursu otwartego nr RPWM.11.02.03-IZ.00-28-001/18, w opinii Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (IOK), liczba partnerów wskazana we „wniosku inwestycyjnym” nie musi być równa liczbie partnerów we „wniosku rewitalizacyjnym miękkim”. Kryteria wyboru projektów w ramach ww. konkursu odnoszą się wyłącznie do koncepcji całego projektu społecznego i jego zgodności z założeniami właściwego programu rewitalizacji. Nie mniej jednak, IOK rekomenduje, aby przeanalizować zapisy umowy o dofinansowanie projektu (zawartej na podstawie „wniosku inwestycyjnego”), pod kątem ewentualnych zobowiązań Wnioskodawcy w omawianym zakresie.

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.