Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii

Czy możliwe jest przeprowadzenie dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej oraz rodzinach biologicznych diagnozy pod kątem FAS (płodowy zespół alkoholowy)?

Temat: formy wsparcia, grupa docelowa, usługi społeczne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Planowane formy wsparcia muszą być zgodne z założeniami Regulaminu konkursu, w szczególności muszą wpisywać się w 1 lub 2 typ projektu. Ponadto formy wsparcia powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy uczestników projektu.

Należy jednakże pamiętać, że w konkursach ogłaszanych w ramach Poddziałania 11.2.3 realizowane są wyłącznie usługi społeczne (nie ma możliwości realizowania usług zdrowotnych. np. diagnoza pod kątem FAS).

Czy w ramach poddziałania 11.2.3 możliwe jest objęcie uczestników projektu wsparciem psychiatry dziecięcego, neurologa dziecięcego oraz seksuologa dziecięcego?

Temat: formy wsparcia, grupa docelowa, usługi społeczne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

 

Planowane formy wsparcia muszą być zgodne z założeniami Regulaminu konkursu, w szczególności muszą wpisywać się w 1 lub 2 typ projektu. Ponadto formy wsparcia powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy uczestników projektu.

Należy jednakże pamiętać, że w konkursach ogłaszanych w ramach Poddziałania 11.2.3 realizowane są wyłącznie usługi społeczne (nie ma możliwości realizowania usług zdrowotnych np. neurolog dziecięcy).

Czy wsparciem w ramach poddziałania 11.2.3 mogą zostać objęci wychowankowie rodzin zastępczych zawodowych, rodzin zastępczych niezawodowych oraz wychowankowie placówek opiekuńczo - wychowawczych typu socjalizacyjnego?

 

Temat: formy wsparcia, grupa docelowa, usługi społeczne

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

 

Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowej 11 Włączenie społeczne dla Podziałania 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym – projekty konkursowe grupę docelową stanowią osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (zgodnie z definicją określoną w wytycznych ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego dotyczących realizacji CT 9 stworzoną na podstawie Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu) mieszkające poza Miejskim Obszarem Funkcjonalnym Olsztyna oraz mieszkające poza Miejskim Obszarem Funkcjonalnym Ełku.

Jeżeli wskazane w pytaniu osoby wpisują się w powyższą grupę docelową to mogę one zostać uczestnikami projektu.

Czy możliwe jest ustanowienie zabezpieczenia na sprzęcie, który jest dostarczany w ramach projektu?

 

Temat: zabezpieczenia

Poddziałanie: 1.2.1 Działalność B+R przedsiębiorstw, 1.2.2 Współpraca biznesu z nauką, 1.2.3 Profesjonalizacja usług ośrodków innowacji, 1.3.1 Inkubowanie przedsiębiorstw, 1.3.2 Firmy w początkowej fazie rozwoju, 1.3.4 Tereny inwestycyjne, 1.3.5 Usługi dla MŚP, 1.3.6 Nowoczesne usługi instytucji otoczenia biznesu, 1.4.2 Pakietowanie produktów i usług, 1.4.3 Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności MŚP, 1.4.4 Internacjonalizacja MŚP, 1.5.1 Wdrożenie wyników prac B+R, 1.5.2 Odtwarzanie gospodarczego dziedzictwa regionu

 

Istnieje możliwość ustanowienia zabezpieczenia na sprzęcie zakupionym w ramach projektu (zastaw rejestrowy), jednak należy pamiętać o tym, że zabezpieczenie w formie zastawu rejestrowego może zostać ustanowione w przypadku, gdy  przedmiot zastawu jest własnością zastawcy. Oznacza to, że sprzęt planowany do zakupu w ramach projektu nie może być przedmiotem zastawu, może się nim stać w momencie, gdy Beneficjent stanie się właścicielem sprzętu. Umowa o dofinansowanie przewiduje możliwość zmiany przedmiotu lub formy drugiego zabezpieczenia, więc w momencie nabycia sprzętu Beneficjent ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę przedmiotu zastawu na ten, zakupiony w ramach projektu. Każdorazowa zmiana zabezpieczenia złożonego przez Beneficjenta podlega ponownie procedurze weryfikacji zabezpieczenia.

Co może być udziałem własnym w projekcie?

Temat: wkład własny

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

 

Wkładem własnym w projekcie mogą być środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez Wnioskodawcę, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych i nie zostaną Wnioskodawcy przekazane w formie dofinansowania.

Wkład własny może być wniesiony w następujących formach:

  • wkład pieniężny – czyli wydatki, które będą finansowane przez Wnioskodawcę poprzez partycypację w każdym wydatku bądź tylko w wybranych kategoriach wydatku (np. w postaci sfinansowania części wynagrodzeń, sfinansowania turnusu rehabilitacyjnego dla aktywizowanej osoby z niepełnosprawnością, sfinansowania zasiłków dla uczestników projektu).

Wkład własny może być również wnoszony w ramach kosztów pośrednich, wówczas należy go traktować jako wkład pieniężny.

  • wkład niepieniężny – polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 1817 z późn. zm.). Wkładem niepieniężnym mogą być także dodatki lub wynagrodzenia wypłacane przez stronę trzecią.

 

Więcej informacji na temat udziału własnego w projekcie można uzyskać z Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020.

 

Czy jest wymagana minimalna liczba osób uczestniczących w projekcie?

 

 

Temat: uczestnik projektu

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

W ramach ogłoszonego konkursu nie określono minimalnej oraz maksymalnej liczby uczestników, którzy muszą uczestniczyć w projekcie. Należy jednak pamietać, że grupa docelowa, która zostanie objęta wsparciem, powinna wynikać z diagnozy przeprowadzonej przez Wnioskodawcę. Projekt powinien zakładać taką liczbę osób, żeby jego realizacja była racjonalna i efektywna.

 

Czy beneficjentami projektu muszą być osoby niepełnosprawne, które są klientami pomocy społecznej?

 

Temat: niepełnosprawności, uczestnik projektu

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

Zgodnie z Regulaminem konkursu uczestnikami projektu muszą być „osoby zagrożone ryzykiem ubóstwa lub wykluczenia społecznego, w tym osoby bezrobotne, wobec których zastosowanie wyłącznie instrumentów i usług rynku pracy jest niewystarczające i istnieje konieczność zastosowania w pierwszej kolejności usług aktywnej integracji o charakterze społecznym”.  

Osoby z niepełnosprawnością mogą stanowić grupę docelową projektu, czyli być ostatecznymi odbiorcami wsparcia, ponieważ wpisują się w definicję osób rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym. W związku z powyższym nie muszą być to osoby niepełnosprawne, które są klientami pomocy społecznej. Jednakże muszą spełniać przesłankę zagrożenia ubóstwem lub wykluczenia społecznego.   

Jednostka publiczna chce ubiegać się o dofinansowanie, gdzie przewidziano następujący zakres projektu:

  1. Wymiana oświetlenia na energooszczędne
  2. Zmiana źródła ciepła z olejowego na gaz ziemny.

Budynek 12 lat temu przeszedł termomodernizację, w chwili obecnej nie są planowane prace termomodernizacyjne, a jedynie inwestycja o zakresie wskazanym powyżej. Czy w ramach przedmiotowego poddziałania można ograniczyć zakres projektu do ww. elementów?

Temat: zakres projektu

Poddziałanie: 4.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych

W ramach poddziałania wspierane będą inwestycje w zakresie głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynków, w wyniku której oszczędność energii wyniesie min. 25%. Jednocześnie w przypadku projektów kontynuujących wcześniej wykonane inwestycje w określonych budynkach/instalacjach do wskazanego limitu wliczane będą wskaźniki oszczędności energetycznej z poprzednich etapów realizacji, na podstawie audytów energetycznych uzyskanych od 1 stycznia 2007 roku. Ponadto budynki podlegające termomodernizacji, powinny spełniać po realizacji zadania warunki techniczne określone Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r, w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.

W związku z  powyższym należałoby zapytać Wnioskodawcę, czy przeprowadził audyt energetyczny przed przeprowadzeniem termomodernizacji w 2012 roku oraz czy budynek, na którym przeprowadzono już prace termomodernizacyjne spełnia warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.
W przypadku, gdy prace dot. wymiany oświetlenia na energooszczędne oraz zmiany źródła ciepła z olejowego na gaz ziemny stanowią kolejny etap –- kontynuację całościowej koncepcji projektu, a przeprowadzone już prace spełniają warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. to projekt jak najbardziej wpisywał by się w typy projektów w poddziałaniu 4.3.1.

Jednakże w przypadku gdy ww. prace, które chce przeprowadzić Wnioskodawca nie stanowią kontynuacji/kolejnego etapu całościowego projektu wątpliwym jest, czy takie działania można nazwać głęboką, kompleksową modernizacją energetyczną budynków. Ww. fakt może zostać zakwestionowany przez ekspertów na etapie oceny merytorycznej.

We wrześniu chcemy uruchomić nowe przedszkole. Zakładamy przetarg na zakup wyposażenia w miesiącu maju–czerwcu, rekrutację w czerwcu–lipcu. Statut i uchwała o przedszkolu będzie w kwietniu. Zgodnie z Wytycznymi o kwalifikowalności pkt. 6.1. Ramy czasowe kwalifikowalności – początkiem okresu kwalifikowalności wydatków jest 1 stycznia 2014 r.

Czy w związku z powyższym możemy złożyć wniosek o dofinansowanie z możliwością refundacji poniesionych wydatków? Realizacja projektu byłaby np. od kwietnia 2018 do czerwca 2020.

Temat: czas trwania zajęć, koszty kwalifikowalne, wydatki kwalifikowalne

Poddziałanie: 2.1 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej

Wnioskodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu, którego okres realizacji rozpoczyna się przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu (planowany termin podpisywania umów w ramach konkursu nr RPWM.02.01.00-IZ.00-28-001/18 to wrzesień/październik 2018 r.). Wydatki poniesione przed podpisaniem umowy zostaną zrefundowane pod warunkiem, że umowa zostanie podpisana, co oznacza, że do czasu podpisania tej umowy Wnioskodawca ponosi wydatki na własne ryzyko. Warunkiem podpisania umowy jest pozytywny wynik oceny wniosku i negocjacji.

Wnioskodawca może rozpocząć realizację projektu od kwietnia 2018 r., z tym że ewentualne koszty działań związanych ze statutem i uchwałą o przedszkolu oraz rekrutacją nie mogą być uwzględnione w budżecie w kosztach bezpośrednich projektu. Działania te powinny zostać uwzględnione w Harmonogramie realizacji projektu, w opisie rekrutacji, ale wydatki z nimi związane Wnioskodawca ponosi wyłącznie w ramach kosztów pośrednich projektu. W ramach kosztów bezpośrednich projektu mogą zostać uwzględnione wydatki związane z realizacją poszczególnych typów projektów i działań możliwych do realizacji w ramach tych typów.

Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku realizacji typu projektu nr 1 dotyczącego tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego obligatoryjne jest spełnienie limitu i ograniczenia związanego z zapewnieniem bieżącej działalności nowo utworzonych miejsc wychowania przedszkolnego, współfinansowanych ze środków EFS, przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Zgodnie z Regulaminem konkursu (str. 16–17) okres realizacji projektu może być dłuższy niż 12 miesięcy, poza tym okresem mogą być prowadzone działania związane z dostosowaniem i modernizacją pomieszczeń, prowadzeniem rekrutacji bądź inne działania organizacyjne niezbędne dla utworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Przez okres dłuższy niż 12 miesięcy może być również realizowane działanie 1.4 związane z doskonaleniem umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego. W przypadku połączenia realizacji typu projektu nr 1 z typem projektu nr 3 należy pamiętać, iż realizacja typu projektu nr 3 wymaga spełnienia kryterium specyficznego obligatoryjnego: „Okres realizacji projektu jest nie dłuższy niż 24 miesiące”.
W związku z powyższym, planując datę zakończenia realizacji projektu i długość trwania projektu należy uwzględnić powyższe informacje.

Czy uzyskam pieniądze na media i środki chemiczne na ten lokal oraz za wynajęcie lokalu?

Temat: media, środki chemiczne, wynajem lokalu

Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym

Wnioskodawca powinien uszczegółowić informacje na temat tego lokalu (czy będzie to lokal na potrzeby np. zarządzania projektem – biuro projektu, czy też będzie to lokal wykorzystywany do przeprowadzenia zajęć merytorycznych w ramach projektu).

Należy zwrócić uwagę, że koszty w projekcie dzieli się na koszty bezpośrednie (wszystko związane bezpośrednio z przedmiotem projektu i udzielaniem wsparcia jego uczestnikom) oraz koszty pośrednie (czyli koszty np. zarządzania projektem). Jeżeli więc, wynajęty lokal będzie wykorzystywany jako biuro projektu, Wnioskodawca będzie miał możliwość zadeklarowania takich wydatków w ramach kosztów pośrednich w projekcie.

Szczegółowe informacje na temat kosztów w ramach projektu znajdują się w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.