Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:
Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii
Czy w przypadku projektu skierowanego do osób przebywających w pieczy zagrożonych wykluczeniem społecznym a nie ogólnie rodzin zastępczych, projektodawca ma obowiązek obejmować wsparciem wszystkich członków rodziny zastępczej, w której przebywa uczestnik?
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Nie, obejmować wsparciem można zarówno osoby, jaki i całe rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Niemniej jednak, należy każdorazowo przeanalizować, czy wsparcie udzielane w takiej a nie innej postaci będzie efektywne i możliwe do zrealizowania.
Czy uczestnikiem projektu mogą być rodzice z rodzin zastępczych, którzy pracują, mają dobrą sytuację materialną?
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Nie, niemniej jednak te osoby mogą brać udział w projekcie jako otoczenie uczestników projektu.
Czy fakt przebywania osoby w pieczy zastępczej jest już wystarczającą przesłanką do udziału w projekcie, czyli oznacza, że osoba taka jest zagrożona wykluczeniem społecznym? czy też należy wykazać jeszcze jakieś inne przesłanki?
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Tak, zgodnie z definicją osoby lub rodziny zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, wystarczy, że osoba przebywa w pieczy zastępczej.
Czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania przez projekt, w którym kluczową grupą docelową/uczestnikami będą osoby (dzieci i młodzież) przebywające w pieczy zastępczej, natomiast ich prawni opiekunowie z rodzin zastępczych, w których przebywają, będą stanowić odbiorców jako otoczenie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym?
Projekt miałby polegać na tym, iż kompleksowe wsparcie byłoby skierowane do dzieci i młodzieży przebywającej w przeczy zastępczej i miałoby skutkować wyposażeniem UP w kompetencje osobiste, społeczne i zawodowe, podniesieniem ich samooceny, rozwojem osobistym, które pozwolą im lepiej funkcjonować w rodzinie, szkole i lokalnej społeczności, a także efektywnie wejść w dorosłość. Natomiast udział opiekunów z rodzin zastępczych byłby realizowany w mniejszej skali i służyłby skuteczniejszemu wsparciu UP, np. poradnictwo, grupa wsparcia w zakresie radzenia sobie z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.
Temat: formy wsparcia, piecza zastępcza, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Tak, taki projekt może być realizowany. Należy jednakże zwrócić uwagę, że dodatkowo w projekcie udział powinny brać również (jako uczestnicy projektu) rodzice biologiczni dzieci przebywających w pieczy zastępczej (jeżeli jest to możliwe). Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę, że w Poddziałaniu 11.2.3 nie dopuszcza się działań skupiających się na aktywizacji zawodowej uczestników. Przedmiotem Poddziałania 11.2.3 jest ułatwianie dostępu do usług społecznych i podnoszenie ich jakości, natomiast aktywizacja zawodowa możliwa jest np. w Poddziałaniu 11.1.1, którego bezpośrednim celem, np. przez wyposażenie w odpowiednie kompetencje społeczne i zawodowe, przywrócenie uczestników projektu na rynek pracy.
Zgodnie z zapisami Regulaminu:
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi:
- dla projektów, których zakres rzeczowy obejmuje instalację fotowoltaiczną: 500 000,00 PLN;
- dla projektów, których zakres rzeczowy obejmuje inne źródła energii odnawialnej niż instalacja fotowoltaiczna: 300 000,00 PLN.
Jak należy rozumieć zapis: dla projektów, których zakres rzeczowy obejmuje inne źródła energii odnawialnej niż instalacja fotowoltaiczna: 300 000,00 PLN. Czy zakres może obejmować tylko inne źródła energii, czy można połączyć np. pompę ciepła + instalację fotowoltaiczną i złożyć projekt na 300 000 zł (wydatków kwalifikowalnych)?
Temat: koszty kwalifikowalne, łączenie projektów
Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
Czy wymagany dokument „Analiza sytuacji wewnątrzregionalnej” powinien być sporządzony jako odrębny załącznik (dokument), czy analiza może być opisana w studium wykonalności? A jeśli ma by odrębnym dokumentem, czy jest możliwość uwzględnienia kosztu jej opracowania w kosztach kwalifikowalnych projektu?
Temat: analiza sytuacji wewnątrzregionalnej, koszty kwalifikowalne, studium wykonalności
Poddziałanie: 9.2 Infrastruktura socjalna
Zgodnie z Instrukcją wypełniania załączników przedmiotowa „Analiza sytuacji wewnątrzregionalnej” stanowi załącznik dodatkowy nr 6, w którym zostało opisane co powinien zawierać dokument. Zgodnie z załącznikiem do umowy Zasady kwalifikowalności wydatków w ramach Osi Priorytetowej 9 Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, Działanie 9.2 Infrastruktura socjalna, kwalifikowalne jest studium wykonalności do kwoty 10 000,00 zł.
Czy przesłanka ubóstwa może być traktowana jako jedyna przesłanka do uznania wykluczenia społecznego?
Temat: kwalifikowalność uczestników, ubóstwo, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Tak, zgodnie z definicją osoby lub rodziny zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, wystarczy, że osoba lub rodzina będzie spełniała co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (w tym katalogu znajduje się ubóstwo).
Czy uczestnik może spełnić minimum jedną przesłankę odnośnie wykluczenia, aby stać się uczestnikiem projektu? Oczywiście w rozumieniu, ze w projekcie realizator deklaruje się do preferowania więcej niż jednej przesłanki, jeśli taka występuje.
Temat: kwalifikowalność uczestników, uczestnik projektu, wykluczenie społeczne
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Tak, wystarczy, że uczestnik będzie spełniał tylko jedną przesłankę zawartą w definicji osoby lub rodziny zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, która znajduje się w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa.
Czy można zastosować następujący układ projektu: dzieci z rodzin zastępczych zawodowych mogą uczestniczyć w projekcie jako uczestnik, za którym w ślad idzie wsparcie finansowe, natomiast rodzice z rodziny zastępczej będą w tym przypadku traktowani w projekcie jako otoczenie?
Temat: kwalifikowalność uczestników, uczestnik projektu
Poddziałanie: 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym
Tak, rodziny zastępcze zawodowe mogą stanowić otoczenie uczestników projektu, w przypadku gdy wsparcie otrzymuje dziecko przebywające w tej rodzinie oraz jego rodzina biologiczna (o ile jest to możliwe).
Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP, która ma przypisany I lub II profil pomocy może być objęta w ramach projektu z Poddziałania 11.1.1 aktywizacją zawodową (szkolenia zawodowe i staże) czy tylko aktywizacją społeczną, jeżeli z opracowanej dla uczestnika ścieżki reintegracji i IPD będzie wynikało, że osoba ta po uzyskanym wsparciu potrzebuje także wsparcia w postaci szkolenia zawodowego i/lub stażu?
Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym
Osoba bezrobotna zakwalifikowana do I czy II profilu pomocy może być uczestnikiem projektów z Włączenia społecznego. Może również korzystać ze wszystkich możliwych form wsparcia, o ile przesłanką decydująca o przyjęciu danego uczestnika do projektu, nie jest wyłącznie jego status na rynku pracy, tylko inne powody wykluczenia społecznego wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Ponadto możliwość skierowania danej osoby na szkolenie czy staż powinno bezwzględnie wynikać z indywidualnej diagnozy każdego uczestnika. Możliwe jest również udzielenie takiej osobie wsparcia społecznego i skierowanie go na dalszą aktywizację zawodową do urzędu pracy.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl