Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:
Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii
Gmina tworzy nową placówkę wychowania przedszkolnego w budynku po zlikwidowanym gimnazjum. Prace adaptacyjne zajmą około 2-3 miesięcy ( np. VI-VIII 2019 r ), dzieci rozpoczną udział w zajęciach od IX 2019. Czy czas trwania projektu musi się zamknąć w 12 miesiącach ?
Temat: czas trwania projektu
Poddziałanie: 2.1 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej
W 1 typie projektu okres realizacji projektu może być dłuższy niż 12 miesięcy. Powyżej tego okresu, tj. 12 miesięcy Wnioskodawca może prowadzić działania techniczne związane z dostosowaniem oraz modernizacją pomieszczeń na potrzeby prowadzenia edukacji przedszkolnej, prowadzeniem rekrutacji do projektu bądź inne działania organizacyjne niezbędne dla utworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Wnioskodawca ma także możliwość realizacji działania 1.4 związanego z doskonaleniem umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, np. realizacji studiów podyplomowych.
Ponadto istnieje możliwość zaplanowania odpowiedniego okresu czasu po zakończeniu realizacji finansowania działalności bieżącej, w celu prawidłowego rozliczenia projektu.
Jeżeli Wnioskodawca postanowi, iż okres realizacji projektu będzie dłuższy niż okres finansowania działalności bieżącej ośrodka wychowania przedszkolnego, to należy jednak podkreślić, iż zasadność oraz efektywność przyjętego okresu realizacji projektu będą weryfikowane w trakcie oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie projektu
W kryteriach obligatoryjnych specyficznych znajduje się „Handel elektroniczny” ze względu na specyfikę usług najlepszą metodą sprzedaży jest sprzedaż bezpośrednia oczywiście przedsiębiorca nie widzi przeszkód, aby taka możliwość sprzedaży była również uwzględniona w projekcie to kryterium nie jest punktowane jednak będzie w związku z powyższym stanowiło niewielki element całości i zostanie ocenione w Biznes Planie. Czy gdzieś w dokumentacji Konkursu RPWM.01.04.02-IP.03-28-001/17 znajduje się szerszy opis definicji "handel elektprniczny" ? I czy dobrze rozumujemy, iż we wniosku mamy założyć zakup usług polegających na stworzeniu systemu do sprzedaży elektronicznej i tym samym spełnimy to kryterium. Projekt zakłada pakietowanie usług, które w pozostałych kryteriach mogą uzyskać wysoką ilość punktów.
Temat: handel elektroniczny
Poddziałanie: 1.4.2 Pakietowanie produktów i usług
W ramach Kryteriów merytorycznych specyficznych (Obligatoryjnych)* kryterium nr 3 to:
„Handel elektroniczny - Wnioskodawca założył, że sprzedaż planowanego do utworzenia w ramach realizacji projektu pakietu produktów/ usług odbywać się będzie również poprzez handel elektroniczny (e-commerce) . Kryterium obligatoryjne – spełnienie kryterium jest niezbędne do przyznania dofinansowania.
Kryterium zerojedynkowe. Ocena spełniania kryteriów polega na przypisaniu im wartości logicznych „tak” lub „nie”.
W definicji znajduje się przypis nr 2 dotyczący handlu elektronicznego: „Handel elektroniczny obejmuje transakcje, które dokonywane są poprzez sieci oparte na protokole IP. Towary i usługi zamawiane są w trybie bezpośrednim (on-line), natomiast dostawa oraz płatność może odbywać się w sieci lub poza nią. Z e-commerce wyłączone są zamówienia złożone przez telefon, fax lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (definicja Głównego Urzędu Statystycznego).”
W wytycznych programowych znajdujemy określenie „wydatki poniesione na pakietowanie produktów i usług dotyczących działalności Beneficjenta prowadzonej poza terenem województwa warmińsko – mazurskiego” – to wydatki niekwalifikowalne. Natomiast w regulaminie konursu RPWM.01.04.02-IP.03-28-001/17: „Działalność beneficjenta/partnera musi być prowadzona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, przy czym lokalizacja siedziby/oddziału beneficjenta/partnera musi znajdować się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Warunek nie będzie spełniony w przypadku prowadzenia działalności/lokalizacji siedziby lub oddziału w tzw. wirtualnym biurze.” Czy w przypadku, gdy konsorcjum 2 firm, które posiadają siedzibę/oddział na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wnioskują o pakietowanie usług, które będą świadczone na terenie UE to czy taki projekt i wydatki w nim poniesione będą uznane za kwalifikowalne?
Albo wprost zapis o niekwalifikowalności wydatków: „wydatki poniesione na pakietowanie produktów i usług dotyczących działalności Beneficjenta prowadzonej poza terenem województwa warmińsko – mazurskiego” dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji kiedy siedziba i oddział są inne niż województwo warmińsko-mazurskie?
Temat: wydatki kwalifikowalne
Poddziałanie: 1.4.2 Pakietowanie produktów i usług
Wydatki poniesione w ramach Działania 1.4.2 schemat B na pakietowanie produktów i usług są kwalifikowalne gdy świadczone są (np. sprzedaż) na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Natomiast odbiorcą usług czy produktów mogą być firmy, czy osoby spoza obszaru działania. Wszelkie wydatki w ramach projektu muszą dotyczyć działalności na terenie województwa warmińsko – mazurskiego np. zakupione do firmy oprogramowanie komputerowe może być zainstalowane tylko na komputerze w siedzibie firmy na terenie województwa warmińsko – mazurskiego
Temat: dokumentacja techniczna, zaprojektuj i wybuduj
Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
Zał. nr 5 wyciąg z dokumentacji technicznej powinna zawierać wymienione w e-mailu elementy, ale o tym czy projekt będzie spełniał wymogi , dotyczące dokumentacji technicznej, zadecydują eksperci po zapoznaniu się z ta dokumentacja na ocenie wniosku.
Proszę pamiętać, że załączniki do wniosku o dofinansowanie powinny być przygotowane zgodnie z Załącznikiem nr 3 Instrukcja wypełniania załączników. Szczegółowy opis zał. nr 5 wyciąg z dokumentacji technicznej znajduje się na str. 11 w/w instrukcji.
„Wnioskodawcy jako wymagany załącznik, w przypadku projektów przewidujących prace budowlane, powinni przedstawić wyciąg z projektu budowlanego, w postaci kopii stron dokumentacji zawierającej: numery tomów (jeżeli dotyczy), tytuły i autorów opracowań wraz z numerami uprawnień i podpisami autorów oraz opis techniczny wraz z podstawowymi rzutami inwestycji. Ponadto, na żądanie IOK/ION, Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia pełnej dokumentacji technicznej projektu. Załącznik ten może okazać się istotny w procesie oceny merytorycznej Wniosku o dofinansowanie projektu przy weryfikacji rzeczowego zakresu robót.
W przypadku projektów drogowych należy załączyć dodatkowo Plan sytuacyjny drogi oraz przekroje porzeczne i podłużne.
Wyciąg z dokumentacji technicznej powinien dotyczyć prac przewidzianych w projekcie (dokument może mieć szerszy charakter niż zakładany w projekcie, nie może jednak zakładać węższego katalogu prac). Jeśli dokument ten zawiera numery działek, powinny być one zgodne z działkami wskazanymi w pozwoleniu na budowę lub dokumentach dotyczących zagospodarowania przestrzennego (zał. nr 3.1, 3.2, 3.3) lub zał. 4.1, 4.2 oraz zał. 6.
IOK/ION przewiduje dofinansowania projektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W przypadku projektów „Zaprojektuj i wybuduj” obowiązkowym załącznikiem jest program funkcjonalno-użytkowy sporządzony zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. z 2004 roku, Nr 202, poz. 2072, z późn. zm.).”.
Dokumentacja techniczna dla przedsięwzięć niepodlegających zgłoszeniu powinna zawierać opis techniczny wraz ze schematami / rysunkami technicznymi umożliwiającymi jednoznaczne określenie zakresu rzeczowego projektu wraz z charakterystyką prac i głównymi urządzeniami do zamontowania
Dodatkowo do Wniosku o dofinansowanie projektu w przypadku projektów polegających na zakupie środków trwałych powinien zostać dołączony plan sytuacyjny budynku na którym zaznaczone powinno być docelowe pomieszczenie, w którym dany środek trwały zostanie zamontowany”.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl