Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii

  1. Czy szkolenia w ramach projektu można skierować do pracowników BRANŻY PRODUKCYJNEJ, gdzie wchodzi szeroko pojęta produkcja związana z przetwórstwem przemysłowym, czy trzeba wskazać konkretną branżę produkcyjną, zawężoną, co będzie stanowiło niejako ograniczenie dla pracowników innych firm produkcyjnych?
  2. Czy 1 osoba może wziąć udział w 3 różnych kursach (modułach), czy 1 kursem (modułem) można objąć tylko 1 osobę, by spełnić warunek, iż dla każdej z branż należy zaplanować 3 szkolenia?

Temat: szkolenia

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

 

Branża – jest to dziedzina gospodarki, produkcji lub handlu, która obejmuje produkty i usługi należące do tego samego rodzaju, np. branża spożywcza, branża turystyczna itd. W związku z tym na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca powinien określić konkretnie, która branża/branże objęte zostały diagnozą, np. branża produkcji mięsnej i mleczarskiej.

Jeżeli jest to możliwe, wsparcie powinno być skierowane do jak najszerszego kręgu osób (grupa docelowa wskazana została na stronie 20 Regulaminu konkursu). Mimo iż charakter planowanych szkoleń wynika z potrzeb konkretnej branży nie można ograniczać grupy docelowej wyłącznie do jej pracowników. Ograniczenie grupy docelowej może wynikać z charakteru szkoleń, np. w szkoleniu z komunikacji może wziąć udział każda osoba dorosła, ale w kursie na prawo jazdy kat. E może wziąć udział osoba, która posiada już prawo jazdy kat. C.

 

Czy w ramach konkursu nr RPWM.02.03.02-IZ.00-28-001/17 dopuszczalne jest ujęcie w budżecie w ramach kosztów bezpośrednich wynagrodzenia specjalisty ds. szkoleń, który stanowiłby personel merytoryczny, nie zarządzający? Obowiązki specjalisty ściśle związane byłyby z realizacją zadań dot. szkoleń, wskazanych w ramach kosztów bezpośrednich. Do obowiązków takiej osoby należałoby, m.in.: przygotowywanie i realizacja planu szkoleń w ramach projektu, monitoring realizowanych szkoleń, ich nadzorowanie, obsługa grup szkoleniowych, współpraca z podwykonawcami wybranymi do realizacji szkoleń, badanie efektywności szkoleń, przygotowywanie wskaźników i raportów szkoleniowych.

 

Temat: koszty bezpośrednie, rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

 

Przedstawiony zakres obowiązków specjalisty ds. szkoleń wskazuje, iż osoba ta nie będzie stanowiła personelu merytorycznego, bezpośrednio związanego z realizacją szkolenia, tylko personel zarządzający. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności czynności związane z organizacją wsparcia w ramach projektu w tym organizacja szkoleń i kursów, nie zaś ich prowadzenie, należy sfinansować w ramach kosztów pośrednich.

Forma zatrudnienia, fakt oddelegowania oraz to czy osoba jest zatrudniona z zewnątrz nie stanowi o przypisaniu kosztów wynagrodzenia do kosztów pośrednich bądź bezpośrednich. O zakwalifikowaniu kosztów decyduje zakres wykonywanych obowiązków.

Koszty pośrednie stanowią koszty administracyjne związane z obsługą projektu.

Wynagrodzenia w kosztach bezpośrednich dotyczą pracy personelu projektu niezbędnego do realizacji zadań merytorycznych.

Zapisy dotyczące wydatków wykazywanych w ramach kosztów bezpośrednich i pośrednich znajdują się w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności oraz Regulaminie przedmiotowego konkursu.

 

Dokumenty odnośnie Wytycznych w zakresie kwalifikowalności znajdują się pod linkiem: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/#/domyslne=1/10515=1678/10502=3027/24204=3130

Czy nasz Partner może wystąpić w ramach tego samego konkursu jako Wnioskodawca w innym projekcie, bądź Partner w innym projekcie – z inną instytucją? Czy też dopuszczone jest wystąpienie w charakterze Partnera lub Wnioskodawcy jedynie jednokrotnie?

Temat: partnerstwo, wnioskowanie w projektach

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

W przedmiotowym konkursie nie ma ograniczeń określających liczbę projektów, w których jeden podmiot może występować jako Wnioskodawca/Parter.

Na str. 12 Regulaminu konkursu widnieje zapis: nie ma możliwości by zrealizować kurs języka angielskiego na poziomie B2, natomiast istnieje możliwość realizacji kursu języka angielskiego branżowego dla prawników, lekarzy itd. Nie ma możliwości by zrealizować kurs dotyczący komunikacji z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i aplikacji, natomiast istnieje możliwość realizacji kursu obsługi specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przez grafika komputerowego, inżyniera itd. Dodatkowo, nie jest możliwe realizowanie kursów i szkoleń.

Proszę o wyjaśnienie co oznacza zapis: Dodatkowo, nie jest możliwe realizowanie kursów i szkoleń.

 

Temat: szkolenia, wskaźniki rezultatu

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

Zapis z Regulaminu (str. 12), który brzmi: „Dodatkowo, nie jest możliwe realizowanie kursów i szkoleń” stanowi oczywistą omyłkę pisarską, która zostanie usunięta podczas najbliższej aktualizacji ww. dokumentu.

Czy do wskaźnika rezultatu: Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia wliczają się jedynie osoby, które uzyskały kwalifikacje w ramach KKZ i kursów umiejętności zawodowych, czy wliczone mogą zostać również osoby uzyskujące kwalifikacje w ramach realizacji Kursy i szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji?

 

Temat: kryterium, szkolenia, wskaźniki rezultatu

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

Wskaźnik rezultatu: Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia monitoruje liczbę osób w projekcie, które uzyskały kwalifikacje (definicja kwalifikacji znajduje się w Załączniku nr 9 do Regulaminu) w ramach KKZ, kursów oraz szkoleń.

Zgodnie z zapisami Regulaminu Konkursu: Projekt realizuje minimum trzy kursy/szkolenia prowadzące do podniesienia kwalifikacji i/lub kompetencji, zaś jego realizacja uzasadniona jest potrzebami danej branży, zdiagnozowanymi we współpracy z pracodawcami. Czy oznacza to, że w projekcie należy już jasno sprecyzować nazwy szkoleń, które będą realizowane? Czy szkolenia muszą dotyczyć tylko jednej branży czy mogą dotyczyć kilku, np. finansów, budownictwa?

 

Temat: szkolenia

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

Zgodnie z brzmieniem kryterium specyficznego obligatoryjnego nr 3, Wnioskodawca zobowiązany jest  do realizacji minimum trzech kursów, szkoleń o różnej tematyce, prowadzących do uzyskania kwalifikacji i/lub kompetencji. Ww. zapisy dopuszczają organizację szkoleń odpowiadających na potrzeby kilku branż. Aby spełnić założenia opisane w kryterium, koniecznym jest wskazanie jakiego rodzaju szkolenia Wnioskodawca planuje zorganizować przy jednoczesnym spełnieniu warunku, iż stanowić one będą kompleksową odpowiedź na potrzeby branż, o których mowa w projekcie. Dla każdej z branż należy zaplanować 3 szkolenia, przy czym dopuszczalna jest sytuacja, że jedno szkolenie stanowi odpowiedź na zdiagnozowane

Czy w ramach danego programu jest finansowana infrastruktura informacyjno-komunikacyjna? Mianowicie okablowanie przewodami informatycznymi budynku, przygotowanie serwerowni? Wszystkie działania mają na celu cyfryzację szkoły i komputeryzację nauczania.

 

Temat: wydatki kwalifikowalne

Poddziałanie: 9.3.4 Infrastruktura edukacji ogólnokształcącej

Wszystkie działania przyczyniające się do poprawy nauczania są kwalifikowane, jeżeli w ramach projektu ujęto koszty wdrożenia infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej jako elementy służące dydaktyce – będą one kwalifikowane.

Dotyczy Regulaminu konkursu w § 9 Sporządzanie i forma składania wniosku o dofinansowanie projektu i załączników 1. pkt 5: Wypełniony wniosek o dofinansowanie projektu w wersji elektronicznej należy wysłać za pomocą dostępnej w systemie LSI MAKS2 funkcji „Wyślij wniosek”. Następnie wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami, Wnioskodawca składa w Sekretariacie WFOŚiGW w Olsztynie w jednym egzemplarzu oraz w wersji elektronicznej (na płycie CD/innym nośniku elektronicznym). Wnioskodawca nie może edytować/poprawiać wysłanego w systemie MAKS2 wniosku, w wersji która została przekazana do IOK do momentu nadania numeru rejestracyjnego projektu pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.                                          

Co powinna zawierać wersja elektroniczna dołączona do wniosku?

Temat: dokumenty do załączenia

Poddziałanie: 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy złożyć w formie papierowej w jednym egzemplarzu oraz w wersji elektronicznej (na płycie CD/ innym nośniku elektronicznym). Ponadto, wypełniony wniosek w wersji elektronicznej należy przesłać za pomocą systemu informatycznego LSI MAKS2, dostępnego na stronie internetowej www.rpo.warmia.mazury.pl, używając funkcji: „wyślij wniosek”.

  

Poddziałanie 5.4.1 bezpieczeństwo Warmii i Mazur: ze względu na istniejącą potrzebę zabezpieczenia przed klęską suszy (praktycznie wszystkie studnie prywatne powysychały) czy byłoby możliwe pozyskanie dofinansowania:

  • na budowę stacji uzdatniania wody w gminie z 2 nowymi studniami, przepompowniami strefowymi, siecią wodociągową łączącą 2 miejscowości w celu stworzenia zamkniętego „spiętego” systemu zabezpieczającego podaż wody?
  • na dostawę agregatów prądotwórczych i beczek na wodę niezbędne do podaży wody w sytuacjach kryzysowych? 

Temat: wydatki kwalifikowalne

Poddziałanie: 5.4.1 Bezpieczeństwo Warmii i Mazur

W ramach Poddziałania 5.4.1 Bezpieczeństwo Warmii i Mazur (planowany konkurs od 29.05 – 28.06.2017r. http://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/2021/poddzialanie-541-bezpieczenstwo-warmii-i-mazur)  -– zgodnie z załącznikiem 18 do regulaminu konkursu; Punkt 5.1. Wydatki kwalifikowalne związane z realizacją projektu kosztami kwalifikowalnymi są, m.in.

Wyposażenie służb ratowniczych w m.in. środki ochrony strażaka, sprzęt ratowniczy, sprzęt łączności i sygnalizacyjny, pompy, węże, armatura, osprzęt, zestaw pomocy medycznej, pozostały sprzęt oraz urządzenia niezbędne do przeciwdziałania klęsk żywiołowych i przeciwdziałania suszy.

Zakup sprzętu, wyposażenia, instalacji: w zakresie urządzeń przeciwpowodziowych i przeciwdziałania suszy (m.in. przepompowni, polderów, suchych zbiorników, kanałów ulgi itp.), regulacji i utrzymania cieków wodnych oraz innych form retencyjności, małych zbiorników wielozadaniowych i stopni wodnych.

Czy w działaniu 9.2 infrastruktura socjalna możliwy byłby, jako koszt kwalifikowalny uznany koszt umowy zlecenie / umowy o pracę/ o dzieło dla osoby (np. animatora), która świadczyłaby usługi np. z zakresu aktywizacji dzieci i młodzieży?

Temat: wydatki kwalifikowalne

Poddziałanie: 9.2 Infrastruktura socjalna

Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w Działaniu 9.2 Infrastruktura socjalna (dla aktualnie ogłoszonego konkursu http://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/2041/dzialanie-92-infrastruktura-socjalna ) zostały przedstawione w zał. 17.  Zgodnie z punktem 6.2 tych wytycznych  – koszty związane z zaangażowaniem personelu są niekwalifikowalne.

 

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.