Fundusze Europejskiej
logo regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego
warmia mazury logo
logo unii europejskiej

Szukaj

FAQ

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:

Temat:

Działanie/Poddziałanie:

Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii

Dotyczy naboru nr RPWM.06.01.02-IZ.00-28-003/17 
 

Czy składany wniosek o dofinansowanie projektu może obejmować nie tylko wsparcie infrastruktury festiwalowej, ale również organizację wydarzenia kulturalnego lub kilku wydarzeń?

Zapisy w Regulaminie i w SzOOP nie są jednoznaczne, ponieważ:

1. SzOOP, str. 18 (limity i ograniczenia): „(…) w przypadku projektów polegających na organizacji imprez o charakterze kulturalnym, takich jak festiwale, wystawy, wsparcie otrzymają wydarzenia, które przekładają się na efekty gospodarcze regionu i tylko takie, w których partnerami finansowymi* będą przedsiębiorcy” – w przypisie czytamy: „Wnioskodawca powinien wskazać we wniosku o dofinansowanie, studium wykonalności i/lub innych załącznikach, że przedsiębiorca/y jest/są zaangażowany/i finansowo w wydarzeniu w części nie podlegającej refundacji ze środków RPO WiM 2014–2020, np. poprzez umowy sponsorskie, itp.”

Komentarz: z powyższego wynika, że projekt może obejmować organizację wydarzenia i wtenczas należy wykazać, że część kosztów związanych z wydarzeniem ponosi partner finansowy, czyli przedsiębiorca.
 

2. Regulamin konkursu, str. 6: „W ramach niniejszego priorytetu wspierane będą: (…) Wsparcie miejsc promocji kultury (wsparcie infrastruktury na cele organizacji wydarzeń kulturalnych, tj. festiwali, wystaw, wydawnictw, itp.)”.

Komentarz: z powyższego wynika, że wśród przewidywanych typów projektu nie ma projektów obejmujących organizację wydarzeń, ale jedynie wsparcie infrastruktury na te cele.

Str. 9: „W przypadku projektów polegających na organizacji imprez o charakterze kulturalnym, takich jak festiwale, wystawy, wsparcie otrzymają wydarzenia, które przekładają się na efekty gospodarcze regionu i tylko takie, w których partnerami finansowymi1 będą przedsiębiorcy”.

Komentarz: zapis taki sam jak w SzOOP sugeruje, że jednak jest możliwe dofinansowanie w ramach projektu wydarzenia kulturalnego.

Temat: koszty kwalifikowalne, wydatki kwalifikowalne

Poddziałanie: 6.1.2 Instytucje kultury

Tak, w przypadku realizacji projektu w ramach Typu 3 „Wsparcie miejsc promocji kultury (wsparcie infrastruktury na cele organizacji wydarzeń kulturalnych, tj. festiwali, wystaw wydawnictw, itp.)”, oprócz modernizacji infrastruktury można sfinansować również koszty organizacji wydarzenia/wydarzeń kulturalnych, dla których ta infrastruktura ma służyć. Jednakże z uwagi na specyfikę projektu należy wziąć pod uwagę ograniczenia wymienione w Regulaminie konkursu, gdyż zgodnie z §4 ust. 12:

W przypadku projektów polegających na organizacji imprez o charakterze kulturalnym, takich jak festiwale, wystawy, wsparcie otrzymają wydarzenia, które przekładają się na efekty gospodarcze regionu i tylko takie, w których partnerami finansowymi  będą przedsiębiorcy. W tym wypadku „Wnioskodawca powinien wskazać we wniosku o dofinansowanie, studium wykonalności i/lub innych załącznikach, że przedsiębiorca/y jest/są zaangażowany/i finansowo w wydarzeniu w części nie podlegającej refundacji ze środków RPO WiM 2014–2020, np. poprzez umowy sponsorskie, itp.”.

Natomiast zgodnie w §4 ust. 5 Regulaminu:

„Projekty obejmujące wsparcie infrastruktury na cele organizacji wydarzeń kulturalnych – maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych dla projektu nie może przekroczyć 4 mln PLN”.

Zgodnie z zapisami regulaminu:

„Przykład 1: W sytuacji, gdy Wnioskodawca zakłada, iż w projekcie wezmą udział osoby zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (należące do grupy a), wówczas należy wykazać jeden wskaźnik efektywności społecznej, przy czym jego minimalna wartość musi wynosić 34%.

Przykład 2: W sytuacji, gdy Wnioskodawca zakłada, iż w projekcie wezmą udział osoby zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (osoby należące do grupy a) oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (należące do grupy b) należy wykazać dwa odrębne wskaźniki efektywności społecznej dla osób:

- należących do grupy a oraz ,

- należących do grupy b,

przy czym wartości dla obu wskaźników nie mogą być niższe niż 34%. „

Czy oznacza to, że gdy w projekcie nie jest planowany udział osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym to nie należy wskazywać we wniosku wskaźnika dotyczącego tej grupy osób? Czy mimo wszystko należy wpisać we wniosku ten wskaźnik(na wypadek gdyby na etapie realizacji pojawiły się takie osoby)? Tak samo pytanie kieruję odnośnie wskaźnika efektywności zatrudnieniowej.

Temat: grupy, niepełnosprawności

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

We wniosku o dofinansowanie wskaźnik efektywności społecznej i wskaźnik efektywności zatrudnieniowej wykazujemy dla takiej grupy docelowej w projekcie, jaka jest opisana we wniosku,  w polu 3.1 „Opis grupy docelowej“.

Wobec powyższego, jeżeli Wnioskodawca opisuje diagnozę sytuacji problemowej tylko względem osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym (w tym osób pełnosprawnych oraz z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) wówczas wykazuje jeden wskaźnik efektywności społecznej dla tych osób na poziomie 34% i jeden wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla tych osób na poziomie 22%.

Dodatkowo informujemy, że na etapie przygotowania wniosku, nie jest błędem założenie we wniosku wskaźników efektywnościowych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi z wartością docelową „0 %“, ponieważ w momencie pojawienia się takich osób w projekcie na etapie jego realizacji, wskaźnik odpowiednio będzie aktualizowany (należy pamiętać, że wartość docelowa wskaźnika musi wynieść dla wskaźnika efektywności społecznej 34%, a dla wskaźnika efektywności zatrudnieniowej 12% liczony od zrekrutowanej liczby osób w projekcie ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi).

 

Należy również pamiętać, że w ramach niniejszego konkursu preferowane do objęcia wsparciem w projekcie są 3 grupy:

  1. Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego, rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w rozdziale 3 pkt 13 Wytycznych CT9.
  2. Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną i z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.
  1. Osoby korzystające z PO PŻ.

Czy w ramach poddziałania 6.2.3. beneficjentem może być nadleśnictwo?

Czy w ramach przedmiotowego naboru można:

1. odbudować uszkodzoną wiatę, zagospodarować teren,

2. uporządkować postawić wiatę z wyposażeniem stoły ławki, kosze na śmieci, stojak na rowery  przygotować tablice informacyjne w celach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży,

3. postawić śmietnik na parkingu  do segregacji odpadów i stojak na rowery?

Temat: nadleśnictwo

Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów

Tak, w ramach poddziałania 6.2.3. beneficjentem może być nadleśnictwo.

W ramach Poddziałania 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów, Schemat B – zagospodarowanie przestrzeni na cele turystyczno-rekreacyjne (z wyłączeniem Schematu A): budowa, rozbudowa terenów rekreacyjnych, punktów i tarasów widokowych, ścieżek dydaktycznych, tras kajakowych, narciarskich, jeździeckich wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Należy jednak pamiętać, że aby projekt otrzymał dofinansowanie musi spełnić wszystkie wymogi określone w Regulaminie konkursu oraz jego załącznikach, a także uzyskać odpowiednią liczbę punktów. 

Czy w ramach poddziałania 6.1.2 Jednostka samorządu terytorialnego – gmina, może uzyskać dofinansowanie na przebudowę istniejącego amfiteatru, wartość projektu około 2 mln złotych, Typ projektu: 3. Wsparcie miejsc promocji kultury (wsparcie infrastruktury na cele organizacji wydarzeń kulturalnych, tj. festiwali, wystaw wydawnictw, itp.)

Temat: amfiteatr

Poddziałanie: 6.1.2 Instytucje kultury

Projekt przebudowy istniejącego amfiteatru w którym beneficjentem będzie jst kwalifikuje się do wsparcia w ramach Poddziałania 6.1.2 Instytucje kultury, w typie projektu „Wsparcie miejsc promocji kultury (wsparcie infrastruktury na cele organizacji wydarzeń kulturalnych, tj. festiwali, wystaw wydawnictw, itp.)”.

Należy jednak pamiętać, że aby projekt otrzymał dofinasowanie musi spełnić wszystkie wymogi określone w Regulaminie konkursu oraz jego załącznikach, a także uzyskać odpowiednią liczbę punktów. 

Czy w ramach podziałania 2.3.2. dopuszczalne jest partnerstwo, w ramach którego partnerowi nie zostaną przydzielone żadne zadania w ramach kosztów bezpośrednich, a jego rolą będzie wsparcie w zakresie zarządzania projektem i rekrutacji? 

Temat: partnerstwo

Poddziałanie: 2.3.2 Rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych osób dorosłych

Partnerstwo musi być zawierane zgodnie z Regulaminem konkursu, który zakłada współpracę na każdym etapie realizacji projektu.

W związku z tym, że partnerstwo oznacza współpracę między podmiotami w tak ścisłym zakresie/ zależności, tj. wspólne przygotowanie WOD, uzgodnienie wzajemnych relacji (podział obowiązków i odpowiedzialności) oraz wspólna realizacja projektu, w tym zarządzanie, należy przeanalizować zasadność podejmowania partnerstwa lub stworzyć współpracę opartą o odpowiedni podział obowiązków na wszystkich jej etapach.

Więcej szczegółów w Regulaminie konkursu. pkt 3.2.2. str. 16

Zgodnie z załącznikiem nr 17 do Regulaminu konkursu – wytyczne ws. kwalifikowalności koszt promocji może wynosić maksymalnie 100 000 złotych.  Czy koszt promocji może zostać podzielony na część gospodarczą i niegospodarczą w proporcji jakiej pozostałe koszty dotyczą tych właśnie części (gospodarcza/niegospodarcza)?

Temat: część gospodarcza, część niegospodarcza, koszt promocji

Poddziałanie: 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych

Zgodnie z zapisami Wytycznych w sprawie kwalifikowalności wydatków Działanie 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (rozdz.. 4.3, pkt 10) „wydatki na promocję projektu w przypadku projektów objętych pomocą publiczną oraz pomocą de minimis” stanowią koszt niekwalifikowalny w projekcie. W związku z tym, że wydatki w ramach „części gospodarczej” objęte są pomocą publiczną, koszt promocji może być kwalifikowalny jedynie w ramach wydatków dotyczących „części niegospodarczej”.

 

Przykład:

Część gospodarcza stanowi 30% w projekcie, część niegospodarcza stanowi 70%

Wydatki na promocję w projekcie wynoszą 80 000,00 PLN

Podział kosztów:

 

80 000,00

Wydatki kwalifikowalne (70%)

Wydatki niekwalifikowalne (30%)

56 000,00

24 000,00

Dofinansowanie 100%

Dofinansowanie 0%

56 000,00

0,00

Czy załącznik w postaci umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym jest załącznikiem obowiązkowym w projekcie hybrydowym na etapie naboru wniosku aplikacyjnego do Działania 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych, w sytuacji kiedy partner prywatny nie został jeszcze wybrany? Procedura wyboru partnera wkrótce się rozpocznie. Tryb wyboru partnera prywatnego w postaci dialogu konkurencyjnego umożliwia przygotowanie umowy na etapie rund dialogowych w trakcie których umowa ta jest negocjowana z partnerem. Zatem nie jest na tym etapie możliwe załączenie umowy w kształcie, w jakim zostanie podpisana z partnerem prywatnym, bo jej ostateczny kształt zostanie dopiero wypracowany w trakcie dialogu.

Temat: partner, umowy o partnerstwie

Poddziałanie: 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych

Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania załączników, stanowiącej Załącznik nr 3 do Regulaminu naboru  nr RPWM.01.01.00-IZ.00-28-001/17 (Rozdział II, pkt 5) „W przypadku gdy Wniosek składany jest przed dokonaniem wyboru partnera prywatnego, należy przedłożyć projekt umowy PPP, jeśli został sporządzony.” Oznacza to, iż umowa PPP lub jej projekt są wymagane, jeśli zostały sporządzone. W przypadku, gdy w momencie składania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca nie posiada jeszcze powyższych dokumentów, należy o tym poinformować Instytucję Organizującą Konkurs, w dokumentacji aplikacyjnej.

Wnioskodawca posiada grunt, na którym chciałby zrealizować inwestycję – czy koszty przyłączy (energia elektr, wod, kan, gaz) są kosztami kwalifikowalnymi? 

Temat: grunt, koszty przyłącza

Poddziałanie: 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych

Zgodnie z zapisami Wytycznych w sprawie kwalifikowalności wydatków Działanie 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (rozdz.. 4.2.3, pkt 1) „Wydatki na zakup materiałów lub robót budowlanych mogą być uznane za wydatki kwalifikowalne, jeśli zostały przewidziane we wniosku o dofinansowanie projektu będącym załącznikiem do umowy o dofinansowanie projektu”. W związku z tym, że budowa przyłączy stanowi element robót budowlanych, wydatki poniesione na ich budowę mogą zostać ujęte jako koszty kwalifikowalne w projekcie.

Planowany do realizacji projekt w ramach ww. działania ma być projektem hybrydowym. Proszę o informację czy kosztem kwalifikowalnym jest koszt doradztwa prawnego, finansowego, podatkowego na etapie procedury wyboru partnera prywatnego? 

Temat: doradztwo, projekt hybrydowy

Poddziałanie: 1.1 Nowoczesna infrastruktura badawcza publicznych jednostek naukowych

Zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 z dnia 19.09.2016 r. Punkt 6.11 Wytycznych określa możliwość kwalifikowania kosztów doradztwa w ramach projektu.

Jednocześnie należy pamiętać, że w ramach części gospodarczej objętej pomocą publiczną, kwalifikowalne mogą być jedynie koszty wskazane w art. 26 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014). Oznacza to, że wydatki poniesione na doradztwo mogą stanowić koszt kwalifikowalny jedynie w części niegospodarczej. Podziału kosztów należy dokonać analogicznie jak w przykładzie opisanym poniżej - w pkt 4)

Dotyczy Poddziałania 11.1.1, konkurs nr RPWM.11.01.01-IZ.00.28-003/17

Zgodnie z zapisami regulaminu

„Przykład 1: W sytuacji, gdy Wnioskodawca zakłada, iż w projekcie wezmą udział osoby zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (należące do grupy a), wówczas należy wykazać jeden wskaźnik efektywności społecznej, przy czym jego minimalna wartość musi wynosić 34%.

Przykład 2: W sytuacji, gdy Wnioskodawca zakłada, iż w projekcie wezmą udział osoby zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (osoby należące do grupy a) oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (należące do grupy b) należy wykazać dwa odrębne wskaźniki efektywności społecznej dla osób:

- należących do grupy a oraz,

- należących do grupy b,

przy czym wartości dla obu wskaźników nie mogą być niższe niż 34%”.

Czy oznacza to, że gdy w projekcie nie jest planowany udział osób niepełnosprawnych  w stopniu znacznym, to nie należy wskazywać  we wniosku wskaźnika dotyczącego tej grupy osób? Czy mimo wszystko należy wpisać we wniosku ten wskaźnik (na wypadek gdyby na etapie realizacji pojawiły się takie osoby)? Tak samo pytanie kieruję odnośnie wskaźnika efektywności zatrudnieniowej.

Temat: wskaźniki

Poddziałanie: 11.1.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

 

We wniosku o dofinansowanie wskaźnik efektywności społecznej i wskaźnik efektywności zatrudnieniowej wykazujemy dla takiej grupy docelowej w projekcie, jaka jest opisana we wniosku, w polu 3.1 „Opis grupy docelowej”.

Wobec powyższego, jeżeli Wnioskodawca opisuje diagnozę sytuacji problemowej tylko względem osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym (w tym osób pełnosprawnych oraz z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) wówczas wykazuje jeden wskaźnik efektywności społecznej dla tych osób na poziomie 34% i jeden wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla tych osób na poziomie 22%.

Dodatkowo informujemy, że na etapie przygotowania wniosku, nie jest błędem założenie we wniosku wskaźników efektywnościowych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi z wartością docelową „0%“, ponieważ w momencie pojawienia się takich osób w projekcie na etapie jego realizacji, wskaźnik odpowiednio będzie aktualizowany (należy pamiętać, że wartość docelowa wskaźnika musi wynieść dla wskaźnika efektywnści społecznej 34%, a dla wskaźnika efektywnosci zatrudnieniowej 12% liczony od zrekrutowanej liczby osób w projekcie ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi).

Należy również pamiętać, że w ramach niniejszego konkursu preferowane do objęcia wsparciem w projekcie są 3 grupy:

1.  Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego, rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w rozdziale 3 pkt 13 Wytycznych CT9.

2.  Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną i z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.

3.  Osoby korzystające z PO PŻ.

Portal współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

przewodnik rpo
facebook
YouTube
kanał RSS
Jeśli szukasz informacji o RPO WiM na lata 2007-2013, to przejdź do poprzedniej wersji serwisu.