Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujące Cię zagadnienie:
Dostępnych 674 pytań i odpowiedzi ze wszystkich kategorii
Pytanie dotyczy kryteriów merytorycznych punktowych, dokładnie chodzi o "Analizę popytu". W jaki sposób oceniany będzie wzrost popytu w przypadku fundacji, która otwiera nowe miejsce (nowe camperowisko), które dotychczas nie funkcjonowało? Czy wzrost popytu odnoszony będzie do zera?
Temat: analiza popytu
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
Kryterium merytoryczne punktowe „Analiza popytu”, oceniane będzie zgodnie z definicją w nim zawartą: „Ocenie będzie podlegać prognozowany wzrost popytu na usługi produkowane przez zrealizowany projekt, liczony jako procentowy wzrost liczby odwiedzających wspartą infrastrukturę w ciągu roku od zakończenia realizacji projektu w stosunku do ostatniego roku przed realizacją projektu. Analiza popytu została przeprowadzona w sposób poprawny i jest wiarygodna (została wykonana na bazie wiarygodnych źródeł szacowanej liczby dodatkowych odwiedzających – poparta jest wynikami badań własnych, zleconych lub ogólnie dostępnych).
Gmina planuje złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji dotyczącej budowy ścieżki rowerowej w ramach schematu A. Inwestycja realizowana jest Specustawą Drogową w związku z tym przy realizacji inwestycji metodą ZRiD nie jest wymagane prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jakie dokumenty powinniśmy załączyć do wniosku o dofinansowanie w związku z załącznikiem nr 6 Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością?
Temat: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
Zgodnie z INSTRUKCJĄ WYPEŁNIANIA ZAŁĄCZNIKÓW w przypadku projektów polegających na przeprowadzeniu robót budowlanych (również jako robót towarzyszących przystosowaniu pomieszczeń do zakupywanego sprzętu, oraz w przypadku wszystkich innych typów projektów na wezwanie IOK/ION), Wnioskodawca/partnerzy zobowiązani są przedstawić Oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością (Załącznik nr 6), jest więc to załącznik obligatoryjny. W opisanym przypadku ww. oświadczenie należy wypełnić zgodnie z decyzją ZRiD.
Czy w ramach Schematu C – szkółki żeglarskie mogą ubiegać się o dofinansowanie szkółki żeglarskie na budowę pomostów oraz zakup wyposażenia, podlegające pod:
a) Publiczne placówki oświatowe (podlegające JST), gdzie prowadzone są szkółki żeglarskie pozalekcyjne (nie związane z działalnością edukacyjną szkoły)
b) Niepubliczne placówki oświatowe, gdzie prowadzone są szkółki pozalekcyjne (niezwiązane z działalnością edukacyjną szkoły)
c) Ośrodek Sportu i rekreacji – podlegający JST
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
a) Publiczne placówki oświatowe (podlegające JST), gdzie prowadzone są szkółki żeglarskie pozalekcyjne (niezwiązane z działalnością edukacyjną szkoły ) – mogą ubiegać się o dofinansowanie
b) Niepubliczne placówki oświatowe, gdzie prowadzone są szkółki pozalekcyjne (niezwiązane z działalnością edukacyjną szkoły) – mogą ubiegać się o dofinansowanie, jeśli będą prowadzone przez organizacje pozarządowe
c) Ośrodek Sportu i rekreacji (podlegający JST) – może ubiegać się o dofinansowanie
Dotyczy naboru nr RPWM.06.02.03-IZ.00-28-011/17
Czy przedsiębiorca zarządzający własnym portem może ubiegać się o dofinansowanie w ramach poddziałania 6.2.3, Schemat B?
Temat: zarządca portu
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
Jeśli chodzi o typ beneficjenta „zarządcy portów” to nie ma go uregulowanego w przepisach, a także w SzOOP nie ma również nigdzie zawężenia do podmiotów publicznych. W związku z powyższym przedsiębiorcy zarządzający własnym portem mogą ubiegać się o wsparcie.
Jaki obszar może zostać objęty dofinansowaniem w konkursie nr RPWM.10.07.00-IZ.00.28-003/17? Czy możliwe jest wynajem lokalu, zakup sprzętu potrzebnego do stworzenie programu bezpłatnych zajęć ruchowych i innych związanych ze zdrowiem działań? Czy zajęcia mogą być bezpłatne?
Temat: wynajem lokalu, zakup sprzętu
Poddziałanie: 10.7 Aktywne i zdrowe starzenie się
W ramach konkursu osoby z grupy docelowej (zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu) będą mogły skorzystać z cyklu działań z zakresu profilaktyki chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. Wśród zaplanowanych interwencji znajdują się takie działania jak: zabiegi fizykalne, masaże, kinezyterapia, terapie manualne, i techniki specjalne. Dodatkowo działania te uzupełnione będą edukacją zdrowotną.
Ponadto:
• w ramach projektu istnieje możliwość wynajęcia lokalu na przewidziane działania w projekcie. Koszt wynajmu lokalu/sali szkoleniowej musi być zgodny z Zestawieniem standardu i cen rynkowych w zakresie najczęściej finansowanych wydatków w ramach RPO WiM 2014-2020 w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego;
• w ramach projektu istnieje możliwość zakupu sprzętu potrzebnego do organizacji działań terapeutycznych. Zakup sprzętu potrzebnego do organizacji działań terapeutycznych musi być zgodny z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 oraz z SzOOP Regionalny rynek pracy RPO WiM na lata 2014-2020.
• zgodnie z Wytycznymi kwalifikowalności, koszty związane z wynagrodzeniem personelu mogą być kwalifikowalne w ramach projektu, o ile wynika to ze specyfiki projektu, na warunkach określonych w Wytycznych kwalifikowalności lub w SzOOP.
Jednocześnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przypomina, iż zgodnie z założeniami konkursu wybrane do dofinansowania zostaną tylko 3 projekty, obejmujące jeden z 3 subregionów województwa warmińsko-mazurskiego (olsztyński, elbląski, ełcki). Ponadto, w ramach konkursu przewidziane są działania edukacyjne, które powinny zostać przeprowadzone co najmniej dwa razy w roku, w każdej gminie i mieście na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim.
Należy pamiętać, iż projekt musi być zgodny z aktami prawnymi i dokumentami programowymi, które zostały wymienione w Regulaminie konkursu oraz z Programem polityki zdrowotnej dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego w wieku aktywności zawodowej na lata 2017-2019 w zakresie rehabilitacji medycznej schorzeń kręgosłupa oraz narządów ruchu.
Czy w ramach Poddziałania 6.2.3 RPO Schemat A: trasy rowerowe, możliwe jest dofinansowanie infrastruktury towarzyszącej ścieżce w postaci toru rowerowego i minirampy, które będą integralną częścią trasy rowerowej? Czy wydatek ten stanowić będzie koszt kwalifikowalny?”
Temat: koszty kwalifikowalne
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
W przypadku realizacji projektu w ramach Schematu A: trasy rowerowe, możliwy do realizacji jest następujący zakres:
- budowa, modernizacja i oznakowanie ścieżek/tras rowerowych, inne roboty budowlane, które zapewnią bezpieczne przemieszczanie się turysty rowerowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
W ramach ww. typu kwalifikowalne są m. in. następujące wydatki:
Wszelkie wydatki powinny być zaplanowane we wniosku o dofinasowanie oraz poniesione zgodne z Regulaminem konkursu, w szczególności z § 4 (Przedmiot konkursu Limity i ograniczenia w realizacji projektów), a także z Wytycznymi w sprawie kwalifikowalności wydatków dla RPO WiM na lata 2014–2020 oraz Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020.
Pytanie dotyczy Schematu A, Podziałania 6.2.3
Czy w przypadku inwestycji polegającej na budowie ścieżki rowerowej dwukierunkowej (o nawierzchni mineralnej) dopuszczającej ruch pieszych, możliwe jest zakwalifikowanie do dofinansowanie całego zakresu inwestycji, tj. pełnej szerokości ścieżki = 2,50 metra?
Na naturalnej nawierzchni nie ma możliwości wydzielenia odrębnego ciągu pieszego i odrębnego ciągu rowerowego. Ścieżka rowerowa nie będzie wykluczała ruchu pieszych z prostej przyczyny – będzie bezpłatnie i bez ograniczeń ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów odwiedzających region.
Temat: koszty kwalifikowalne
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
W przypadku projektu polegającego na budowie ścieżki rowerowej dwukierunkowej (o nawierzchni mineralnej), dopuszczającej ruch pieszych, kwalifikowalny jest cały zakres inwestycji.
Czy w ramach naboru nr RPWM.06.02.03-IZ.00-28-011/17 Poddziałania 6.2.3 RPO Schemat A: trasy rowerowe, możliwe jest dofinansowanie infrastruktury towarzyszącej ścieżce w postaci toru rowerowego i minirampy, które będą integralną częścią trasy rowerowej? Czy wydatek ten stanowić będzie koszt kwalifikowalny?
Temat: schemat A
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
W przypadku realizacji projektu w ramach Schematu A (trasy rowerowe), możliwy do realizacji jest następujący zakres:
- budowa, modernizacja i oznakowanie ścieżek/tras rowerowych, inne roboty budowlane, które zapewnią bezpieczne przemieszczanie się turysty rowerowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
W ramach ww. typu kwalifikowalne są m. in. następujące wydatki:
Ponadto wszelkie wydatki powinny być zaplanowane we wniosku o dofinasowanie oraz poniesione zgodne z Regulaminem konkursu, w szczególności z §4 (Przedmiot konkursu Limity i ograniczenia w realizacji projektów), a także z Wytycznymi w sprawie kwalifikowalności wydatków dla RPO WiM na lata 2014-2020 oraz Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Dotyczy naboru RPWM.06.02.03-IZ.00-28-011/17. Czy na moment składania wniosku musimy mieć już pełną dokumentację techniczną, czy możemy ją mieć na etapie oceny, czy też dopiero na moment podpisania ewentualnej umowy o dofinansowanie?
Temat: dokumentacja
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
Na moment składania dokumentacji do wniosku powinien być dołączony Wyciąg z dokumentacji technicznej (Zał. nr 5) w postaci kopii stron dokumentacji zawierającej: numery tomów (jeżeli dotyczy), tytuły i autorów opracowań wraz z numerami uprawnień i podpisami autorów oraz opis techniczny wraz z podstawowymi rzutami inwestycji.
Wnioskodawcą będzie fundacja, która planuje składać wniosek w naborze nr RPWM.06.02.03-IZ.00-28-011/17 w ramach schematu B.
Planowane są następujące prace i zakupy, koszty kwalifikowalne nie precyzują szczegółowo poszczególnych kategorii więc chcielibyśmy dopytać czy będą one uznane za kwalifikujące się do wparcia:
1. Drogi dojazdowe na terenie posesji do miejsc postojowych dla camperów i ścieżki piesze utwardzone – tu mamy wątpliwości co do tych dróg dojazdowych czy będą one kosztem kwalifikowalnym? Ale przecież jakoś trzeba dojechać na te stanowiska?
2. miejsca postojowe dla camperów (w tym: odwonienie terenu, doprowadzenie prądu i wody, wydzielenie stanowisk, oświetlenie terenu).
3. budowa wiaty wypoczynkowej z grillem
4. budowa zaplecza kuchenno-świetlicowego (kuchnia, świetlica, pralnia)
5. budowa recepcji
6. budowa zaplecza sanitarnego (m.in. przechowalnia bagażu i rzeczy wartościowych)
7.wyposażenie kuchni (m.in. kuchenki gazowe, mikrofale)
8.wyposażenie łaźni parowej (sauna)
9.remont zaplecza sanitarnego (wc, prysznice)
9.zakup sprzętu rekreacyjnego (rowery turystyczne, rowery wodne, kajaki, łodzie wiosłowe)
10.zakup pomostów pływających
Temat: koszty kwalifikowalne
Poddziałanie: 6.2.3 Efektywne wykorzystanie zasobów
W przypadku realizacji projektu w ramach Schematu B (Zagospodarowanie przestrzeni na cele turystyczno-rekreacyjne), możliwy do realizacji jest następujący zakres:
- urządzanie i podnoszenie standardu camperowisk i kempingów, zagospodarowanie terenów przybrzeżnych na cele turystyczne, mała infrastruktura żeglarska, uporządkowanie bindug i małych obozowisk poprzez m.in. budowę, remont pomostów wraz z tworzeniem sezonowych programów sanitarnych, zagospodarowanie terenu (jego uporządkowanie, wyposażenie w infrastrukturę w postaci ławek i stołów, wiat chroniących przed deszczem, koszy na śmieci, tablic informacyjnych),
W ramach ww. typu kwalifikowalne są m. in. następujące wydatki:
Ponadto informuję, że wszelkie wydatki powinny być zaplanowane we wniosku o dofinasowanie oraz poniesione zgodne z Regulaminem konkursu, w szczególności z §4 (Przedmiot konkursu Limity i ograniczenia w realizacji projektów), a także z Wytycznymi w sprawie kwalifikowalności wydatków dla RPO WiM na lata 2014-2020 oraz Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Przy realizacji projektu polegającego na urządzaniu i podnoszeniu standardu camperowisk i kempingów, należy również zwrócić uwagę na zapisy kryteriów oceny projektów, w szczególności KRYTERIUM MERYTORYCZNEGO SPECYFICZNEGO (OBLIGATORYJNEGO) nr 2 Standard oferowanych usług, gdyż zgodnie z nim „weryfikowane będzie czy w przypadku projektów polegających na urządzaniu i podnoszeniu standardu camperowisk i kempingów zagwarantowano utworzenie nowego lub podniesienie standardu już istniejącego obiektu do minimum kategorii jednej gwiazdki wymaganego przy kategoryzacji obiektu typu kemping (camping) – zgodnie z załącznikiem nr 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.)”.
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
czynny: poniedziałek 8:00 - 18:00
wtorek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 89 512 54 86/85/84/83/82/89
e-mail: gpiolsztyn@warmia.mazury.pl